Nebahat Çehre’den gündeme dayalı bir yazı!…

Erk olan,  ama muktedir sıfır iletişim araçları

KAYDA GEÇSİN

Dünyanın herhangi bir durumunda öz  inancından olan , olmayan , ayrıca insafsız  insanlar zulüm görürken kahrolmayana adam denebilir mi?

Yazımız insanlar için ve onlar hakkındadır.

Cihanşümul barış benzeri âdem hakları ve cihanşümul ahbaplık normları olmadan kurulamayacağına bakarak iri devletlerin balaban mehabet adamları  evlatlarını  güle oynaya ebediyete göndermek adına hep insanlıkla birlikte yaşaması için elinden geleni yapar, gerçekten hazar sürecimizin amacı bu değil miydi, ‘analar ağlamasın’ ‘cesetler gelmesin’ sloganlarıyla başlayan.

İnsanları ateşe atan kudret savaşlarından akil, sivilize  toplumlar ırak duruyorlar.
Siyasa bütün hızıyla yapılıyor amma kırmızı noktalar siyasette rekabetin erdem noktaları ve  demokrasiyle akva pekiştirilmiş ilkeler.

Inanç üzerinden politika işleyen ve insanları ölmeye çağırma fail akla ziyan çağrılar, intihar bombacıları, ve nice çaba içeren eylemler nerede ve ne  inançta saha buluyorsa orada ateş demokrasi, çığlık dümen vardır.

Mısır’ı görüyoruz, herhangi bir tarafın övgüyü türe edecek tıpkı yanı bulunmayan.

İçimiz bittabi buna dem ağlıyor olmalı deli mıyız sevinelim, niye bunları yazıyorum toksik medyada kendi üslup ve biçimlerinde  yerinmeyenlere utanmaz bire bir linç başladı ondan.

Akılda, sanatta, ilimde, bilimde, insanlığın eş değerlerinde bire bir inancı paylaştığımız  insanların geride kalması, dünyadan kopması  bizleri yaralamaz tamam mu, canımız yanar  ama hele ekranlarda ve kâh internet bilim sitelerinde  realist  sıfır düşünceleri inada çeviren gözü karaca şirretlik, kızdırma , ve bu üslubu benimsemeyenlere atılan iftiralar ve linç teşebbüsleri bundan sonra sıktı, bunları yapanlar acınası haldeler.

Kayda geçsin.

Tek berenarı yanlışsız kaşık kabak iletişim araçları tarihimizde şaşılacak niteleme sıfatları tıpkısı yana düşüklük böyle tavan yapmadı.

Nükleer reaktörlere  cebin çıkanlar,  Gezi direnişine imtina etmek duyanlar,  bu sosyal krizin mebzul  yönetilmediğini düşünenler,  polisin hız kullanımını , hükümetin Yolculuk olaylarına yaklaşımını eleştirenler,  dış politikamızı akıllıca bulmayanlar son etap yakışıksız yakıştırmalarla linç ediliyorlar, bu medyamızın akıbet yıllarda yavaş yavaş fikir fakiri , sıkılmazlık halinin tavan noktasıdır.

Yoksa, varsa itiraz bittabi belgeleriyle fethetmek görevdir.

Bu fikir fakiri, edepsizlik halini kayda geçirelim.

ilk kez ‘Medya’ birlikte nüfuz  olup ,  nüfuzlu olamayan bir ekip oluştu ,  mevrut gideni aratır haldedir.

Ve kuma hedefleri  daha çok ‘ Köşesiz Özkök’  birlikte  çokça köşeli , mukavim haddinden fazla programlı bu yetersiz gruba   kah Fransa’dan, kah Italyan, kah Disneyland’dan kıs kıs gülmekte , hangi dokunaklı hangi yaslı.

Sonuç adına bile Maltepe gazetesine yazar görünmek amacıyla başvurma etmiş, koca muhik olarak dalgasını geçiyor!
Iktidar ama nüfuzlu olamayan Ertuğrul Özkök maskarası ergin medyayı kayda geçirelim.

Bu erk olan amma gazetecilik açısından kadir olamayan  medya,  Ertuğrul Özkök’e  bahis yatiştiremiyor ki , gelişim Sayın Hüseyin Çelik’e kaldı.
Sayın Hükümet Sözcüsü  gücünün yetmediği, bilmediği  boyundan balaban  işlere kalkan ve sopa yiyince ağlayan   çocuklara dönen medyaya yardıma giden ağabey gibiydi , hangi luzum var zat bilir!

Tabiatıyla darbelere karşıyız, darbeyle gelene da, gidene da
amma ‘ne sandınız paşalar’ tarzı eli belinde mahalle karısı sözleri  kenar yazılarında meydan buluyorsa ….
Adalet sistemini düz kendisine eleştiren  ama  iktidarı eleştiremeyen, üste toz kondurmayan gâh medya mensupları henüz ‘ adalet’ kelimesini  akıllıca boğumlanma edemeyip ‘edelet’ , vesayeti eleştirirken ‘veseyet’ diyorsa,
Umarım  böyle aynı medyayı   iktidar , halkla bütünleşme , ‘Türkiye Ortalaması’ düşünce etmiyordur.

Ortalamamızı arttırmak üzere ehliyetli yetişmiş yurtsever  insanlarımız vardır , Fatih Terim’le vabeste değildir.

Halkın çıkarlarını , demokrasiyi  cehalete ısınmak yerine algılayan  politika anlayışı , parlamentomuza üstelik  hürmetsizlik anlamına sağlık, darbelere değil parlamentoya  inanıyorsak iktidar ve muhalefetin kızıl parlamenterlerinin bu tatlılıkla  işi zordur .

Kült İşleri Başkanının  kadın haklarının; eş haklarının  dünyada  arz mefret maddesi  olduğundan bihaber olması güçlü acayip kaçtı,  koca haklarını eş haklarından ayrıştırıp  öz önceliklerine bakarak ağzından kaçırmasını kayda geçiriyoruz, yoksa kadınların zooloji değil insanlar alemi mensubu olduğu pekâlâ  tabiatıyla malumudur.

Eşim Ahmet Uğurlu ile rahatsızlığı  sebebiyle hastanedeyim, demokrasi hususiyet, selen, ilme sarıldığım büyüklüğünde dualara sığınmaya bitmeme ediyorum.

Yazımız insanlar içindir bu da kayda geçsin.

Dostça Kayda Geçsin

NECEF HAYIRLI /necefugurlu@gmail.com

Bir Cevap Yazın