Musa Eroğlu: ‘Bu albümle tarihe paye düştüm’

Milliyet’ten Senem Aydın’ın röportajı..

Tribute uzunçalar istihzar fikri nasıl doğdu?
Çalgı yönetmenim Ahmet Özgül ’le gelişigüzel karar verdik. Ego gelenekçiyim amma geleneğe tek antlaşma takılıp kalmam. Yeniliğe çok açığım. O birlikte faal oldu. Bu albümde 13 yırlamak var, deminden hasretle ikincisini bekliyorum. Orada da haddinden fazla sevdiğim dostlarım kayran aldı. Rafet El Hikâyeleme örneğin… Rafet ’mağara yırlamak söyleyeceğini kim düşünebilirdi?

Albümde vadi alacak isimlere elbet karar verdiniz?
Ahmet ’le ayrımsız çizgilik yaptık. Şunu bile söylemeliyim; insanlara aksetmek mütehammil süssüz olmadı. Amma samimiyetimize güvendiler ve bizi onore ettiler.

“Yarayışlı” diyen oldu mu hiç?
1 – 2 birey oldu. Söz Gelişi bildirme çokça güvendiğim Kıraç ’tı, ona özel benzeri beste yapmıştım amma kabul etmedi. Edip Akbayram bile, “Hayır” dedi. Üzülmedim. Doğrusu yurt bu çalışmada toplanmış.

Kimin hangi şarkıyı söyleyeceğine kuşkusuz karar verdiniz?
Orada Ahmet ’le benim ayrımsız başarımız var. 300 – 400 kadar bestem var. İsimlere değişmeyen verdikten sonraları onlara yakışabilecek 3 – 4 kıvılcım gönderdik ve istediklerini seçtiler. Kâffesi çokça cesur okudu. Bizim folk müziği sanatçıları, şarkıları biraz korkarak söyler, gelenekçiler. Kendilerini cesur tabir edemezler. Bunlarda istinkâf etmek yok. O hoşuma gitti.

Yorumları beğendiniz yani…
Tabii. Doğanın seçme saati farklıdır, sanatçıları dahi anca düşünürüm, öyle dinlerim ego. Filhakika bu isimlerin kâffesi değişik zamanlarıma seslenme etmiştir. Kenan ’ı (Şarklı) çokça severim. Babası benim dostumdu. Haddinden Fazla büyük benzeri müzikçi. O yüzden Kenan ’ın albümde düzlük alması beni çokça bahtiyar etti. Manga, benim tarzım… Bıraksalardı gür tıpkısı rockçı olurdum. Bundan 40 yıl evvel bas gitar  kullanıyordum. Özden Erçetin, parçayı haddinden fazla pir okudu. Merve Özbey yorumuyla
şaşırttı. Sonuçlar umumi kendisine  beklentimin çokça üzerinde.

‘Gelecekten Geleceğe Musa Eroğlu ile Benzeri Yüzyıl ’ı kariyerinizde nereye koyuyorsunuz?
Kebir benzeri resimlik diyerek düşünüyorum. Daha evvel yapılmış benzeri sürü örnekleri var ama içi bire bir değil. Ego 30 – 36 uzunçalar yaptım, yarına kalır mı kalmaz mı bilmiyorum amma bu albümlerin kalacağını düşünüyorum. Zira burada dayanılmaz bir bireşim var. Filhakika bilcümle çabam birlikte oydu. Arşivlik ayrımsız resimlik oldu. bununla birlikte tarihe aynı gömlek düştüm diyerek düşünüyorum. Bu albümle, o isimlerin üstelik dinleyici kitlelerine başarmış oldum.

‘Yeni resimlik çokça iddialı ’

Bu iki çalışmadan sonraları öz albümümü çıkaracağım. Haddinden Fazla iddialı parçalarım var. ‘Memiş Baba Yarısı ’ diye niteleyerek aynı zerre besteledim mesela. Bizim köyün Memiş Amca ’si, kadersiz mi uğursuz! Tıpkı insanların umum müziğine baktığı kabilinden bire bir acayip… Sözlerinden bile temas etmek isterim; ‘Bizim köyün züğürt Memişi yoksulluktan yiyemezdi yemişi / Feleğine suratsız giderdi her işi / Adamcağız çekti çekti ölmedi…’ Hacı Karakılcık ’ın şiiri. Hiciv eksiği var bizde. Halbuki gülmeye dahi, aşka da ihtiyacımız var. Ben kullanılmamış albümde ona ilgi ettim. Onun dışında ‘Firarim ’ diyerek tıpkı bestem var, bire bir ‘Mihriban ’ olacak diyerek düşünüyorum.

‘Repertuar sorunu var ’

Kullanılmamış döl müzisyenleri elbet buluyorsunuz?
Repertuar sorunu ve dinleyicilere ulaşabilmede sıkıntıları var. Bire Bir bile türkücüler bana kızmasınlar amma korkaklar, ufukları namevcut. Ego korkmadığım amacıyla buraya ulaştım. Gençlere kabadayı olmalarını amma kendileri kabilinden olmalarını kaynak ediyorum.

Yüksel Didikoğlu ’nu veliahtınız olarak gösterdiniz. Onun amacıyla neler söyleyeceksiniz?
Çokça uslu aynı yavru, elimden geldiğince destek veriyorum. Çünkü bunu türe ettiğini düşünüyorum. Sahne ettiği yere sağlık mi gelmez mi, o konuda bir özdek söyleyemem. Ama ben başarılı buluyorum. Onu şarkıcı namına düşünmüyorum, zat tarzını söylüyor. Bence bütünü öyle olmalı.

Saz yaşamanızda az daha 50 yılı geride bıraktınız. Dönüp baktığınızda neler düşünüyorsunuz?
Bir Iki çalıştığımı düşünüyorum, imdi çalışabilirdim. Elbette imkanlar bile yoktu. Amma sonradan yapmadım mı, yaptım. 70 – 80 şahsiyet senfoni orkestrasıyla konserler verdim. Onun dışında haddinden fazla gezdim, çok okudum. Beni mutlu fail çok madde var. 

Bir Cevap Yazın