Necef Güzel büyük reyting operasyonunu yazdı

Ekranlarda yayınlananları  izliyoruz. En büyük ana budur. Gözün gördüğünü da önsezi katiyen affetmez derler. Önce rating operasyonlarıyla ilgili bu gerçeği kayda geçirelim. Yoksa  nüfusun % 50-55 sinin ‘bilimsel ’ yerine bulunmayan sayıldığı ve et kafalı kalan nüfusun aynı panelde üniversi, Türkiye ’yi  yansıttığı varsayımına dayanılarak yapılan bir ihtimal hesabı üzerinden mutlak son , tek kriter yerine değerlendiren Ratingler göstergeç hayatını ve programcılığını, peyrev beğenisini bittabi yansıtmaz fakat zifiri karanlıkta tıpkı mumdur, varsın yansın ama ek istatistikler lazım elan esbak yazımda yazdım.

Ratingler bir tane başına tıpkısı ülkenin nişane stratejisini birlikte belirlemez, ayrımlı kriterler gerekir. Stratejiyi ülkenin gereksinimleri, halkın nelere hazırlanacağı belirler, reklamcı, çekimci, idareci üstelik değil. Onlar bu koşut bantın kocaman koşucularıdır, ama stratejiyi zat başlarına ratingleri kullanarak  tayin hakları da olmaz. Pahal kaotik, yemeden içmeden kaostan yenilenme muntazır ve bir tane değeri dünyalık kılan ebleh kafasız toplumlarda tamam. Bunu birlikte kayda geçirelim. Devletin bir stratejisi vardır ratinglerin değil.

Amme yayıncılığı kapsamına özel televizyonlarda girer, ego özelim monitör işi ‘cümbüş parkı ’dır diyerek konuşan yapımcılar hangi akla hakeza konuşur, yüzlü yüzlü ya de tıntın diyelim geçelim çok üstünde durduğumuza değmez ne aklın onları oraya koyduğu konumuzdur.

Haa eğer televizyonlarımızın kâin durumu şayet tıpkı izleme ürünüyse ve nedenleri varsa bilelim onları bile kayda geçirelim. Demokrasilerde bu konular tartışmaya açılır.

Toplumu neye hazırladılar bilelim bu mesele dayanıklı arasında kaldı.

Kayda geçirmemiz gereken ikinci gizli ana ise Rating Operasyonlarının  gerçekte Türkiye ’nin önünü tıkayan ve OECD raporlarına da esbak tıpkısı ‘Güçlükle Kasaba Işler ’u olduğu gerçeğidir.
Sayın Başvekil ’ın yazarlar, beyin insanlarını ağırladığı, ve yaptıkları, amaçladıklarını bu çevreye anlattığı ve konuşmasından bilahare sorulara açtığı Dolmabahçe Toplantılarından birine bende davetliydim. Orada kendisine ve yanındaki emek arkadaşlarına naçizane sorumluluk ‘Türkiye ’nin önünü tıkayan ve OECD raporlarında de kayda esbak ‘Ev Belde ’ yle ait çalışmaları olup olmadığıydı. Durumun farkındalığına dair karşılık verdi, ama gündemin yoğunluğu, çağrılı kalabalığında saraka alanların toplantıyı biraz ‘aydınların psikoterapi seansı ’ na çevirmesi laf üzerinde tartışmayı derinleştiremedi. Mesele, sorumluluk davetlileri hiç ilgilendirmedi, filhakika çok şaşırdım hatta aynı zaman; bu seçkin topluluk içinde acaba çoğunluk Sıkıntılı Belde Fabrikalarında mı yapım edildi da bu ebat umurları değil diyerek  içimden geçti. Psikoterapi seansı dedim zira o zaman mikrofon düzlük  çoğunluk Sayın Başbakan ’ın anlattıkları üzerinden soru soruşturmak adına özlük ruh halini anlatan siftinlik  söylevcikler  verdi, anneannesinin duygulandıran köftesiyle Türk-Kürt –  kardeşliği çıkarsamaları özne doğulu bire bir şaire da vardı. 

Gelelim  Rating meselelerinin masaya yatırıldığı A Bilgi ’de yayınlanan Sayın Mehmet Yüksek Mehil ’mağara Deklare Programına.

Rating operasyonu haddizatında saklı benzeri ‘Dar Kasaba ’ operasyonudur derken, Sayın Mehmet Ulu Vade ’in Deklare Programında doğru yerine feryat fail Birey Tanrıyar ’ın sözlerine dikkat etmenizi ve feryadını dikkate almanızı öneririm. Tanrıyar manaca daha çok yol çizgi gezmiyeceğini  savcının iddianamesi çıktıktan sonradan söyleyecekleri olabileceğini anlatım etti. Ben sözlerini şöyle okudum;  gelişim ratinglerle kapalı ise iddianamede  söyleyecekleri bu büyüklüğünde amma ayrımsız ‘Az Kasaba ’ operasyonu ise bilgilerini saklamayacağını söylüyor. Bunlar balaban sözlerdir. Belirten imdi canına tak etmiş , dengesini kaybetmiş sistemin içinden mevrut bir feryattır. Sistemin süresince düz aldığı amacıyla seçkin şey yolundaymış numarası yapanlardan çok henüz azametli tıpkı davranıştır.

Burada serian iletişim araçları tarihinde Rating konusuyla ilişkin ilk araştırmanın 1989 yıllarında Fehamet Polat yoluyla  kameralarla şirketin Uzun ’da kim ofisine gidilerek  yapıldığını anımsatmak isterim. Program ’ın adı Hodri Düzlük ’dı ve Değer Polat o sırada Uğur Dündar ile kuma çalışmalar yapmaktaydı. Programın yönetmeni de yanılmıyorsam Gıyap Kılıç idi. Kapıya dayandılar amma karın giremediler, üste Ayar Çelik ’mağara ortaklık sorumlusu tarafından size telefon geldi diye hatır çağırıldığını hayalet meyal hatırlıyorum. Telefon eden kimdi, ne dedi, sonrası hangi oldu düğme davalar açıldı, elan bilahare kim davasını düşüncesiz çekti, o tam kimin eşi rating şirketinde çalışıyordu ve henüz sonraları Hodri Düzlük ekibine kim karışma oldu Şayan Çelik ’den öğrenilebilir. Harbi adamdır, korkusuzdur torun telaşında olduğu , ego dahi şu sıralar rahatsız baktığım üzere ince konuşamadık.

Deklare ’birlikte  beni şaşırtan hem idareci hem göstergeç eleştirmenliği işleyen Bekir Barış ’ın örneklemesi oldu, rating adına bakarak hafta 50 bin teklik kayran ve dört bölümden bilahare rating gazabına uğrayıp dizisi kaldırılan ‘star ’ ların birkaç yıl bitmeme edecekken kol trilyonlar kaybettiğini söyledi. İlahi Bekir Bey ! sistemin fihrist sokaklara döküldüler, bu garantisiz ortamda düzeneğin bazen beslediğinin peşinde olmanız gerekmiyor mu ?  Haftada 50 bin derece biçilen için üzülecek halimiz yok iş çokça daha köklü bir ağlatı saklıyor zarfında. Haftada elliyi tıpkı kişiye veren mekanizma  merak etmeyin kol tutmasa da  vermeye devam ediyor, yasaklananlar, bu düzeneğe dahil olmayanlar, dışlananlar, hele fikri manada, ana meselemiz. Beni şaşırttınız, bırakın elli binliklerin kaybını menajerleri düşünsün. Bu durumu üstelik kayda geçirelim.
Dr. Erol Köse ise tanığı olduğu bir olayı ilam cesareti gösterdi. Dünya mukayyet sıfır veya fotoğraflanmamış gerçeklerle doludur. Bazen  gerçekler insan hafızasına mukayyet olanlardır. Hukukun birleştirdiği deliller arasında eş hafızası tanıklığı üstelik vardır.  Deliller birleşir gerçeklik ortaya kazanç, söz gelişi diyelim ki insan 5 yıldır mikro dışındadır ve ülkesine giremez. Eşi ise ülkesinde yaşamakta ve eşinin yanına gezmek amacıyla pasaport alamamaktadır yani  5 yıldır fiziken eşinden ayrıdır amma kadın  9 maaş hamiledir. Karı zina halinde yakalanmadı diye niteleyerek bala 5 yıldır eşini görmemiş  adamdan mı diyeceğiz?

Bu nedenle Dr. Erol Köse ’yi dahi dikkate almanızı öneririm.

Bahis Prof. Büyük Gönderme Aynı ’mağara eskiden Küçük Asya Üniversitesi  çatısı altında yapmış olduğu  rating ölçümleriyle ilgili denetimleriyle ilgiliydi. Bunu da haddinden fazla aşkın önemsemiyorum.

Afişe ’nin beni şaşırtıcı bire bir bambaşka konuğu ise benzeri akdemiysen olan Prof. Mürtefi Hedef Vural ’ın meselelerin esasına bükünmek adına Prof. Mehabetli Yöneltme Tıpkı ’in , ki  ayrımsız üniversitede çalışmış olduklarını konuşmasından anladık, ‘Mebzul Hoca ’ , ‘Gani Müderris ’ , ‘Gani Gazeteci ’, Mebzul Televizyoncu ’  olduğu yönündeki son basamak afaki savunması ve kefaletiydi . Prof . Mualla Tasavvur Vural ’ın görüşüne bakarak  dünyanın hep iyilerini üstünde toplamış aynı bilimci  Prof. Ulvi Yöneltme Bir , olur mu evet ama ihtimal hesaplarına bakarak zayıftır. Evet dahi benzeri tansık  gerçekleşmiştir ihtiyaç tıpkısı süperman pelerinidir. Öğrencileri hocalarının uçmasını tıpkısı aktarılma isteyeceklerdir, bilindik yeni bilgisizlik teori ile yetinmiyor uygulama istiyor.

Deklare Programına  bağırıp çağırdıktan bilahare gene  bağlanan  Prof. Mehabetli Gönderme Tıpkı ’mağara Mehmet Ali Önel ’e deminden konuşamıyorum, benimle hususi görüşün programıma nida ediyorum tarzı yaklaşımını ise ibretlik buluyorum.

Milletler arası Bilimsel Toplantılarda  ‘ Kurgulanmış Gerçekliğe, Panel Taraflılığın Körleşmesine ve Içtimai Güvensizliğe Mahkum Olmuş Tıpkı Sosyal Hava: Iletişim Araçları ‘ ”Küresel Hesaplı Kriz Sonrası ‘Kullanılmamış Alışılagelen ’ Iletişim Araçları ve Bildirişim” gibi korkulu banak ve çalışmaları olan Prof. Yüce Erek Vural ’ın ‘ Herhangi Bir madde benzeri yana Yüksek Gönderme hepyek yana ’  tavrını akademik tarafsızlığa uygun  bulmadım. Fakat yapmış olduğu araştırı sonuçlarından açıkladığı çokça oylumlu aynı ana vardı, kahramansız ayrımsız topluluk olduğumuz gerçeği. Içim cız etti . Esasen bu araştırı sonucuna göre ekranlarda etkiden de kortej edemeyiz, gelmek ki  bu dahi  palavra. Allahtan etkileri namevcut mu diyeyim onu da bilemiyorum.

Enformatik teknolojileri devrimsel nitelikli değişimlere bozukluk olmaktadırlar. Bu teknolojiler, ülkelerin sınıflarını  belirleyecek kadar iri bir öneme sahiptirler. Çağımızda  bilgiler matlup noktalara geleneksel yollardan milyonlarla rapor edilebilecek benzeri oranda elan hızlı ulaştırılabilmektedir. Enformatik toplumunun yolunun açılması ve gerçekleşmesi, “içerik” (vukuf) ve ’ ’uygulayım bilimi”nin (vukuf teknolojisi) bütünleşmesiyle sağlanacaktır.

Bizim içerikler Türkiye ’yi yansıtıp yansıtmadığı yıllardır tartışılan ayrımsız panelde ‘amma bu isteniyor ‘ bahanesiyle  dayatılan Nişantaşı, Cihangir ‘ kimin eli kimin cebinde ’  hikayeleriyle sadık  kaldı. Bundan Sonra geçenlerde insanlar içeriklerden zat akışlarını yapacak, bir manada kendi televizyonlarını oturdukları yerden kuracak teknolojiye  saklamak üzereyken  bizleri medyanın nelere hazırladığı sorusu boşlukta.

Elalem alternatif âlem, insanlığın kodları, varoluşun nedenleri peşinde dizilerde  kimbilir bildik  nelere hazırlıyor toplumlarını kaynak ederim  bakın, elden konkur, kayırıcı bulmaya sınırlamamış.
Şekilde açık görüldüğü gibi RAting Operasyonu bayağı tıpkısı maslahat değil.

Üç ilkokul edepsiz, müstekrehin adına muhafazakarlık koyalım heveslileri da on paralık heveslenmesin acun ayrıksı yere gidiyor bizimle kimsenin uğraşacak vakti namevcut. Sonraları yabancılar masraf taban, biz kalırız zaten muvakkat.

Rating operasyonuyla ‘Güçlükle Çevre ’nin elemanları ortaya çıkma mıdır yoksa ‘Minnoş Arkadaş ’ email yollamış, namevcut o ona söylemiş, ama öbürü biliyormuş üzere zeka alayı ile mi karşı karşıya kalacağız .

Sıkıntılı çevrenin ilişkileri çözülmeyecek ilişkiler değil çoğu beyninde zaten.

Bundan Sonra iş ulusal bir meseledir. Bakın  Prof. Uca Amaç Vural ‘ Kurmaca Gerçeklikten ’  bahsetmiş sunumunda.

Medyanın ‘kurgulanmış Gerçeği‘ nedir? Kim kurguluyor, kurgulanan nedir , yurt  amacıyla alımlı çalımlı  mıdır?. Bu soruları kayda geçirelim.

Bu bittabi kayda eylemek istediğim şu soruyu bile aklıma getiriyor , MGK de bu konular yani iletişim araçları  konuşulur mu ?  Böyle benzeri departman var mıdır,  varsa  bu konulardan kimler sorumludur?

Sivil yahut leşker MGK ’bile kimler sorumludur bu konularla ilgilenen Iletişim Araçları Vakur ’sı var mıdır? 

Subliminal mesajları, ev çevreyi , konuşu ilişkileri strateji edenler kimlerdir?

Medya Ulusal Düzenlilik kapsamı içre midir, dışında mıdır?

Savcının iddianamesini beklerken sorularımızı kayda geçiriyoruz.

Üsküdar Savcısının görevi zordur , hassaten Zekeriya Arı ’den  çok henüz zordur.

Dostlukla

Necef Hayırlı / necefugurlu@gmail.com

Bir Cevap Yazın