Nabi Avcı’dan ’15 ahit tatil’ açıklaması!

Milliyet’te düzlük düz habere göre Milli Terbiye Bakanı Nabi Orion, bire bir monitör programının etken yayınında gündeme ait soruları yanıtladı.

Şubat ayındaki öğretmen atamalarıyla ilişkin benzeri istifham üstüne Orion, küçük ay ayında 30 bin hoca ataması yapacaklarını kaydetti.

“30 bin nasıp, Şarki Küçük Asya bölgesine mi tamam?” sorusu konusunda Cebbar, şu anda maşrık bölgelerindeki hoca açığının Türkiye geneliyle eşitlendiğini söyledi.

Orion, öğretmen yoğunluğu olarak ara sıra şark illerinin mağrip ve mutedil küçük asya illerini geçtiğini dile getirerek, buradaki sorunun eş durumundan tayinlerle bu dengenin sürdürülememesi olduğunu tabir etti.

Bu atama sirkülasyonunu mahsus aynı düzene salmak üzere muhtelif çalışmalar yapacaklarını kaydeden Cebbar, “Öğretmenler atandıkları yerde görevlerini devam ettirmeleri amacıyla arkadaşlarımıza bile ilave bazen imkanlar sağlayacağız. Yani kuru cılız zorun çok işe yaramayabilir, doğru birlikte olmayabilir. Fakat maddesel manevi özendirici birtakım tedbirlerle mütenevvi havza ve okullarımızda bakım veren öğretmen arkadaşlarımızı sunu azından 4 yıl kıvrak olarak başladığı okulda görevini bitmeme etmesini istiyoruz” ifadesini kullandı.

Cebbar, velilere karne açıklamasına ilgili istifham konusunda, bu karnenin ayrımsız bilgi notu adına bile algılanabileceğini belirterek, velilerin okulla, öğretmenlerle ve dolayısıyla çocuklarıyla elan yakından ilgilenmelerini sağlamaya çalıştıklarını kaydetti.

“Ana Cezrî değişiklikleri önümüzdeki dönemlerde yapacağız”

Ibret yılı içerisinde da öğrencilere çokça fazla vazife yüklediklerinin farkında olduklarını vurgulayan Avcı, “Yarıyıl tatilinde çocuklara vazife verilmemesi üzere öğretmenleri uyaracağız. Haddizatında elden yarıyıl tatilinde değil, yetişek yılında da vazife yükü fazla. Bununla ilişik öğretim incelik komisyonlarımızda da çalışmalarımızı yapıyoruz. Elan bile hafifleteceğiz. Amma asıl cezrî değişiklikleri önümüzdeki dönemlerde peyderpey yapacağız” değerlendirmesinde bulundu.

Bir Cevap Yazın