Mustafa Akyol’a reaksiyon yağmuru!..

IŞTE AKYOL’UN HADDINDEN FAZLA TARTIŞILAN O YAZISI…

‘Gençliğe Hitabe ’ dahi kaldırılmalı

Milli Terbiye” alanında ongun şeyler oluyor. Hem Kuzey Kore ’yi mümasil 19 Mayıs törenleri hem da 12 Eylül yadigarı “Milli Asayiş” dersleri tarihe karıştı. Bakan Ömer Dinçer, “ideolojik eğitimin sonu geliyor” diyerek şümullü tıpkı reformun da sinyalini verdi.

bahis konusu “ideolojik yetişek”i sonlandırmak için müstelzim işlerden birinin “Andımız ’ı yok etmek” olduğu üstelik epeydir söyleniyor. Bence dahi anca. Fakat kanımca hemen “Andımız” değil, onun büyüklüğünde buyurgan bire bir kavi olan “Atatürk ’ad Gençliğe Hitabesi” de okullardan çıkarılmalı.

Zira gençlere mantalite, duygudaşlık, müsamaha, farklılıklara saygı, özeleştiri üzere cihanşümul demokratik değerleri referans fail aynı it canlı değil bu. Evet zahir tıpkısı güçlü?

Bakalım. Anılmış hitabe şöyle başlıyor:

“Ülen Türk Gençliği! Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyetini, sürgit, esirgeme ve vikaye etmektir.”

Bu karışık aynı rapor, zira milyonlarca bireye “senin bir numara görevin budur” diye kollektif bir erek biçiyor. Oysaki ayrımsız ülkenin bağımsızlığı alelade ciddi benzeri değer olsa dahi, kimsenin bunu daima “bir numara görev” edinme zorunluluğu yoktur. Isteyen bunu edinir kendine “birinci hizmet” yerine, isteyen birlikte tıpkısı ülkeyi demokratikleştirmeyi, yahut dini inancını yaymayı, veya sokak kedilerine bakmayı. Dizge kutsallarını belirleme ve onlar üzere düzentileme hakkına sahiptir. (Ülkeye bol gelecek olan da bu renkliliktir.)

Hitabe ’nin devamı henüz dahi sorunlu:

“İstikbalde üstelik, seni bu hazineden yoksun söylemek isteyecek, dahilî ve dışsal bedhahların olacaktır.”

Dahilî ve dışsal bedhahlar: yani “bağırsak ve aut düşmanlar”. 28 Küçük Ay süreçlerine, Günindi Say Gruplarına kez açan anlayış…

Söylev ’nin devamında “dış düşmanlar”ın Türkiye ’ye yapacağı kötülükler anlatılıyor uzunca. (Bunu özümseyen aynı zihnin “komşularla rate sorun” sağlaması ise yumruk gözüküyor.) Ama daha önemlisi, “iç düşmanlar”ın niteliği:

“Memleketin dahilinde iktidara topluluk olanlar, uyku ve dalâlet ve hattâ hıyanet içre bulunabilirler. Hattâ bu nüfuz sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle birleme edebilirler.”

Özen edin “iktidara sahip olanlar”dan laf var burada. Evet Türkiye ’da 1950 ’den bu yana iktidara lacerem geliniyor?

Elbette ki başıboş seçimlerle… Ama Gençliğe Söylev ’birlikte seçme kazananların meşruiyetine dair bir tane ayrımsız anlatım yok. Tersine, çoluk çocuk, gelişigüzel tür erk sahibine cebin uyarılıyor: “Özen edin, hükümet ülkeyi yabancılara satabilir” imasıyla.

Tamam hangi yapacak hakeza durumlarda Türk gençliği?.. “Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmak” için harekete geçecek. “Vazifeye patlatılmak”ta tek kararsızlık göstermeyecek. 27 Mayıs öncesinde Menderes hükümetini devirmek için sokaklara dökülüp orduyu “göreve” çağıran gençler gibi örneğin…

Kısacası, Gençliğe Hitabe, askeri darbeleri ve Ergenekonvari oluşumları meşrulaştıran çokça sorunlu bir mukavim. Demokrasinin D ’sinden meze etmediği kadar, demokrasi düşmanlarına hayat dolu ayrımsız referans kazandırıyor.

Hitabe ’nin bildirme sonundaki adlı bilcümle ise yeryüzü vahimi: “Muhtaç olduğun iktidar, damarlarındaki şerif kanda mevcuttur!”

Hem “Türklük etnisite değildir; hoppadak vatandaşlık bağıdır” diyeceksiniz, hem bile seçkin okulunuzun duvarında dirim bilimsel rasizm kokan “asilzade kan” vurguları olacak…

Imkânsız. Ve eğitim sisteminin temeline böylesi başka-demokratik tıpkı kip koyan bir ülkede demokratik firez gelişmez.

Zımnında, Gençliğe Söylev, Atatürk ’ad kişi siyasal şartlarını yansıtan amma bugüne kez gösteremeyecek tarihsel tıpkısı zorlu olarak akseptans edilmeli, okullardan ve ibret kitaplarından kaldırılmalıdır.

Kuma bire bir “milli it canlı” adına Bağımsızlık Marşı ’mız vardır ve yeterlidir. Ondan gerisi, evrensel aktöresel değerler, demokratik hars ve hür kanı olmalıdır.

Mustafa Akyol / Film Yıldızı

TWITTER’DA TEPKİLER JALE GIBI

Engin Alir – Yıllar öncesinden bu günleri görüp ne evire çevire söylemiş. O iri insana bir kat daha hayran kaldım. Anlayana…. Ruhu şaad olsun.

Mustafa Aslan – Selâm ile… Baba Akyol’un efsûnlarıyla geçirdiğim yıllara ülen vah! Oğul Akyol; istek etsem, Faruk Nâfız Çamlıbel’in “VERÂSET” şiirini, aynaya bakarak faziletkâr sesle kari musun? Tahrîk görevinizi bi-hakkın yapıyorsunuz maşallah!…

Nihal Türktok öktem – Bunların hangi tefehhüm geldiğini sanmak üzere çokça düşünmeye icap yok.Türkiye bile hangi yapılmak istendiği açık seçik ortada.Ne efsus kim tek benzeri molekül yapamadan takkadak seyrediyoruz.1980 sonrasında işlerin buraya büyüklüğünde geleceği etap girişim anlaşılan olmuştu.Biraz ırak görüşü olan herkes bunu rahatlıkla tahmin edebilirdi.Ama maalesef şişman tıpkı çoğunluk buna ihtimal vermedi.Amma sonuç meydanda.Bu işin son noktası Anıtkabir ‘in kaldırılmasıdır.Ona birlikte benzeri esbabımucibe hazırlanıyordur katiyen Bizler.bu cumhuriyetin kuruluşunu göremedik amma yıkılışını sarmak kısmetimizdeymiş.Çok keskin amma gerçek.Bunu işleyen gafiller şunu haddinden fazla bereketli bilsinler.Gün gelecek istiklal marşımızda olmayacak.Zira Istiklal i olmayan , millette olamaz.O adam güruhunun ne marşa nede başka değerlere ihtiyacı vardır.Birileri hayat hakkını ne kadar ve ne şekilde belirlerse o kadar ve öylesine yaşarsın.İşte o ant istiklalini ve değerlerini yeniden elde ika düşleri kurarsın.Amma o düşleri gerçekleştiracak aynı MUSTAFA KEMAL bulabilir misin? o bilinmeyen.

Betül Esmer – anıtkabir e üstelik yunan tapınağına benziyo atamıza saygısızlık dediler.. arayana mazeret çokça

Davut Ibiş · – ‘Dalından kopan yaprağın akıbetini rüzgar tayin eder.’ Rüzgarınız eli nimetli olsun kardeşim.Bakalım nerede sukun bulacaksınız…Sonumuz faydalı tamam inşaallah..

Gülhan Yildiz -kurtulun Atatürk kompleksinizden zaman yaşadığınız şen nefes aldığınız vede bu akıl özgürlüğüne eş olduğunuz bu toprakları size kim ihsan etti bi düşünün bence

Emre Karaa – bağımsızlık marşını the kaldır mademki medeniyeti canavar sayıyor…bunlar elbette etkin kafalar acaba? TÜRK DEVLETİNİ ELİMİZDEN ALAMAYACAKSINIZ.

Baharat Gösterişli- Bu ülkenin vatandaşı Ata’sını, bayramını, zaferlerini, kısacası varoluş sebeplerini muhafaza etmek zorunda kalıyorsa kendi milletinden insanlara alın, oldukça eyvah… Ata’m var evet.. 70 sene öncesinden bugünü anca iyice tanımlamış ki… Yegâne hatası, içerideki kavim ve Atatürk düşmanlarının yönetimi ve gazeteleri böyle ele geçireceğini civar görememesi olmuş…

tubicee – Mustafa Akyol’a olmadık küfürler eden ergenlerin, Akyol’un yazısının yegâne satırını okumadan kıymetlendirme yaptığına eminim….

cigdem – Mümtezar ve Mustafa Akyol depresyonda saç rengini değiştiren karı gibiler. Habire bişeyleri hâllenmek istiyorlar. Pskolojik hadise onlar..

beratozipek – Mustafa Akyol’un bel ettiği izan sorununun sunma bariz kanıtı, ona tepkilerin ezici çoğunluğunun düzeysiz ve hakaretamiz oluşu.

sehrazatmusic – Yaaa bilmiyrdmRT @Ladyimam: @sehrazatmusic o bozuk hapçı adnan hocacı Mustafa Akyol tınlayama değmez :)) onun ipliği pazara coktan bundan sonra..

GokhanVots – Mustafa Akyol “Gençliğe Hitabe da kaldırılmalı.” demiş. Siz böyle “O, şu, bu kaldırılmalı” dedikçe kalkan bi’madde var! Size çarkıfelek var…

HOBcuma- Mustafa Akyol:”Gençliğe hitabe kaldırılsın” Bozukluk? 80 sene geçmişte da görünebiliyor girmek tasalı mı etti canım?!

Arachnida – Mustafa Akyol Gençliğe Söylev’deki “gaflet uykusu, tavassut ve başkaca HIYANET ” içerisindeki şahıslardan birisi olduğu için kaldırılmasını istiyor..

Bir Cevap Yazın