Müge Anlı’ya TCK 216’dan sevgili açılıyor

Van ’dahi 24 saat içindeki belirlemelere bakarak 250 ’den fazla kişinin ölümüne sebep olan 7,2 ’lik sarsıntı sonrasında medyanın bazı isimlerinden etken yayında gelen ve “tiksinti söylemi” kapsamında değerlendirilen yorumlar nazik tepkiye etken oldu.

Habertürk spikeri Ruh Canbaş faal yayında “Seçme ne kadar Van’da olsa üstelik acımız büyük” dedi ve gelen tepkilerden sonra “dilinin sürçtüğünü” söyleyerek özür dilemek zorunda kaldı.

ÖNSEZI CANBAŞ’IN AKSÜLAMEL ÇEKICI GAFI (VIDEO)

Twitter’birlikte Canbaş’a tepkiler gelmeye devam ederken ATV’üstelik yayınlanan Lezzetli Anif programında, programın sunucusu Müge Anlı, “Sistem haddini bilecek. Yeri geldi mi taş atacaksın, Mehmetçik’i kuş avlar üzere avlayacaksın sonradan ağırlık günlerde canım cicim deyip, müzaheret isteyeceksin. O polisler alelacele yardımına koştu oradakilerin. O taş atanların eli kırılsın. Askerlerimize polislere zeval vermesin” ifadelerini kullandı.

MÜGE ANLI’DAN AKSÜLAMEL TOPLAYAN SÖZLER (VIDEOTEYP)

Anlı’nın Van’birlikte depremden kötülük görenlere müteveccih bu sözleri sosyal medyada yayıldı ve Anlı’nın istifa etmesi ya da ATV’nin durumla ait bir açıklama yapması istendi.

Şikâyet gelmek isteyenler üzere ATV kamera hizmetlerinin telefonu yüzlerce sevimli vasıtasıyla paylaşıldı. ATV müşteri hizmetlerinin telefonları güdük sürede kilitlendi. Anlı’nın ifadeleri için izlence yetkilileri daha bir defo dilemedi.

MÜGE ANLI KENDİNİ SAVUNDU (VIDEOTEYP)

Anlı’ya TCK 216’dan sevgili açılıyor

Cevat Beşi ve Fatih Mehmet Delicesine bianet’e Müge Anlı üzerine sav açacaklarını belirtti. İzmir Barosu Yönetim Kurulu üyelerinden avukat Ayşegül Altınbaş’la görüştüklerini ve Anlı üzerine Türk Ukubet Kanunu’nun (TCK) “Halkı maksat ve düşmanlığa tahrik veya tenzil” başlıklı 216. maddesinden ülkü küşat hazırlığında olduklarını tabir eden Beşi, şöyle dedi:

“Uysallık ve itirazla bu durum düzelmiyor. Medyada bu garip söylemlerin önlenmesi üzere türel yollara başvurmak yiyecek. Şu anda müdahil olarak Fatih Atmaca ve ego başlıyoruz ancak çokça sayıda istek var; dolgun tıpkısı dava açılabilir.”

‘Irkçılık, tolerans gösterilemeyecek benzeri suçtur’

Yer Sarsıntısı sonrasında iletişim araçları çalışanlarından gelen rasist ifadelerle ait Çağcıl Gazeteciler Derneği (ÇGD) Genel Umumi Heyet da kayıtlı tıpkı izah yaptı.

ÇGD, ırkçılığın yasalara göre bir cürüm olduğunu ve iletişim araçları yöneticilerinin bu cins bilgelik ve yorumlara ekranlarda, gazetelerde ve genel ağ sitelerinde düzlük vermemelerinin mesleki tıpkı zorunluluk olduğunu belirtti.

ÇGD’nin yaptığı açıklama şöyle:

* Enerjik yayında veri spikerinin “Deprem doğuda birlikte olsa Van’dahi bile olsa üzülüyoruz” ifadeleri, programcının bilim adamı konuklarından birlikte alkış kayran “Evvel taş beygir, polisi, askeri kuş kabilinden avla, sonraları müzaheret iste. Sistem haddini bilsin” sözleri, gelinen noktada, iletişim araçları yöneticilerinin müstacel adına tedbir kabul etme gerekliliğini ortaya koyuyor.

* “Yıldırı brifingi alan” yöneticilerin propaganda çizgisinin nereden geçtiğini irtical önce rasizm ve ayrımcılığa “dur” demesi gerekiyor.

* Gündeş Gazeteciler Derneği yerine, bilcümle medyayı bu noktada mesul davranmaya çağırma ediyor, ırkçılık, ayrımcılık yapılan selen ve yorumlara internet sitelerinde yer verilmesinin cürüm olduğunu anımsatıyoruz.

*Irkçılık, yasalarımıza bakarak suçtur. Irkçılık, müsamaha gösterilemeyecek, fikir hürriyeti kapsamında değerlendirilmesi söz konusu bile olamayacak tıpkısı adamlık suçudur.

*Medya yöneticilerinin bu tür selen ve yorumlara ekranlarda, gazetelerde ve genel ağ sitelerinde meydan vermemeleri hem mesleki hem da insani tıpkı zorunluluktur.

Bir Cevap Yazın