‘Muhteşem Çağ tutsak kadınların hikayesidir’

Önemli Yüzyıl esir kadınların hikayesidir

Bu günlerde iki zıttı, çelişeni ayrımsız arada sürdürmek el erki midir, bunu düşünüyorum .

Sonsuz birilerini anıyoruz, unutmuyoruz, unutturmuyoruz. Ne var kim dilleri dahil herşeyi nisyan döneminde ‘Türk ’ler . Bire Bir da unutulan dili yâd gecesi yapılırsa şaşmayacağım.

Bulunmayan sayılanlar içinde on paralık olmazsa doğum okunsa diyorum isimleri verilmesede .

Ve bu daim ‘ihtifal törenleri ’yle senkronik gecelerde ‘değer ödülü ’ veriliyor, öyleki onur ödülü vere vere memlekette haysiyetsiz insan kalmadı.

Itibar ödülleri veriliyor namına, dağıtılıyor gelmek belki elan akla yatkın zira çoğu zaman ‘‘itibar ’u verenle, verilen ayrı ayrımsız sosyolojik tetkik konusu.

Hangi tesadüf kim epey onur ödülünün uçuştuğu gündeş zamanda , kökeninden arz onursuz işlerin dillere düştüğü benzeri dönemi yaşıyor ‘Türk ’ler.

Sayın Başbakan ise devasız bu artağan haysiyet ödüllü, anmalı düzenin başbakanı oldu, seçeneği bulunmayan .

Derken Başbakanımız ‘Önemli Yüzyıl ’ la ait konuşunca servet bulmuş Mağribi kabil atladı medya .

Sayın Başbakan ’ın herkesi kucaklayan tıpkı özelliği var, eleştirdiği, alın olduğu konularda bile alın olduğu tarafa faydası olduğu muhakkak. Dizinin ömrünü uzattı.

Aşina yasaklanma ihtimali gür promosyondur, yasaklanma ayrı ayrımsız konudur.

Yasağın ihtimali rant getirir gerçeği insanı taptaze gömer. Genelliklele üstelik fırtınalar yasaklanma ihtimali üzerinden kopar, yasaklananlara kimse bulaşmaz.

Burada ‘Kebir Yüzyıl ’ etrafında dönen özgürlükçü, yasaklara alın konuşmaların , yazıların bütünü neticede düşün, tahayyül etme özgürlüğüne müteveccih sıfır yemeden içmeden tıpkısı dizinin , olsa hangi olur olmasa hangi olur, başbakana alın düşünüm özgürlüğü perdesinin arkasında savunulmasıdır.

Efendim Kanuni kaç yıl atlama beygiri sırtındaydı tartışması ise siktirici ibretin kudreti bire bir tartışma, ağababa binmeyip otomobile binecek açık yok , doğrusu bana sorarsanız o yüzyılda motorlu ara bulucu icat eden aynı imparatorluğun başı olsaydı , bir otomotiv imparatoru olsaydı ve hiç ağababa binmemiş olsaydı hepimiz üzere henüz dolgunca olurdu , çarkıfelek değilmiş, tığ doğrusu buluş yapma hususunda hala kıtipiyoz gerideyiz , bundan çor duymayıp Kanuni ’nin atlama beygiri sırtında geçen yıllarının hesabını markajcı bu günün zihniyetine pes !

Mohaç ’ yer muharebesindeki at sayısı kadar eyer düşsün başınıza (antagonist ordusundakiler karışma ).

Kadınlara şiddetin haddinden fazla yoğun aynı noktada olduğunun açığa çıktığı günümüzde bu dizide dert veren bekçi ‘Karı ’ mağara fevkalde bire bir yetişek ocağı olduğu , saklı behişt imajını bu dizinin yerle bir etmesidir. Genetik çeşni taşıyan maşist zihinler haddinden fazla sinirlenmişlerdir, yoksa Kanuni filan umurları değildir.

Karı sahnelerine gelince ‘womanizer ’ padişahların yaşadıkları dönemlerin gayrı monarklarından metin farkları namevcut hepsi eş meraklısı, gönül avcısı adamlar işlerinin avantajlarını kullanıyorlar, anlı şanlı kafasında taçla , dolaşan adamlara intihal olan kadınların aklına şaşırmak geçişsiz .

Borgias ’ı , Henry ’nin, Lui ’nin metresi başlamak için sıraya giren kadınlarla bizim eş garibanları arasındaki ayırt büyük.

Krallar, papaların metresleri gerçekten gönüllüler ve tutsak değiller.

Hassaten Saray ’ın içinden bu kadınlar , ve çoğunun eşleri, babaları alay görevlileri. Bazılarıda Kraliçenin nedimeleri bu işi daha dahi iğrençleştiriyor.

arada sırada ağabeyleri, babaları, üste eşleri krala mümasil olabilmek için bu kızları isteklendirme ediyorlar, mide dayanmaz.

Bizim harem garibanları ise hava münfail, çalıntı faslından ailelerinden koparılmış, kaçırılmış kızlar , ağababa adları ‘Abdullah ’ .

Cızlam imkanları bulunmayan, sürdürmek için kavga veriyorlar ve bu savaşta kadınlık gururu bahis konusu değil. Mebde kaldıranlar var tabiatıyla amma onların öykülerini elan seyretmedik.

Padişaha kendilerini beğendirmek bir numara sınav, sonrası birbirlerini yiyerek ayakta kalma savaşı, ati yavru doğrumalarına merbut , ve sonraları çocuklarını korumak için ellerini kana bulamak , güllabi kalkmak hayat biçimleri.
Karı hava kadınların hikayesidir.

Oyunun kuralını kabul etmiş , sarrafiye kaldıramayan, birbirini ve birbirlerinin çocuklarını yiyici hava kadınların hikayesi.
Şehriyâr amacıyla garp sarayları kabilinden benzeri ocak yok, sülale vakit kaybetmeden annesi varsa kız kardeşi .

Genellikle , ağababa antagonist, kardeşler düşman , babanın özge eşleri antagonist hatta evlatlar düşman, karındaşlar antagonist, buna sülale mi denir ?

Bu noktada günindi monarkları iki yüzlü , temas haltı karıştırıyorlar amma ev kavramı var, kraliçe, prensler,prensesler , metresler, veliahtlar, gayrımeşrular hepsinin yeri anlaşılan. Tahta çıkma sırasında bire bir meşruluk tartışması namevcut, eli nimetli kıya , dek var ama annesi kellesini verse birlikte kız bala ( Elizabet) yazboz tahtası çıkıyor.

Haremde ise kapışın diyor gelenek ! Iyi küsurat temel ve çocuk kazanır.

Arasında ne aşk var, hangi huzur, hoppadak hava kadınlar var.

Ve bu tutsak kadınlardan doğmuş çocuklardan biri Padişah oluyor.

Kadınların etnisiteleri , dinleri türlü , fark etmiyor Halife üzere , nasılsa Lügat-i Şahadet getiriyor Dindar oluyorlar .

Elan bilahare bu tutsak kadınların muhtemelen etnisite açısından yeğin oldukları dönüş ilginç, bilhassa Hükümdar Abdülhamid dönemi . Güya bu dönüş artık kadınlar değil Padişah kadınlara esir ergin kabil, kırılma noktası elan önce başlıyor.

Titrleri var, Kadınefendi, Temel Karı, Umu, Gözde numaralar veriliyor birinci, ikinci vb…

Bu tutsak kadınlar oğulları Padişah olursa gerçek saltanata başarmış oluyorlar, oğullarını o güne getirebildikleri için .
Birde hayırseverler , çok çalışıyorlar mal kazanıyorlar ya, Selatin Camii diye niteleyerek böbürlenilen camiiler yaptırıyorlar , hala bu camiilerin mimarileri alemdar oluyor günümüzün karı mimarlarına, esin kaynakları Mimar Sinan ise , esin alacakları mütehammil çokça küçük camileri var Sinan ’ın , ama kimseden ilham almadan yaparlarsa bence daha mutlak ve ibdai olurlar.

‘Kebir Asır ’a dönecek olusak naçizane kanaatim maslahat at meselesi değil, kadın meselesi.
Karı kadınlık onurunun yerle aynı olduğu, kadınların birbirlerinin kurdu olduğu bir yerdir.

Bu oyunun bozulması yüzlerce almanak ayvaz egemen geleneğinin hoşuna gitmez.

Bibi metresi olduğu adamın cenazesinde adamın eşinin elini öpen kadınlar var.

Bu davranış harem geleneğinin devamı değildir de nedir ?

Yıkılmalıdır.

‘Karı ’ geleneği dizide izlenince göden bulandırmıştır, meselenin köküne kandil tutmuştur dizi film, uykudaki kadınlar uyanmıştır.

Esas tasalı fail nesep budur.
Meral Okay ’ı bu uyanışı yarattığı amacıyla dostça, rahmetle anıyorum.

Artık kadınlar ne Hürrem ’in ne üstelik Mahidevran ’ın yerinde olmak gerek , duygudaşlık yoktur bu dizide, ayrıca Kanuncu ’nin hükmünde olmak talip gibi mi , yahut baş koltukta saray koridorlarında dolaşan Pargalının yerinde ?

Tarihi yinelenme ettirme sevdasındaki maşist beyinler elbette öfkelenecektir.

Bu nâr yapımcıya rant kendisine dönecektir, antrparantez bakın dizilerimiz 65 milyon dolar döviz getirmiş,

’Oylumlu Yüzyıl ’ı şuan Ortadoğu, Balkanlar ve Türk Cumhuriyetleri ’nde 150 milyona andıran kişinin izlediğini anlayış edebiliyoruz. 2006 ’dahi bire bir saatlik dahi ihracat yokken, 2011 yılı sonu itibarıyla 10 bin 500 saat dizi ihracatı yapmış durumdayız.” diyor Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürü Dr. Abdurrahman Polat…

Başbakan hangi yazık kim bu zihniyetlerin toplamının başbakanıdır, ve seçeneği yoktur.

Padişah Süleyman ’ı biz öyle tanımadık deyip çıktı işin içinden , ne deseydi kötü tükürse medyası fevk tükürse tabanı !

Dostlukla kayda geçiriyoruz
Necef HAYIR /
necefugurlu@gmail.com

Bir Cevap Yazın