Nasuhi Güngör’den çokça dokunaklı Süleyman Demirel yazısı

Radikal’in haberine bakarak TRT Bilgelik ve Spor Yayınları Dairesi Başbuğ Vekili Nasuhi Güngör, yaşamını yitiren 9. Cumhur Reisi Süleyman Demirel için ciddi ifadeler kullandı. Güngör, Star’daki yazısında “Demirel sahteliktir, korkaklıktır, köylülüktür, hiledir, sulu savaştır, ölümdür!” dedi.

Güngör’ün Star’üstelik “Hangi Demirel? Kâffesi ve hiçbiri” başlığıyla yayımlanan yazısı şöyle:

Hayatı süresince sunu haddinden fazla dilinde saha fail hadis-i kutsi, ‘Ölülerinizi hayırla özge ediniz ’ olsa gerek. Demincek kimbilir milyonlarca insan kendisinden lacerem kortej ediyor, elbet hatırlıyor. Kuşkusuz, geride kalanların benzeri eksantrik aleme barhana edenler karşı ‘endazeli ’ davranması ve konuşması oylumlu. Ancak bu buut, onun yapıp ettiklerini, özellikle birlikte ibreti hilal olacak düzeyde ise hatırlamaya engel imkânsız.

Kimilerine bakarak tıpkısı yerlerde işaret edilen ve ‘İslamköy ’den çıkan ’ Nurlu Süleyman olmuştur; yani ‘ilahi ’ bir projedir. Kimilerine göre ilahi değil, bildiğin ‘ecnebi ’ projesi olan Morison Süleyman ’dır. Masondur, Amerikalı ’ın arpalık adamıdır. Menderes ’ten sonra biçim sağı denetlemek amacıyla icat edilmiş biridir. Ama odasına kapanıp saatlerce ibadet edip risale okuduğu söylenen benzeri eksantrik Demirel henüz vardır. Mason olmuşsa temelli onların tezgahını kirletmek amacıyla aralarına girmiştir! Hayatı süresince onun temas adımını ilahi aynı bel gibi gören birçok insan vardır bu topraklarda.

Elbette bunlara benzeyen ve seçkin biri birbirine taban tabana pahal onlarca Demirel tarifi sayabiliriz. Işte onu asıl anlatan de bu yanıdır. O, hayatı boyunca bu asıl tanımları besleyecek dokunuşlar yapmış, özlük geliştirdiği süssüz demagojilerle da bunları anlamaya çalışanları püskürtmüştür. Işte o yüzden Süleyman Demirel bunların hepsidir ve hiçbiridir. Hem öyledir, hem değildir.

Söylence midir, muamma. Amma ömrü boyunca namına çokça andıran olan isimlerden bizzat dinlediğim için gerçeğe mail olduğunu düşünüyorum. Hikaye malum. Partilerin namzet listeleri açıklanır. Fakat Adalet Partisi listelerinde Aydın talebelerinden beklenen adlar yoktur. Soluğu Demirel ’mağara yanı sıra alırlar. ‘Efendim. Listelerde arkadaşlarımız bulunmayan. Yanıt beklenmediktir: ‘Var kardeşim var. ’ Bu yan ısrarlıdır: ‘Efendim, listede Vuzuh talebelerinden kimse namevcut. Hani ki var? ’ Aha efsane karşılık: ‘Var kardeşim var. Ben varım evet! ’

Süleyman Demirel, deli dolu politik hayatına bakarak söylersek, bu ülkenin kırk yılıdır. Yer olmadık anda ve az daha kimsenin hatırlamadığı zamanlarda birlikte benzeri yerleri birleştirip sahneye çıkması muhtemel ‘beyefendi ’dir. Siyasete bir soyunsa temas şeyi çözecek adamdır. Neyse kim sonuç yıllarda doğmuş evet bile doğmamış çocuklara giysi biçecek takati kalmadığı amacıyla yurt rahatlamıştır.

Yapmışsa yapmışıdır, vermişse vermişi. Mazi dündür, bugün bugündür kendisi üzere. O yüzden Fer Süleyman ’ın 28 Küçük Ay zulmünün başrolünde olması esasta kimseyi şaşırtmamıştır.

Eğer tutacak tıpkısı yegâne dalı olsaydı, zaman dahi global ölçekte harekete geçen büyük operasyona fahri tedavülde olmak üzere benzeri zaman üstelik çekinti etmezdi. Bu yüzden darbelerin, cuntaların, postmodern dikta arayışlarının vazgeçilmezi olmuştur.

Peki. Demirel, kırk yılıdır ülkenin. Amma hafızası değil, silinmiş ilkeleridir. Bire Bir dakika üstelik düşünülmeden çiğnenen değerleridir. Omurgasızlıktır. Belirsizliktir. Temas dönemin adamı olmaktır. Adisyon sorulamazlıktır. Milletin evladı adına sahneye çıkıp, milletin çocuklarını namevcut ika duyarsızlığıdır. Düzensiz savaştır. Yargısız infazdır. Sahteliktir. Korkaklıktır. Ufuksuzluktur. Köylülüktür. Tuzaktır. Hiledir. Sun Tzu ’nun bildirme dinsiz ve bilgelikten ırak yorumudur.

Ölümdür…

Aha o yüzden deminden tattığı ve benzeri çağ hepimizin tadacağı ölümle başbaşa bırakalım onu.

(NASUHİ GÜNGÖR / STAR GAZETE)

Bir Cevap Yazın