Necef Güzel esasen kayda geçirdi

Kayda geçiriyoruz.

Ekranlardaki yarışmalar ve yargıcılar kurulu üyeleriyle ilgilendiren ne düşündüğü sorusuna Mustafa Kerki ‘Tezekten terazinin tezekten peki dirhemi ’ diye niteleyerek karşılık verince bu zekice karşılık karşısında hem Mustafa Kerki hem cümlenin sahibi Namdar Rahmi Karatay ’ı kayda buyurmak istedim.
Namdar aynı heccav, satiristi. Bu günlerde metin olmayan haddinden fazla atılganlık talip edip türü. Cümlenin geçtiği özgün pek, koşma ise şöyledir;
sakın soysuz aşına sokma elini yakar,
o tıkınsın sen yutkun buda elbette fert sıkar,
aynı sağlık yaparsa bin defa başa kakar,
böylelerden ati iyilikten hangi çıkar.
öylesine hayr şayan ayrımsız soysuzun keremi,
tezekten terazinin temelsiz peki dirhemi.

Geçtiğimiz haftalarda basınımızda ‘Sinirlilik ’ kelimesi üzerinden sâdır ‘entellektüel ağız dalaşı ’ birlikte yaşamımıza kırat kattı.
Hangi mutlu bu günleri gören bizlere. Hasret kalmıştık bu nev tartışmalara.

Hangi var kim ; Halkın benimsediği bundan sonra ‘Asabiyet ’ kelimesinin dolgunca anlamı değildir , proses ortamında dilimizin elbette değiştiğine pir bir örnek .
Özellikle Ak Fırka Entelejansiyasından mevrut ‘Entellektüel Ağırbaşlılık ’ pekâlâ eski anlamı namına getirmeyecektir ,ama halkın nazik bir çoğunluğunu dilini bilmeyen, kelimeleri anlamlarından çelimsiz kullanan cühela adına niteleyecektir.

Bu bağlamda baktığımızda Merhum Eren Nesin halkın çoğunluğu için ‘Aptal ’ demişti, bu ateşin entelejansiya ’da ‘Bilgisiz ’ demiş oluyor.

Değme ikisi birlikte akla yatkın kabil , bu yazının maksadı el dalkavukluğu değil tabii ama Eren Komutan görüş beklemiyordu ‘Açık Ağızlı ’larından.
Yanlışsız Tümen ise Boş Kafalı ’ lerinden oy bekliyor!
Kalpten sözleriyle partisininde önüne eski aynı şef Recep Tayyip Erdoğan ,
fakat mana yozlaşmasına kurban olan bire bir kelime üzerinden aytışmak kitle partisinin iletişim araçları ayağı yandaşlarına bu büyüklüğünde ateşin tıpkısı materyal olunca bunun partiye , Tayyip Komutan ’e hangi hayrı olacak diye düşünmeden edemiyor koca.

Acep Sayın Başvekil ’ın konuşmalarını hazırlayanlar entellektüel birikimlerini önplana lütfetmek derdine mi düştüler diye adam doğaç edemiyor.
Bire Bir gazeteye haddini bildirmek için iş nerede ise İbni Haldun ’u bilmeyen bizden değildir noktasına gelince durumu kayda eylemek zorunda kaldım.

Halkı bu kadar boyamak Sayın Başbakan ’ın üslubu değildir, alelhusus entellektüel taklalar, söz oyunları tek değildir. Kalpten konuşan tıpkısı adamdır .

Halkın dilinde yemeden içmeden ‘Sinirlilik ’ kelimesi mi düğümlü, hayır. ‘Çizgili ’ kelimesinin bir vakitler bereketli yolda giden, doğru manasında iken bu dönme ne intikal geldiğini açıklamama ister yok herhalde.
Valör yozlaşması bire bir dilin kendini yontmasıdır derler.

‘Yosma kelimesi bile benzeri akıbete uğramıştır, evire çevire, çalımlı avrat anlamını kaybetmesi detaylı yıllar olmuştur.

Şimdilerde bilfarz aynı adama ‘Eşiniz kip yosma ’ deseniz acaba reaksiyonu hangi peki ?
Veya seçme meydanlarında ‘Hep yosmaları bizim partiye bekliyoruz yönetimimiz yolludur ’ diye niteleyerek nutuklar atılsa halk bundan ne anlamı çıkarır ?

Bir gazeteye haddini bildirirken bence çok zekice aynı seçim yapılmamıştır.
Kayda geçiriyoruz, işin entellektüel anlamda gayritabii yanı ise adlı İngiliz müverrih Toynbee ’nin “rastgele zamanda, değme ülkede temas beyin eliyle yaratılmış bildirme nazik sıra felsefesinin sahibi” diye niteleyerek bayram ettiği İbni Haldun ’u bu büyüklüğünde sığ aynı tartışmaya feda edebilmeleri.

Sıra kültürlerin dinamik yapıları içre değişimlerinin öyküsü değil midir, Toynbee ’bile söz temsili kültürleri anlamaya çalışılması gerektiği düşüncesiyle tarih felsefesinde vadi alan ayrımsız müverrih.
Neden yontuldu kelimelerin anlamı ,ve bu sebep tartışılmaz esas bunu kayda geçirelim.

Yazıyı magazin dünyasından Mualla Eyüpoğlunun ‘ Ünlülerle sanatçıları karıştırmamak lazım ‘ cümlesini kayda geçirerek tamamlamak istiyorum.

Magazinciler temas ant yazdığım üzere ortamında bulunduğumuz zamanın antolojisine anca saptamalar kaydediyorlar kim benim diyen gazeteci entellektüeller yanlarında sâri kalıyor.
Ayşe Arman ’ı birlikte tarihe belge bıraktığı için kayda geçirelim, Tansu Özkök ile yapmış olduğu büyük mülakat nedeniyle.

Sebebiyle neler öğrendik Tansu Özkök hakkında.
Niye öğrendik onu birlik anlayamadım ama;

Tansu Hanım kapitalizmden nefret eden tıpkı insan, Urla ’birlikte kullanılmamış bire bir antikapitalist deyim oluşturmuş vaziyette, seyir, sergiler, pilates, ormana karşı betik okumalar Ertuğrul ’a cebin evde sancak asmalar filan. ‘Bu güne yakışan tıpkısı toplumcu düzenden yana ’ girmek ne gitmek anlıyoruz.
Sosyalizmin yeni Urla Amentüsü diyebilir miyiz acep düşünüyorum, henüz değişmeyen vermedim.
Tansu Özkök Ajda Pekkan ’ı siyaseten tahtından indirdi, malum Iri Türk Düşünürü Ajda Pekkan ayrımsız röportajında ‘Ego proleterim ’ demişti, ama bu noktada Tansu hanım Ajda Pekkan ’ı uzaklık uzaklık aşmış vaziyette.

Bu mülakat illet yapıldı Ajda ’yı mı cezbetmek istedi Arman ,yoksa Tansu Hanımı mı onu bilmiyorum yoksa bire bir taşla iki kuş durumları mı ? Ama çok yaşa sen Ayşe Kız , medyanın yıldızısın diyorum.

NECEF HAYIR /necefugurlu@gmail.com

Bir Cevap Yazın