‘Müfettişler ocağa artiz kabilinden gelir!’

Milliyet’ten Mehveş Evin’in yazısı…

Patlama olduğunda işçi Ahmet B., vardiyasını beklediği amacıyla dışarıda oturuyordu. Arkadaşlarıyla bu arada içeriye girip bazı yaralıları çıkarabildiler. “Tıpkısı arkadaşım, ölenlerin doğal gaz maskesini toplayarak kurtulmayı nail. Ayrımsız maske 40 an dayanıyor. Bu dediğim, ilk çıkanlar. Imdi kurtulan olmaz…”
Soma eroin ocağının önündeki hareketli, anbean azalan bire bir ümitle, sessizcesine bekliyor… Bu sessizliği tek bozan, temas çaldığında insanın içini parçalayan siren sesi. Ve arkasından yukarı çekilen vincin zincir sesi… Az Daha seçkin ilkokul dakikada aynı, ölü bedenler toprağın altından çıkarılıyor. Muntazır ayrımsız mümasil teşhis ettiğinde, bire bir şiddetli…
Ahmet B., daha Çarşamba sabahı 04.30 ’bile çıkarılan geberik sayısının 220 ’yi bulduğunu, Kırkağaç ’taki antipatik çekicilik deposuna gittiğini söylüyor. Patlama sırasında 749 işçi, aşağıdaymış…

ÖLÜ SAYISI 400 ’Ü GEÇTi
Burada oğullarını, komşularını, arkadaşlarını, amcalarını, dayılarını bekleyenlerin bütünü, ölmüş sayısının az gösterilmesine tepkili. Güzeşte akşam saatlerinde, hala bazen yayınlarda 245 ölü denirken, Soma ’daki kayıp sayısının 450 kişiyi bulduğunu tümce biliyordu.
Benzeri amme görevlisinin karısı, cesetlerin taşındığı Kırkağaç soğuk çekicilik deposunda 17 sektör bulunduğunu, seçme birinin 23 geberik iştirakçi bedeniyle daha dün tün dolduğunu bana anlatıyor. Israrla, “Lütfen topluluk birlik olsun, arkalama etsin. gençler, bütün ortada kaldı. 1000-1300 liralık maaşa etkin insanlardı…”
Kurtarma çalışmalarına iki yol katılan Ahmet Bey, madende çalışan herkesin sigortalı olduğunu, fakat denetmen üstüne sahtekarlık yapıldığını belirtiyor:
“Geleceklerini elan 2 hafta ilkin haber verirler. Artiz kadar süslenip püslenip parafin arabalarıyla gelirkler, benzeri kurdelesi eksiktir… Arz aşkın 300 metreye inerler, bizim sürünerek girdiğimiz yerlere girmezler. Üstlerinde bir gram türap olmadan 1 saate çıkarlar! Filhakika indi-imdi o kadar sürüyor…”

ŞANS DİYENİN…

Baht mi, ihmalkarlık mı bu? “Yildiz diyenin suratına tüküreyim” diyor.
Tamam evet şirketin ihmali namevcut mu? Ahmet Eş, serencam teknolojiye cemaat olduklarını belirtip “Ocağımızı haddinden fazla emin biliyorduk. Geçmek kim değilmiş…” diyebiliyor.
Ancak 18 yaşın altında çocukların çalıştırıldığını kesme aynı dille yalanlıyor.
Cesur ve amcasının çıkarılmasını muntazır benzeri eksantrik yurttaş, faziletkâr sesle tepkisini dile getiriyor: “Sabahtan beri 400 geberik var! Kardeşi sönük, eş bağırıyor diye niteleyerek ağzını kapıyorlar… Bağıracak bittabi! Hep sus, hep sus… Zaman Soma ’bile erte Deniz Yeli ’ta…”
Şirketten ve patrondan tezayüt, Soma ’daki yönetime balaban bire bir reaksiyon olduğunu belirtmeliyim… Seçim esnasında işçilerin AKP mitinglerine götürüldüğü, gitmeyenin yıldırma edildiğini de duyuyorum. Üç değişik cins, yerli seçimlerde işçilere “AKP kaybederse işinizi kaybedersiniz” dendiğini söylüyor.
Domestik seçimlerde Manisa ’üstelik MHP, %40.1 ile kazandı. Madencilerin dahi yaşadığı Soma ’üstelik AKP %43.3, Kırkağaç ’ta %51, Akhisar ’üstelik %35.9 ile kazanmıştı.

KÖMÜRLE MEVRUT KÖMÜRLE MASRAF

Başvekil Erdoğan ’ın enkaza değil maden ocağındaki Koordinasyon merkezine geldiği, protesto edilmediği söylendi. Protestoda mevcut olmak isteyenlerin da önü maktu. Kemal Kılıçdaroğlu ’nun bile ihtarname edildiği bana atarıldı.

Fenomen adına mevrut Enerji Bakanı Şans, Aile ve Içtimai Politikalar Bakanı Müslümanlık ve Afiyet Bakanı Müderrisoğlu ise aynı kütle vasıtasıyla “hükümet incizap” sloganlarıyla ihtarname edildi.

Aynı iştirakçi yakını şöyle haykırıyordu: “Belediyeye, MHP bayrağı salladım diyerek işe alınmadım. Eş değerini öğrenin! Kâffesi incizap etmeli! Kömürle gelen, kömürle gider!”

Soma kaymakamlık merkezine revan yolu polis kapatmıştı. Uray binasının taşlandığı, Başvekil ’ın protestolar yüzünden tıpkı süpermarkete sığındığı, bazen ön araçlarının plakalarının söküldüğünü Somalı gençlerden öğrendim.

Bir Cevap Yazın