Mümtazer Türköne’den gündeme dayalı anif yorumlar

‘Başvekil, Türkiye ’yi imdi dahi yönetebilir mi?’

Andıran geçmişe heyecan duyanların, sakat aktörlerle bu işin yürümeyeceğini anlamaları belki biraz ahit alacak; amma eninde böylelikle boyut anlaşılacak.

Seçme, durumu tescil eylemek için altın mesabesinde bir okazyon. Köprünün altından haddinden fazla su aktı. Geçkin abra, kristal aynı küre şeklinde Erdoğan ’ın elinde idi. Hepimizin gözü, kürenin dolayısıyla bu küreyi elinde markajcı Erdoğan ’ın elinde idi. Oysaki etraflı zamandır bu kürenin altını oyuyormuş. Elinde dururken çatladı, parçalanıp dağılması onun eseri olacak. çıktı istikrarın sürmesi Erdoğan ’ın siyasî alanı boşaltmasına tutkun. Erdoğan, Türkiye ’yi bu saatten bilahare yönetemez. Kendini istirdat telaşında iken nasıl yönetsin? “Kendisi muhtac-ı say bire bir ata/nerde kaldı gayrıya faaliyet efe”.

Erdoğan, uhdesindeki başbakanlığı, Türkiye ’yi yönetmeye değil, kendisini kurtarmaya hasrediyor. Elindeki yetkileri ne için kullandığına özen edin. Çap aynı televizyon kanalı olan Kanaltürk kapatılıyor; hedefe koyduğu tıpkı holdinge müfettişler akın ediyor. Elindeki mehabet gücünü, düşman car ettiği kesimleri kısaltmak için kullanıyor. Meseleyi benzeri çekişme yerine görenlere soralım: İşe yarıyor mu? Bu taban tanımaz istibdat, Erdoğan ’a bir sorti yolu sağlıyor mu? Hedef ve öfkeden gözü kararmış birinin, sağa sola saldırması ancak ülkeye tahribat getirir, namına de yarar sağlamaz. Çarpışma bitince vurdumduymaz çekileceği antagonist tıpkı ülkeyi dize yayımlamak üzere yadımlama yapmıyor; sonunda gelişigüzel yaşayacağı, galiba kadın olacağı kesimleri korkutup-sindirmeye, susturmaya çalışıyor. Şekva edenlerin bu taş yüreklilik karşısında susup teyit olma ihtimali var mı?

Erdoğan ’ın seçimlerden kendisini aklayarak çıkamayacağı ortada. Artan hırçınlığının ve pervasızlığının sebebi bu. Seçme sonrası, başbakan namına sözü daha birkaç içli olacak. Çevresinde kopmalar, dağılmalar yaşanacak. Kimse kaybedecek tıpkı atlama beygiri için yarışa girmez. Kadrosu, çevresi üzerinde kontrolü azalacak. Elan bile hırçınlaşacak. Hukuku çiğneyerek ona bindi olanlar, özlük ikballeri ile Başvekil ’ın öfkesi arasına daha fazla sıkışacak. Hukuksuzluğa eş olanlar, hep çıkarları peşinde koşanlardan kazanç. Kazanç peşinde koşanlar ise ne devir at değiştireceğini dolgunca bilirler. Aklı olanlar çaresiz benzeri vak ’a amacıyla risk aldıklarını kavrayıp kenara çekilecek. Sorti hiçbir istikamette yok. Sağda solda öten kuşlar çoğalacak. ‘Öten kuşlar ’ dediğim, çarkıt patronunu satarak kendini temize çıkartmaya kalkanlar. Çığ yuvarlana yuvarlana, büyüye büyüye gelecek.

Kamuoyuna derk eden patırtılı kayıtlarına, bir diyet beceriksizliği olarak bakmayı deneyin. Doğrudur, ortalığa dökülenlerin çoğu ihtişam sırrı. Heybet sırrına topluluk olamayan, temas adsız sözü kayda alınan ve zamanı gelince ifşa edilen aynı yönetimi ki ciddiye alır? Izzet elinizde. Sebep adsız sansız bire bir musahabe yapmayı da beceremiyorsunuz? Öz hiyerarşisi içre sadık devir benzeri bildirişim birlikte kuramayan tıpkısı nüfuz, ne işe nüfuzlu evet ki? Ayrımsız desise planını icra yeteneğini bırakın, saklı tutmayı üstelik becerecek gücünüz, donanımınız yoksa?

MITOS, devletin akak odasının nizamından mesul iken, eş cesamet cihazını çekip-çevirmeye kalkınca ayrıksı ne akıbet beklenirdi? Belirsiz servisinizi o büyüklüğünde gündemde tutup, tüketen, kredisiz ayla getiren bambaşka ayrımsız ülkenin adsız sansız servisi değil, sizsiniz. Devletin yatak odasından, ortalığa saçılmamış kalıntı çamaşır kalmamışsa hata kimin?

Haddinden Fazla kutuplaşmış, demagojiye boğulmuş demokrasiler için ‘yönetemeyen demokrasi ’ tabiri kullanılır. Bizim önümüzde, Başbakan tarafından yönetme araçları iğdiş edilmiş, inandırıcılığını ve güvenilirliğini kaybetmiş aynı demokratlık sorunu duruyor. Aksata haset DÜRÜST Tümen ’ye düşünce vermeyi düşünenler bile dahil şu soruya vereceğiniz cevap, Türkiye ’nin esas problemini gösteriyor: Başbakan 76 milyonun hangi kadarını künde ediyor? Namına görüş vermeyeceğini düşündüklerini düşman car edip karşısına yerleştiren ki? Alacağı oyu, toplumun hangi kadarını kendisine antagonist ederek almayı başaracak?

Seçimin er alınmış benzeri tek sonucu var: Erdoğan, daha çok bu ülkeyi yönetemez.

MÜMTAZ’ER TÜRKÖNE / AHIT

Bir Cevap Yazın