Musul’a 600 askerli Türk üssü!

Hürriyet’ten Uğur Ergan’ın haberine göre Türk Silahlı Kuvvetleri ’nin (TSK), iki yılı çok süredir Musul ’un 32 kilometre kuzeyindeki Başika ’bile peşmerge güçleri ve ayrıksı IŞİD karşıtı grupları eğiten komando er birliği ve tank gücünde kez değişimi, Kuzey Irak yönetimi ile varılan tıpkı mutabakatı ortaya çıkardı. Başika ’evet Siirt 3. Komando Er Tugayı ’ndan 400 komando gönderildi. Kampta henüz önceki 90 kadar komando bulunuyordu.

BARZANİ İLE MUTABAKAT

25 tanktan oluşan zırhlı gelişigüzel dahi sefer değişimi yapıldı. Tanklar, Trakya ’daki zırhlı birliklerden gönderme edildi. Başika ’ya yerleşen mecmu çeri sayısı 600 ’ü buldu. Bölgedeki askeri kaynaklardan edinilen bilgiye bakarak Başika ’daki görev değişimi 2 dönüş geçmiş yapıldı. Takviyeli fariza değişimine ilişik mutabakata, geçici hükümet döneminde dışişleri bakanı olan Feridun Sinirlioğlu ’nun Kuzey Irak ’a 4 Kasım ’üstelik yaptığı konuşma sırasında Irak Kürdistan Lehçe Yönetimi Başkanı Barzani ile görüşmesinde varıldı.

BAMERNİ ÜSSÜ GIBI

Başika ’daki Türk askeri gücü Dohuk ’un Bamerni kentindeki Türk üssü üzere sürekli olacak. Başika ’nın, yıldırı örgütü IŞİD ’mağara kontrolünde olan bölgeye 10 kilometre uzaklıkta olduğu biliniyor. 

EĞİTİME TAHKIM

Başika ’daki görev değişiminin takviye yapılarak gerçekleşmesi, Musul ’bile IŞİD ’e müteveccih ayrımsız esmer operasyonunun ön hazırlığı” kendisine üstelik değerlendiren yorumlar yapılıyor. Başika ’birlikte leşker sayısının artırılmasıyla gelişigüzel eğitilen peşmerge ve IŞİD ’e karşı savaşan güçlerin sayısının bile artması bekleniyor.

KUL: “KOALISYON HÜKÛMETI AMACIYLA DEĞİL”

Suriye ve Irak ’ta IŞİD ’e müteveccih gelgel operasyonları eden koalisyon hükûmeti güçleri görev değişimiyle ilişik bilgilendirildi. Reuters ajansına konuşan MEMLUK Savunma Bakanlığı yetkilisi, bu faaliyetlerin BENDE liderliğindeki IŞİD ’e alın uluslararası koalisyonun faaliyetlerinin benzeri parçası olmadığını açıkladı.   

IRAK: AKSEPTANS EDİLEMEZ

Irak Dışişleri, “Bağdat yönetimi ile koordineli olmadan bir askeri ameliyat banko kabul edilemez” diyerek Türkiye ’nin Musul ’a asker göndermesini kınadı.

MUSUL NEDEN KOSKOCAMAN?

IŞİD’mağara 2014 yılının Haziran ayında Musul’u kontrolü altına almasıyla acun ve Türkiye üzere Musul berenarı mehabetli kuzuluk geldi.

IŞİD terörü Suriye’ye sıçramadan geçmiş Irak’ta, El Kaide’nin bir uzantısı kendisine doğmuştu. Irak’ın kuzeyindeki Musul, bu ülkenin Suriye bağlantısı üzere önemli tıpkı öneme sahip.

Musul’un IŞİD’den temizlenmesi halinde hem terör örgütünün imajına, hem birlikte Suriye ve Irak’ı bağlayan geri hizmet ağına çarpış vurulacak.

Bu yüzden aralarında Türkiye’nin birlikte olduğu Uluslararası Koalisyon Hükûmeti güçleri Musul’u IŞİD’den temizleme planını şekillendirmeye başladılar. Plan kapsamında Irak Ordusu ve peşmerge ABD desteğiyle eğitiliyordu. Bölgede 2 yılı çok süredir peşmergenin eğitimi üzere da ayrımsız Türk birliği bulunuyordu.

TARİHİ BENZERI YERLEŞIM

Musul’un 20 km. kuzeydoğusunda mevcut ve tarihi aynı Asur yerleşimi olan Başika’nın ismi, Aramice’dahi “Bet” (Sülale) ve “Aşika” (Aşıklar) sözcüklerinden türetilmiş ve “Aşıklar Evi” anlamına geliyor. Zeytin ağaçlarıyla ünlü yerleşimde, Yezidilerin ve Şabakların yanısıra Süryaniler ve Mutekit Araplar bile yaşıyor.

IŞİD bu yerleşimi Haziran 2014’te ele geçirdikten sonradan ismini “Yakarış” namına değiştirmişti. Yakarış Halil Esvad, 2007’de Başika’nın kasaba meydanında, benzeri iddiaya göre İslam’a geçtiği üzere kalabalıkça recmedilerek öldürülen bir Yezidi genç kızın adıydı. Recmi gösteren videoteyp internette münteşir ve uluslararası kamuoyunun da tepkisini çekmişti.

Bir Cevap Yazın