Mutlu Tönbekici yazdı: ’’Aynur’a haz okutmayanlara!…’’

Sen ve senin gibilerin ota boka Istiklal Marşı söylemesi, dağa taşa “Ne mutlu Türküm diyene” diyerek yazdırması, sen ve senin gibilerin 80 sene boyunca Kürde Türküm dedirtmeye çalışması, ismini, soyunu sopunu, dilini, mezhebini değiştirmeye çalışması, demiyorsa, değiştirmiyorsa etmediği eziyeti, yedirmediği b*ku bırakmaması yüzünden.. Evet tüm dahi yedirilen buydu..

30 bin, 40 bin, belki dahi 50 bin insan öldü! On binlerce âdem kolunu bacağını ve ruhunu yitirdi. Yüz binlerce âdem babasız, adamsız, kardeşsiz, anasız, bacısız kaldı. Eş bire bir gömlek savaş zarfında büyüdü.

Behey aptal! Haydi on on beş sene öncesine kadar adi (yıllık) matbuat(ı) yazmıyordu doğuda ne olup bittiğini. Kendinin de haberi yoktu doğrusu.

Ama deminden yazıyor. On yıldır birlikte mı öğrenemedin? Ne reşit, hangi münteha? On Paralık mi kimselerden duymadın? Hep mı kulağın sağır, gözün kördü?

Amor şarkısı söylemiş birlikte… Amma Kürde aşkı da yakıştırmıyorduk biz değil mi? Kürtçe söylemişse marş söylemiştir.

Tamlık dahi konserlerde babalanarak takatli güzel faş ettiğin için, senin kendini ırkından etraf görgülü, köylü kalanı da senin lütfüne tabiatıyla hasis uyruk görmenden kıran o kanlar hiç kurumadı elhak!

Kendini beğenmişliğin yüzünden memleketin neredeyse yarısının konuştuğu o dilin biricik kelimesini öğrenmedin… Aşk şarkısı mıdır bilemeyecek kadar ırak, yabancı, antagonist kaldın o bire bir karışını dahi yüklemek istemediğin memleketinin tıpkısı diline..

İspanyolca gelir, Ingiliz Ingilizcesi irat diyemezsin, kendinde o hakkı görmezsin dahi “Kürtçe okuma bakalım sen” mersiye hakkını bal gibi görürüsün.

Kürtçe değil Kürtçesizlik öldürdü senin askerini!

“Sen kimsin be?”ler öldürdü..

İki bomba ile işi hallederizciler öldürdü.

Askeri keklik kabilinden ovaya salanlar öldürdü.

Onlara dayılan sen, gidiş belirten küçümencik ayrımsız kadına değil…

Mutlu TÖNBEKİCİ

Bir Cevap Yazın