Nazır Çavuşoğlu gündeme dair konuştu

Sabah’ta meydan kayran habere göre Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu verdiği röportajda Musul’daki Türk askeri birliğinin değişimi, Rus kavga gemisinin Boğazlar’dan geçerken ayrımsız askerin omuzunda füze ile görüntülenmesi ve Türkiye-KEZ ilişkilerine müteveccih soruları yanıtladı:

BAĞDAT KOMŞULARIN ETKİSİNDE: Iraklı yetkililerin talebi sonrasında orada kâin Türk askerlerinin güçlendirilmesi için değişim yapıldı. Tehditlere cebin eğitim veren Türk askerlerinin güvenliğini nail olmak de bizim görevimiz. Bağdat hükümetinden gelen tepkiler bazen komşuların etkisiyle ortaya çıkıyor. Irak Kürt Lehçe Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani bu hafta ortamında Ankara’ya ati. Bu müzakere daha ilkin planlanmıştı.

GİRİŞİMLERİ YAPTIK: Rusya ile yaşanan buut provokasyondur. Bu olayın bu süreçte meydana gelmesinin üstelik benzeri rast olmadığına inanıyorum. Lüzumlu girişimleri yaptık. Uğraş gemilerinin Boğaz’dan elbet geçeceği mahsus. Bu gemiler bize tehdit değil ama bugüne büyüklüğünde Boğaz’dan güzeşte gemilere müteveccih Türkiye’den rastgele gözdağı oluşmamıştır. O nedenle bu şekilde geçmesi apaçık kımıldatma edici.

İHTİYAÇ OLURSA GÖRÜŞÜRÜZ: Rusya’nın daha veri tıpkı heybet kabil davranmasını bekliyoruz. “Gelişigüzel şeyi bulutsuz konuşalım, bu işin üstesinden gelelim” diyoruz. Bu gerginliğin Rusya’ya faydası namevcut. Öyle görünüyor ki Rusya’dahi bile dünyada de bu gerginlikten çevre rahatsızlıklar var. Önümüzdeki dönemlerde Sergey Lavrov ile maç imkanımız olabilir.

SURİYELİLERİ KAPSAMIYOR: DENIZ ile yaptığımız Idraksiz Kabul Anlaşması Suriyelileri kapsamıyor. Birey güvenliği dolayısıyla ülkelerini infirak fail insanları de kapsamıyor. Kazançlı sebeplerle o ülkelere revan insanları kapsıyor. Amma Türkiye’den gittiği ispatlanırsa, Türkiye üstelik kabul ederse gerçekleşiyor.

ÇAVUŞOĞLU ZALIM AJANSINA KONUŞTU:

İlişkilerimizi tekrar rayına oturtmalıyız

Moskof marifet ajansı TASS’a röportaj veren Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Mevcut gerginliği ayrımsız an önceki aşarak ilişkilerimizi yine rayına oturtmalıyız. aksi hâlde bu kırıcı olayın halklarımız arasındaki ilişkilere engel ödeme riski taşıdığı unutulmamalıdır” dedi. Rus tarafını itidale nida fail Çavuşoğlu, “Tedbir kararlarının, iki ülkenin çıkarları ve geleceği adına benzeri an önceki kaldırılması müfit olacaktır” dedi. Vizesiz seyahat rejiminin askıya alınmasının de falsolu olduğunu belirten Çavuşoğlu, Boğazlar’de Acımasız gemilerine müeyyide uygulanacağı iddialarıyla ilişkin soruya ise, “Montrö Sözleşmesi etkisiz şekilde, şeffaflık ve titizlikle uygulanmaya devam edilecektir” yanıtını verdi. 

Bir Cevap Yazın