Muhtel dokuma, kansere okuntu!..

Yeni Asır’dan Serkan Karayol’un haberine göre Uşak Terziler Odası Başkanı Mehmet Çavuşoğlu, amade çul sektöründe kızdırma çanlarının çaldığını encam sürdü. Çavuşoğlu, sektörün sıkıntılarının başında pimpirik konfeksiyon ürünlerinin geldiğini belirterek, “Haleldar konfeksiyon ürünleri kanserojen madde özelliği bulunuyor. Vatandaşlar konfeksiyon alırken veya seçerken ucuzluğuna değil kalitesine ve içeriğine ilgi etmeli” dedi.

“Vücudunuza değdirmeyin”

Özellikle çul sektöründe karışık olduğu üzere yer yağı türevi plastik kullanıldığını dile getiren Çavuşoğlu, “Üzerimize giydiğimiz ürünlere çokça özen etmeliyiz. Sonuç zamanlarda hem pimpirik hem da çakaralmaz mahsulat satılıyor. Bu ürünlerde pamuktan çok plastik türevi maddeler kullanılıyor. Bu mahsulat vücudumuza daim ve yakın temasta amansız hastalık yapabildiği ilmî yerine üstelik kanıtlanmış durumda. Bu yüzden giysi algı vatandaşlarımız ucuzu değil kalitelisini selektif” diyerek konuştu.

Yardımcı Terziler Odası Başkanı Mehmet Çavuşoğlu, sektörün sorunlarını dahi dile getirerek, tamlık bozuk mesleklerde olduğu kadar kendilerinin bile şakirt ve kalfa yetiştirilmesi yönünden sıklet yaşadıklarını söyledi. Çok dikkat talip bire bir patika olduğu amacıyla benzeri elemanın yeryüzü beş altı üç yılda yetiştiğini dile getiren Çavuşoğlu, bunun bile çoluk çocuk amacıyla cazibesinin bulunmadığını belirtti. Mesleğin unutulmaması için icraat yapılabileceğini dile getiren Çavuşoğlu, “Terziler genelde orta yaş ve üstü insanlar. Bu nedenle devletimiz bu konuda şanlı uygulamalar yapabilir. Örneğin iz liselerinde dikiş bölümü açılabilir. Bu konuda uygulamaya geçilmesini istiyoruz” dedi.

Leave a reply