Musul’daki Türk askerine geçmiş talimat!

Sabah’ta meydan düzlük habere bakarak komut doğrultusunda askerlerin bir kısmını Irak ’ın kuzeyine konuşlandırdı. Birlikler, IŞİD tehdidi altındaki Musul Barajını koruyacak.

Musul’daki yetişek faaliyetleri kapsamında askeri varlığını zait Türkiye, Başika’daki Türk askerinin aynı kısmını Irak’ın kuzeyine konuşlandırdı. İntikalin, bölgedeki askeri ihtiyaçlar göz uğrunda bulundurularak “yıpranmamış tıpkısı düzenleme” kapsamında yapıldığı, Kuzeye kaydırılan askere, IŞİD tehdidi altındaki Musul Barajını himaye görevi verildiği bildirildi.

Irak’tan asker çekmeyen Türkiye’nin bu adımı, Irak merkezi hükümetine cebin tıpkısı sağistem hamlesi adına algılanırken, kararın, Irak Merkezi Hükümeti ile varılan seçkin anlaşmaya dayanmadığı öğrenildi.

IŞİD’E KARŞI AMELIYAT

Askerin kuzeye intikalinin “kullanılmamış aranjman” kapsamında yapıldığı bildirildi. Edinilen bölgeye bakarak, leşker sayısının arttırılması kararını da etkileyen Musul’daki yıpranmamış görevlerden biri Musul Barajı’nın IŞİD tehdidinden korunması. Bugüne kadar birçok kez Musul Barajı’na hücumcu IŞİD terör örgütünün, barajı ele geçirmek için kullanılmamış tıpkı atılım hazırlığında olduğu istihbaratı üstüne harekete geçildi. Barajı Türk askeri, eğittiği peşmerge güçleri ile gelişigüzel koruyacak. Türk askeri sonunda Musul’birlikte IŞİD’e karşı operasyonel bir fariza üstlenmiş oldu.

Musul Barajı’nı eğittiği peşmergelerle alay malay koruyacak Türk askeri, Musul’de IŞİD’e alın önce operasyonel ayrımsız görev üstlenmiş oldu

IRAK İLE IHSAS PAYLAŞIMI

Askerin kuzeye intikalinin Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ve MITOS Müsteşarı Kağan Fidan’ın Bağdat ziyareti arkası sıra gerçekleşmesi dikkat çekerken, bahis konusu intikalin bu ziyarette değil, Iraklı muhatapların dahi bilgisi dahilinde daha geçmiş alınan kararlar göre yapıldığı öğrenildi. Sinirlioğlu ile Fidan’ın 10 Aralık’ta gerçekleştirdikleri ziyaretin rüçhan gündeminin IŞİD tehdidi olduğu, bölgedeki yıldırıcı hareketliliğe ilgilendiren istihbarat bilgilerinin Iraklı muhataplarla paylaşıldığı rapor edildi. Türkiye’nin IŞİD ile mücadelede Irak’ın birlikte olacağı da vurgulandı.

İRAN ASKER ÇEKMEDİ

Mavera yandan Türk askerinin Musul’dahi küsurat sayısından sayrılık duyan İran’ın “askerleri izansız çekiyorum” açıklamalarının gerçeği yansıtmadığı öğrenildi. Edinilen bilgiye bakarak bölgedeki İran askeri varlığı kestirmece 3 bine ulaştı. Bölgede, Amerika, Almanya, İngiltere ve İtalya’nın üstelik askeri yaşayış gösterdiği belirtildi. 400’e andıran Alman askerinin birlikte bağlı sayıdaki Italyan askerinin birlikte terbiye faaliyetleri yürüttüğü kaydedildi.

Bir Cevap Yazın