Muğla’da havza faciası: 18 ölmüş

Milliyet’te yer alan habere göre Muğla’nın Bodrum ilçesinden Yunanistan’a ilişik Kilimli (Kalimnos) adasına geçmeye  çalışan kaçakların bulunduğu tekne bu geceleyin yarısı battı. Teknede mevcut 14 geriden geriye kurtarıldı, 18 kaçak ise boğularak yaşamını yitirdi.

Muğla’nın Bodrum ilçesine merbut Yalıkavak mahallesi Küdür  mevkiinden saat 23.00 sıralarında bindikleri 14 metrelik ahşap tekne ile Yunanistan’a ilişkin Kilimli adasına geçmeye müteharrik ve aralarında Suriye , Irak ve Pakistanlı kaçakların bulunduğu tekne sahilden açıldıktan 2 çökelge sonraları Yalıkavak açıklarındaki Kiremit adası düz alabora yerine battı.

KADIN VE FÜRU HÜKÛMET SIKIŞTI BOĞULDU

Batan tekneden duyulan  çığlıkları dolayısıyla bölgedeki balıkçıların bilgi vermesi üstüne olay hesabına giden kenar güvenlik ekipleri  batan teknedeki 18 kişinin cesedine ulaşılırken, 14 kişi üstelik kurtarıldı. Kurtulanlar önceki Yalıkavak marinaya oradan ambulanslarla Bodrum Fehamet Hastanesi ile ilçedeki hususi hastanelere kaldırıldı. Kurtarılanların çoğunun hipotermiye girdiği ve durumlarının korkulu olduğu belirtildi.

Suriyeli kaptanın kullandığı teknenin sakat olması nedeniyle akarsu aldığı ve alabora olduğu teknede yaşanan ürkü zımnında facianın yaşandığı belirtildi. 18 kaçağın cesedi önce Bodrum Mehabet Hastanesi’ne peşi sıra otopsi cereyan etmek amacıyla Muğla Adli Tıp Kurumu’na gönderildiği belirtildi.

20 EMANET SON ANDA ÖLÜMDEN DÖNDÜ

Olayın peşi sıra kıran asayiş ekipleri denizde kontrol kurtarma çalışmalarını sürdürmeye devam ettiği belirtildi. Kaçakların birey başı üçer bin dolar verdikleri ve  yelkenli yat için anlaştıklarını ancak kavuşma noktasına gelindiğinde sakat bir bölge ile karşılaşınca itiraz ettiklerini ve organizatörlerle tahminî tıpkı saat tartıştıkları kısaca 20 kaçağında tekneye binmekten son anda vazgeçerek Bodrum şehir merkezindeki pansiyonlara et kafalı döndükleri öğrenildi. Polis olayla ilişkin iki kişiyi gözaltına alırken serbest yetenekli anket başlatıldı.

Bir Cevap Yazın