Nazi gelini sessizliğini bozdu!..

Sabah’ta kayran kayran habere bakarak cinayetleri NSU’nun Türkleri oynatmak amacıyla işlediğini dolaylı adına itiraf fail Zschaepe, kurban yakınlarından bozukluk diledi

Almanya’da ötede sağcı Nasyonal Toplumcu Aykırı (NSU) yıldırı hücresinin ‘Nazi Gelin lakaplı üyesi Beate Zschaepe böylecene sessizliğini bozdu. Münih Erdemli Eyalet Mahkemesi’nde görülen davanın 249’uncu duruşmasında ser maznun Zschaepe’nin 53 sayfalık ifadesini avukatı okudu. Zschaepe, 2000-2007 beyninde işlenen cinayetler ve bombalı saldırılarda yer almadığını, suçların işleneceğine ilgilendiren ilkin bilgisinin olmadığını savundu.

Eylemleri gerçekleştiren Uwe Mundlos ve Uwe Böhnhardt’ın değişik vesilelerle cinayetleri namına anlattığını belirten Zschaepe, bu suçların işlendiğini öğrendiğinde ‘dili tutulduğunu ve şaşkınlık ortamında kaldığını’ tez etti. NSU’nun işlediği önce kıya olan Enver Şimşeki cinayetini (9 Ekim 2000) aylar sonra öğrendiğini tamlayan 40 yaşındaki avrat, Mundlos ve Böhnhardt’ın 2007’bile, Alman polisi da ‘silahını kabul etmek için öldürdüğünü’ itiraf etti. 

“AHLÂKEN SUÇLUYUM”

Zschaepe; Köln’bile 2004’te gerçekleştirilen bombalı saldırıyla ilgili yerine, arkadaşlarının vezneci soygunu yapmaya gittiğini sandığını fakat döndüklerinde Türklere cebin benzeri bombalı ofans gerçekleştirdiklerini anlattıklarını kaydetti.

Bunu Türk toplumu ortada imtina etmek duyurmak üzere yaptıklarını’ anlatım ettiklerini nâkil Zschaepe, çıktı Munslos ve Böhnhardt’a güvenmemeye başladığını ancak onlardan ayrılamadığını dile getirdi. “Bu ikisinin bana değil, benim onlara ihtiyacım vardı” ifadesini kullanan Zschaepe, hapisten korktuğu için polise teyit olmadığını söyledi.

“NSU adlı ayrımsız terör örgütü üyesi olduğumla ait suçlamayı reddediyorum” diyen Zschaepe çocukluğunda alkolik benzeri annesi olduğu, annesinin kendisiyle ilgilenmediği ve mal vermediği üzere hırsızlıklar yaptığını söyledi. Mundlos ve Böhnhardt’ın kimliklerini 13 sene komşulara karşı sakladığı yönündeki suçlamayı kabul eden Zschaepe, cinayetlerde suç ortağı olduğu yönündeki suçlamayı reddetti. “10 cinayeti ve iki bombalı saldırıyı engelleyemediğim için kendimi sağtöresel yerine kabahatli buluyorum” diyen Zschaepe tamlık kurbanlardan ve yakınlarından bozukluk dilediğini anlatım etti.

10 CINAYET 14 VEZNECI SOYGUNU 2 BOMBALI SALDIRI

Sivri sağcı ve ırkçı benzeri silahlı teşekkül olan NSU, 2001 ile 2007 yılları beyninde birçok silahlı ve bombalı eylem düzenledi. Örgütün eylemlerinde sekiz Türk ve Türk sanıldığı için öldürülen aynı Palikarya vatandaşının yanısıra tıpkısı da Alman polis hayatını kaybetti. 2004’te Köln’deki benzeri bombalı eylem ve 14 vezneci soygununun NSU eliyle düzenlendiği belirtiliyor. Örgütün bildik üç üyesinden ikisi Uwe Mundlos ve Uwe Böhnhardt 4 Kasım 2011’dahi aynı karavanda geberik bulunmuştu.

Olayın tıpkısı cinayet-intihar vakası olduğu sanılıyor. NSU’nun bilinen ve hayattaki biricik üyesi Beate Zschaepe ise para boyu hapisle yargılanıyor.

“PERDESIZLIK”

Müptedi duruşmaya katılan kurbanlardan Mehmet Kubaşık’ın kızı Gamze Kubaşık, özrü utanmazlik kendisine tanımladı. Gamze Kubaşık, “Sorularımızın hiçbirini cevaplamadı. Bu açıklamasıyla kendini sorumluluktan sıyırıyor. Ben bu ifadenin yegâne kelimesine inanmıyorum. Tabir tam manasıyla aynı taktik ve tıraşçı” dedi.

Bir Cevap Yazın