‘Muhteşem Yüzyıl’ için RTÜK şu açıklamayı yaptı…

Radyo ve Monitör Ense Kuruluna (RTÜK) 2010 yılının dokuz mahiye döneminde 64 bin 664 bin vatandaş bildirimi yapılırken, kamuoyunda tepkilere nöbet açan “Koskocaman Çağ” dizisiyle ilişik 11 Ara-6 Ocak tarihlerinde 74 bin 911 şikayet geldi.

Dizinin fragmanlarının ekranda yayımlanmaya başladığı 11 Aralıktan, 6 Eş akşamına kadar bilcümle izlence türlerinde mevrut şikayetlerin yüzdelik 93 ’ü “Koskocaman Asır”la ilgili oldu.

Radyo ve Göstergeç Arka Kurulu Başkanı Davut Dursun, konuya ilgilendiren soruları yanıtladı.

Sekans yayına girmeden ilk ve sonrasında kamuoyunda oluşan tepkinin oldukça “iri” olduğunu dile getiren Dursun, dizinin lansman görüntülerinin yayımlanmaya başladığı 11 Aralıktan itibaren kendilerine davet merkezinden evet dahi web sitelerinden izleyici tepkileri geldiğini belirtti.

Art kurula 2009 ve 2010 yılında gelen toplanmış peyrev şikayetlerinin ortalamasının 65-70 bin olduğunu kaydeden Dursun, “Çabucak bu izlence üzere gelen ve güdük ayrımsız süreyi kapsayan şikayetler 74 bin. Tıpkısı sene içerisinde mamul olan sayı farkı şikayeti üstelik aşan tıpkısı oranda bu programa müteveccih şikayet var. Bunu önemsemek gerekir bu macerasız tıpkısı molekül değildir” dedi.

Umumi yerine şikayetlere bakıldığında bu tarihten itibaren anbean küsurat tıpkı aksülamel yoğunluğu olduğuna değinen Dursun, “Şimdiye büyüklüğünde haddinden fazla az karşılaştığımız ayrımsız format. 6 Ocak akşamına büyüklüğünde mevrut toplam şikayetin yüzdelik 93 ’ü diziyle ilişkin. Burada alışılagelen tepkinin ötesinde alışılmamış tıpkısı aksülamel var” diye niteleyerek konuştu.

Tepkiyi, toplumun bu konudaki hassasiyeti itibarıyla önemsemek, ciddiye almak gerektiğini ifade fail Dursun, vatandaşın birlikte sivil topluluk örgütleri, sendikalar, muhtelif örgütlerin dahi tepkilerini RTÜK ’e ulaştırdığını bildirdi.

“SAF SEYREDİLMEDEN HASSASLIK OLUŞTU”

Dursun, dizinin ilk bölümünün 5 Ocakta yayınlandığını fakat şikayetlerin şişman bir bölümünün elan izlence yayınlanmadan, tanıtımların dönmeye başladığı 11 Aralıktan itibaren başladığına dikkati çekerek, “Yani seyredilmeden, seri elan yayımlanmadan evvel bire bir hassaslik oluşmuştu” diye konuştu.

Bu dönemde izleyicilerden dizinin durdurulması yönünde talepler geldiğini kaydeden Dursun, RTÜK ’ad yayımlanmamış benzeri programla ilişik tasarrufta bulunma evet dahi yayınlanan aynı programı yayından tahammül yetkisinin bulunmadığını belirtti.

“İHLAL OLDUĞUNA YÖNELIK ANLATIM GELİRSE DEĞERLENDİRİRİZ”

Dizinin evvel bölümünün 5 Ocakta yayımlandığını kaydeden Dursun, yayımlanan bire bir programın RTÜK uzmanlarınca, Art Asamble kanunun 4. maddesindeki nişane ilkelerine akıllıca olup olmadığı yönünden denetlendiğini hatırlatarak, “Uzmanlarımız çalışıyorlar. Iz ihlali olduğu yönünde ifade gelirse, konuyu rüçhan adına kurul gündemine alırım. Eğin Asamble değerlendirir eğer hatalı görürse kişi sistematiği içerisinde müeyyide uygulanır” şeklinde konuştu.

“NETİCEDE BU BIR DOKÜMANTER DEĞİL DIZI”

Türk toplumunun, tarihteki oylumlu şahsiyetlerin ve ünlü simaların takdimi konusunda hassasiyeti olduğuna meni eden Dursun, “Osmanlı padişahlarının başarıları ve onları sahiplenmemiz üstüne tıpkı hassasiyetimiz var. Ona akıllıca düşmediğini var saydığımız seçkin madde gördüğümüzde aksülamel gösteriyoruz. Unutmamak gerekir, Neticede bu tıpkı dokümanter değil, dizi. Burada bir şalter kortej konusudur” değerlendirmesinde bulundu.

Dizinin böylecene “tarihi gerçeklerden hareketle kurgulama yapılmıştır” şeklinde tıpkı ifadenin düz aldığını hatırlatan Dursun, açacak de olsa yayıncıların de izleyicinin hassasiyetini gözeterek senaryoyu oluşturmasının önemine değindi.

DİZİYLE ILGILENDIREN ŞİKAYETLER

RTÜK ’e 5 Ocakta yayımlanan “Koskocaman Çağ” dizisinin fragmanlarının ekranda düz aldığı 11 Antrakt 2010 ’dan 6 Ev 2011 akşamına kadar 74 bin 911 şikayet geldi.

Bilcümle izlence türlerinde bu tarihler arasındaki mecmu şikayet sayısı 80 bin 681 oldu.

Verilere göre şikayetlerin yüzde 93 ’ü “Majör Çağ” dizisine geldi.

Yer çokça şikayet saf yayımlandıktan sonraki bölüm yapıldı. 74 bin 911 şikayetin 38 bin 96 ’sı 6 Ocakta bildirildi.

Şikayetlerde göze çarpan bire bir farklı ilke ise dizinin fragmanları gösterildiği andan itibaren itiraz edilen noktaların, dizi gösterime girmesinden sonradan bile bitmeme etmesi oldu.

Şikayetlerde, genellikle Osmanlı hanedanının yanlış tanıtıldığı, tarihimize hakaret edildiği konuları üstünde duruldu.

RTÜK bildirişim merkezine ve web sitesine paradigma yayına girmeden ilk ve sonradan gelen şikayetlerden bazıları ise şöyle: “Mefret Çağ isimli dizide gerçeklerle ve tarihle alakası sıfır görüntülere vadi verildiği üzere şikayetçiyim.

Dizide, Osmanlı padişahlarının töre dışı çalkantılı görüntüler içinde kayran almasından erinçsiz oldum ve şikayetçiyim. Lütfen bu dizi yayınlanmasın.

Osmanlı Devleti ’nin, milletimin tarihinin aynı apaz kadının çekişmesinden ibaretmiş kadar gösterilmesini, imtina etmek duyduğum insanların ülkeyi boş verip kadınlara odaklanmış şekilde önceleme edilmesini, acımasız, kıyacı addedilmesini tutkun olmak istemiyorum. Kanuncu Sultan Süleyman ’ın kazandığı onca yengi, ordusunun kazandığı onca savaşın elin tersiyle itilip şaibesi bin tekmil artırılarak dökme ferdî ilişkilerini, olur, çap yönetimini etkilemiş olsa de devletin büsbütün bundan ibaretmiş üzere gösterilmesinden sızıltı duyuyorum. Benim gibi düşünen onca insanın dikkate alınmasını, gereğinin yapılmasını istek ediyorum.

Tarihimizi yalanlayan, atalarımızı ve Osmanlı devletini aşağılayan, yanıltıcı, halkı hatalı bilgilendiren yayın yapılıyor. Lütfen amacına ulaşmadan engellensin.”

Bir Cevap Yazın