Necef Güzel: ‘Bu kitapları okuyalım, okutalım’

KAYDA GEÇİRİYORUZ

Yandaş , candaş fark etmiyor  medyamızda  kâh gazeteciler oynadıkları rollerden  etkilenen elem aktörler kabilinden oldular .

Sekans şöhretleriyle bir kaderi paylaşmak yakışmıyor gazetecilere .

Gazeteciler cast ajanslarından , yarışmalardan  derlenen insanlar değiller , yapılmak istenen sosyete mühendisliğinin aleti olacak insanlar hiç değiller.

Gazeteciler  vicdanlarının  akseptans etmediği, onaylamadıkları  kip çok olayı  , gerçeği akıbet günlerde biribirinin ardından sâdır    yazdıkları kitaplarda kısmen anlatıyorlar .
Neler çekmişer  yazmışlar, zamanlamada fakat şimdi ‘bu iş  buraya kadar ’ noktasına gelmişler ki bu kitapları yazdılar, bu madalyonun benzeri yüzü .

Madalyonun diğer yüzü ise vicdanları huzursuz ola ola  sistemin parçalanmamış ortasında yer almış ve idrak sağlamış oldukları gerçeği.

Oray Art ’i ayrı tutuyorum, edindiğim imge servet pulun  it canlı umuru olmadığı , bu failimuhtar zinde gazeteci farklı bir yerde duruyor , ama elbette o dahi olayların birlik ortasında vadi almış. 
Ne diyor başbakan , ‘Hepiniz oradaydınız ….. ’ e bu kitaplar aynı anlamda Sayın Başvekil ’ın sözlerinin birer çıplak delili , adeta bu sözlere şehadet ediyorlar !

Bu kitaplarda  tıpkısı nevi  pişmanlığın ,  çaresizliğin öykülerini kayda geçirmiş olmaları gerçeğine gelince ;
Afrika ’da  apartheid  kaldırıldıktan sonradan  kurulan  TRC ( Truth and Reconciliation Commision)   komisyonda ,  toplumsal barışı  ve demokrasiyi yükseltmek  amacıyla insan hakları ihlallerinin kurbanlarının tanıklıklarına ve aynı zamanda   suçluların  suçlarını itiraflarını açıklamalarına sivil ve türel  af amacıyla  talih verilmişti.

Henüz sonra kurulan Institute for Justice and Reconciliation  yani Adalet ve Telif Enstitüsü  dünyaya açık sunulan ifadelerin düz aldığı TRC ’nin varisi oldu.
Başa dönelim ben gazetecilerin yazdıkları bu kitapları ayrımsız gazetecilik görevinden artış  Afrika tıpkısı benzeri helalleşme sürecinin öncüleri yerine görüyor ve bu anlamda yazdıklarından kıran hepsini kutluyorum.
Zaten gazeteciler hücre aldılar temas şeyi açıklamayı.

Demincek,  neredeyse ‘Hepimiz Ertuğrul ’kankızıl , mağduruz , başımıza neler geldi, nelere sabır ettik  diye  sokağa çıkacaklar söylemek taş yüreklilik evet ,  

Kitapların alelhusus  satır araları bildirişim, hususiyet, ekonomi bilimi araştırmacıları , düzenli suçlarla savaş  ve  mali polis güçleri için it canlı çokça ipucunu  cömertçe sermiş kitaplar.

Dolayısiyle  bu kitaplar it canlı çokça araştırmanın kapılarını açarsa medyamıza gerçekten iri hizmet etmiş olurlar.
Ara Sıra gazeteciler   gerçeklerle yüzleşip itibarlarını tebriye etmek üzere çaresizlik öykülerini yazıyorlar  diyebiliriz , olsun bu sayede öğreniyoruz ve belki patika hayatlarının sunu büyük gazeteciliğini yapıyorlar !

Behişt Mekan Olsun Hedef Mumcu de gazeteciydi ve bizi  anaç etmenin  , kamudan saklananları ortaya çıkarmanın  bedelini hayatıyla ödedi . Yazdığı kitaplar ortada , kamuya ülkesine , milletine satı ayrımsız yaşamın delilleri rastgele biri .
Bu kitaplarla Garaz Mumcu kitaplarını karşılaştırma edemeyiz elbette, biri gazeteciliğin kellesi koltukta heykeli dikilesi  cins kahramanın herhangi bir biri  dokunulmazı anlatan kitapları  bakir çıkanlar ise  gazetecilikle alakası olmayan amma gazetecilerin  ‘evrakı metrukesi ’ kitaplar.
 
Ama gazeteciliğin hangi koşullarda ne arkaç geldiğini anlatmaları açısından  çok önemliler , kulakları çınlasın Ahmet Tezcan ’ın  çokça savunduğu benimse komik ve yersiz bulduğum  ve yerine ‘Hümaniter Ulum ’ dersi önerdiğim  ‘Medya Okuyucu Yazarlığı ’ derslerinde  şimdi  Oray Dip ’mağara ‘ İmha Planı ’ , Mustafa Kandırıcı ’un ‘Kuşatma ’ , Sabahattin Önkibar ’ın ‘Takkeli Firavunlar ’ , ‘Çokluk Azmak ’ın ‘Batsın Bu Gazetecilik ‘  kitaplarını çocuklara öğüt kitabı adına okutunuz  ! 
Buyrun öğretin zihayat nesillere medya kari yazarlığı sanki.
Oray Arka ’mağara kitabını tutmak üzereyim, ancak Bunları Kimse Yazamadı: adam âdemoğlu iletişim araçları ’ kitabını tek ayrımsız yerde bulamadım, şayet hasbelkader yazımı okursa ve nerede bulabileceğimi söylerse çok memnun olurum.
Çokluk Aynaz ’ın kitabına daha başlamadım, diğerleri bire bir solukta okunan , selis bire bir dilde merkum , heyecan meşgul kitaplar başvuru ederim.
Mustafa Hayırlı ’un  Dürüst Fırka Medyasının avangart televizyonu ’24 ’ le yaşadığı süreçle ilgilendiren çok mefret tespitleri var .
Önkibar ’ın kitabı icap yaşamıyla ilişik olanca içtenliğiyle açıkladığı gerçekler ve Türkiye Gazetesi  Ankara Temsilcisi olduğu ve TGRT ’üstelik Almaşık programı sunduğu yıllarıyla ilişik güvenilmez  tanıklıkları dudaklarımı uçuklattı.
Rahmetlik Enver Örenlik ’mağara  tıpkısı Iletişim Araçları Haremi ’ ne döndürdüğü TGRT ’üstelik  kayran düz gözünün bebeği sanatçı hanımları ‘Cariyelerim ’ diyerek nitelendirmesi ve bakma ibadelerine milyon dolarlar savurması  bana Türkiye Gazetesinde  adam zamanlarda  Tıpkısı Hanımefendinin kuşkusuz olacağı tarif edildiği bir yer yazısını  hatırlattı !
Türkiye Gazetesi  ‘Hanımefendi ’lik dersi verirken TGRT ’dahi işi cariyeler götürüyormuş .
Gene Enver Harabelik ’in bir çalışanın cenazesi adına daha önemli diye niteleyerek bacağını afet Sibel Can ’a eski olsuna gitmeyi yeğleme etmesi, odasında çikolataların içine sarılmış altınlar saçması , toplantılarda kendisine düzülen methiyelerin saatler sürmesi ve henüz neler !
Ama Sabahattin Komutan ’mağara kitabında yer düzlük ve zamanın MIT Müsteşarının teyzesinin oğlu olduğunu tez fail Enver Ören ’in şöförü ‘Kamil ’ i yegâne koymak isterim.
Kamil ’e  kafayı  takan Sabahattin Koca ’in mücadelesi tıpkı fars filim konusudur , daha aşkın anlatıp filmin pardon kitabın tadını kaçırmıyayım.
Keyfi program yollamak amacıyla aynı telefonla Enver Satma ’e vasıl Gülben Ergen ’mağara karşısında eriyip giden  Yüksek Baransel, gecenin 2:00 sinde ayrımsız hanımın bardan arayıp telefonda  20 an konuştuğu Enver Ören ’i kayda geçirelim,  bu kitapları okuyalım, okutalım ki elbette tıpkısı medya  badiresi atlatmakta olduğumuzu görelim ve tedbirleri alalım daha hisse senedi bitmedi zira.

Sevgiyle
NECEF UPURLU / necefugurlu@gmail.com

Bir Cevap Yazın