Ne öğretmenler adese altında?

18 yıldır atanan öğretmenler kovucuk altında

Habertürk’ten Lütfi Erdoğan’ın haberine göre Bakanlık, el milli eğitim müdürlüklerine istek vererek MEBBİS ’teki bilgilerin güncellenmesini istedi.

Milli Yetişek Bakanlığı ’nın (MEB) sahte şehadetname dolayısıyla 76 öğretmeni görevden almasının peşi sıra, soruşturma genişletiliyor. Sahte icazetname skandalı kapsamında; öğretmenlerin öğrenim bilgileri da karışma umum şahsi verilerinin işlendiği MEB Enformatik Sistemi ’nde (MEBBİS) yapılan taramada “Kişisel Bilgiler Modülü Tahsil Bilgileri” ekranına girilmesi müstelzim belgelerde da eksiklikler bulunduğu belirlenince, bakanlık harekete geçti. Nezaret, yer milli yetişek müdürlüklerine ferman vererek MEBBİS ’teki bilgilerin güncellenmesini istedi.

18 YIL İNCELENECEK

Nezaret talimatında, 1998 yılından bu yana ataması yapılan 650 bine andıran öğretmenin atamaya temel icazet, eğreti hatim belgesi, tezsiz yüksek lisans diploması yahut terbiyevi biçimlenme sertifikası kadar belgelerinin MEBBİS ’e tamam ve akilane adına girişinin yapılması gerektiği kaydedildi. Belgelerin yapılacak atamalarda, halihazırda öğretmen olanların nasıp ve görevde yücelme işlemlerinde ehemmiyet arz ettiği vurgulandı.

Bu çerçevede mülk milli terbiye müdürlükleri tarafından öğretmenlerin yanında cümle nezaret personeline üstelik duyuru yapıldı. Personelin da diploma, icazet tarihi, şehadetname numarası kadar özlük öğretim bilgilerinin eksiksiz kendisine girildiğini kontrol etmesi istendi. Personel, fire veya yanlış olan kısımlarının düzeltilmesi için ilişkin insan birimlerine başvuruda bulunacak.

Bu bilgilerden kem olanların girilmesi ve varsa hataların düzeltilmesinden iklim ve ilçe zat birimleri, meslek idareleri ve personel sorumlu olacak. Bilim girişlerinin tamamlandığına yönelik bilgiler resmi yazı ile MEB ’e bildirilecek ve bilgelik girişlerini tamamlamayan ve zaruri kontrolleri yapmayan devlet ve kaymakamlık yöneticileri için idari amal başlatılacak.

Bir Cevap Yazın