Nagehan Alçı’dan bozukluk Müge Anlı olanaksız?…

Siyasetle özdeşleştirilmesi samimiyetinin önünü mü tıkıyor? “Mahallenin ablası” neden olamıyor?

Televizyonun ve monitör seyircisinin dinamikleri daha çok çok henüz değişken… “O varsa kesin miktar” devrinin artık resmen sonuna gelmiş bulunuyoruz. Kendini yenilemeyen, akıllıca projede düzlük almayan en şişman göstergeç yıldızları bile dibe sürüklenmeye hükümlü. Söz Gelişi Beren Saat’in yeryüzü ‘reytingi garanti’ oyuncu olduğu sanılırdı amma ‘İntikam’ bu zaman yayınlandığı zaman bazı bazı önceki 10’a birlikte giremiyor.

Elden oyuncular üzere bile değil; Okan Bayülgen’in, Beyaz’ın hatta Ahmet Çakar’lı ayak topu şovlarının de reytingi dibe vurabiliyor.

ALABİLDİĞİNE KÖKEN TIPKISI KADIN: MÜGE ANLI

Bire Bir-iki derogasyon bibi var bu ‘nankör’ piyasada; onlardan önce akla geleni Müge Anlı. Hiçbir husus değişmiyor programda. Başkaca seyirciler dahi tıpkısı yıllardır. “Tamlık bunlar dil mu?” ile “Yok yahu, bu büyüklüğünde adamı lacerem bulacaklar cast ajanslarından?” soru işaretlerinin arasında bir yerlerde, rastgele sabah tıpkısı saatte milyonları ekranın karşısına dikmeyi başarıyor Müge Anlı. Duyu muhabiri birlikte bilgi yakalamak amacıyla bu programı izliyor, filan karakolun kafa komiseri dahi… “ev hanımı” kitlesine her sabah bambaşka ayni adli vakayla “CSI-İstanbul” deneyimi yaşatıyor. Çünkü kıyacı bulunduğunda hıçkıra hıçkıra ağlayan, çocuğunu ölüme metrukiyet fail annenin üzerine enerjik yayında yürüyen bu eş, gırla cins… Ya de Meryl Streep dahi eline su dökemez. daim bayındır, spreyli saçları üstelik onu bu samimiyetten uzaklaştırmıyor. Seçme seferinde kuaförden çıkmayan ama kimsenin bile hakkını yedirtmeyen “mahallenin ablası” olmayı başarıyor.

DOBRA VE TÜVANA KADIN FETİŞİZMİ

ATV’nin sabahleyin kuşağındaki bu engellenemez başarısına rakip kanallar senelerdir alternatif aradı. Anif mizaçlı kadınlar bulundu ya de ‘normal’ olanlar itinayla sertleştirildi. Iğ Prenses’in acı kalpli kraliçesinden bu yana, yüzyıllardır süren “iyi ve zinde avrat” fetişizmini görüntülemek için çareler arandı.

ŞAPPADAK ALÇI = MÜGE ANLI 2.0 FORMULÜ

Kanal D birçok muvaffakiyetsiz denemenin ardından bu yıl umutlarını Larpadak Alçı’ya bağladı. “Cümle kadını”ydı onlar amacıyla belki bile… Elitistlere eleştirileriyle ‘ezik’lerin sesiydi Ansiz Alçı neymiş. “Başat” tipki kocası vardı amma kendisi dahi sunu birkaç onun büyüklüğünde “hâkim” olmayı başarmıştı. Esasta plan bakir ayrimsiz

Müge Anlı uyarlaması değil, Müge Anlı 2.0 yaratmaktı. Henüz “nitelikli”si amacıyla füru sıvandı. Cinayet çözmeyecekti, ocak mevzularıyla daha haşır neşir olacaktı.

Tutmadı, olmadı. 0’a andıran reytingle sabahleyin kuşağında izlenmemenin kitabını yazdı Anide Alçı.

Öyle ki, söylentilere göre Kasım ayından itibaren program yayında kaçınan. Bereketli de, Altan Öymen’i, eskiden Enver Aysever’i his krizinin eşiğine getiren, böylesine hâkim ayni göstergeç fenomeni neden dibi gördü?

MAHALLENİN ABLASI OLABİLMEK

Ezberlenmiş stratejilerle için devam etmeyi seçen televizyonculuğun son fiyaskosu Apansiz Alçı. “ev kadını, muhafazakârdır, SELIM Parti’yi destekliyordur” yargısıyla debi eden bu beyin, tuzağa düştü. Siyasal rengini böylesine anlaşılan etmiş tipki monitör figürünün herkesi ‘sabahleyin ekranı’nda kucaklaması haddinden fazla pres. Iş YANLIŞSIZ Partili olması da değil doğrusu… Ayni tarafı fazlasıyla sevdiğini anlaşılan etmiş bir yöntem tartışmacısının karı programında sunucu olması. Zira o saat, karı hanımının bildirme ‘apolitik’, en kendiyle kaldığı saatler… Kahvaltı tükenik, herkes gitmiş evden… Ocak işlerine, alışverişe, yemek yapmaya başlamadan evvel âdeta tipkisi kasırga arıyor, hafiye gibi meseleyi çözen tipkisi mahalleliyle ‘dedikodu’ yazmak istiyor takkadak. Alçı’nın yalısından beş altı ilk çıkıp mevrut halleri, o ilişkinin kurulmasını zorlaştırıyor.

YARISI SEVİYOR, YARISI NEFRET EDİYOR

Şappadak Alçı’nın ağız dalaşı programından mevrut izleyicisinin yarısı “Helal olsun koca gibi avrat” buyurmak üzere izliyorsa, yarısı dahi “Acaba bugün ne saçmalayacak?” diye niteleyerek televizyonun karşısına kuruluyor.

Müge Anlı’üstelik hakeza bire bir kapsam yok. Sanıldığı gibi “hafi bir gusto” da değil. Temas ant kitlesiyle bire bir düşünmeyi başarıyor. Bunu yaparken üstelik ne bire bir siyasal güce yaslanıyor, hangi bile stüdyodan ati alkışa… Gücünü aldığı tek ayrimsiz husus var; o birlikte toplumun genelinin akseptans ettiği “ahlak ve etik bilimi anlayışı”…

2 AYLIK CEVZA EVDE BAKIM BEKLERKEN…

Programının meselesini “aile yaşamı”na dayandıran Alçı üzere apayrı tipkisi görünmez dezavantaj henüz var: “Yeni tevellüt yapmış ayrimsiz avrat, 2 mahiye ikizlerini bırakıp neden televizyona koşuyor?” Bu, takkadak hedeflediği “esas hassasiyeti” kitlesinin değil, veladet izni amacıyla binbir tür ünsiyet mücadelesine giren kadınların üstelik dayanabilen dümdüz kabullenebileceği bir öz değil aslında. 2 maaş ikizler evdeyken, Alçı’nın başka davranışlar üzerinden “Amma böyle annelik olanaksız” söylemleri stabil içtenlikle bulunmamış bile gibi. Elbette temel oluşmak, kadının himmet hayatı için tipki engel değil amma bu “acelecilik” boğunuk bire bir nitelik.

Kül bunların dışında sabah kuşağı seyircisi masanın arkasına önceki sunucuyu sevmiyor. O masa, algıda nazik ayni ara koyuyor izleyici ve sunucunun arasına. Gerçekliği zayıflatıyor, samimiyeti düşürüyor. Ailevi dertlerin tartışılacağı bu platform için o masa, iletilen ayni otorite yaratıyor. Bir da Alçı, hikâyelere bire bir ‘moderatör soğukluğu’yla yaklaşınca ve küşade bire bir şekilde ‘yerini yadırgayınca’ aradaki mesafe elan da açılıyor. Müge Anlı’nın masası filan yok. Yarım Yamalak kat tipki oturma grubunda olup bitiyor her husus. Evinin salonuyla özdeşleştirebiliyor izleyici bu düzeni…

Reyting düşüklüğüyle ilişik sunu kavisli yaklaşım, “Gürpedek Alçı bitmiştir” yorumu evet bana bakarak…

Bitmez, çünkü eş izleyici onu seviyor; üste ‘çekici’ dahi buluyor. “Seveni büyüklüğünde tiksinti edeni dahi var” formülünden, yani geceleyin tartışması platformundan şaşmaması gerekiyor hoppadak…

MEHMET ÖZDOĞAN / YURT GENEL AĞ SİTESİ

Bir Cevap Yazın