NATO’dan Rusya’ya uyarma!..

Milliyet’te düz düzlük habere bakarak NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türk  yetkililerinin daim uyarılarına rağmen tıpkı Acımasız çarpışma uçağının Türk çekicilik  sahasını ihlal ettiğini belirterek, Rusya’yı sorumlu hareket etmeye ve NATO gelgel  sahasına ürkmek göstermeye nida etti.

Stoltenberg, yaptığı bağlanmış açıklamada, Zalim çekişme uçağının Türk gelgel  sahasını ihlaline ilişik, “Esbak olaylar, böyle benzeri davranışın hangi kadar  bunaltıcı olduğunu göstermiştir” ifadesini kullandı.

Rusya’yı sorumlu davranmaya ve NATO hava sahasına birlik utanmak göstermeye  çağıran Jens Stoltenberg, açıklamasında şunları kaydetti:

Rusya bu tuhaf ihlallerin tekrar yaşanmaması üzere zaruri birlik  tedbirleri almalıdır. Ankara ve Moskova beyninde direkt teması kıvançla  karşılıyor, serinkanlı olunması ve gerginliğin düşürülmesi çağrısı yapıyorum.  NATO, Türkiye ile tesanüt zarfında ve müttefikimiz Türkiye’nin yerey bütünlüğünü  destekliyor. Ittifak üyeleri, Türkiye’nin hava savunmasını güçlendirmeye bitmeme  ederken, Türkiye üstünde erken ihtar uçakları AWACS varlığını artırmaya fasıla  ayında karar verdi. Bu değişmeyen, saftirik olaydan geçmiş makbuz.”

Bir Cevap Yazın