Necef Güzel kayda geçirdi

KAYDA GEÇSİN

Devletin Dullarla Başbakanımızın Yandaşlarıyla Sorunu !

Uzun Uzun bire bir süredir yazıyorum, imdi  dünyada bilcümle kocaman mesajlar karı üzerinden veriliyor. Acun kadınların muadele hakları üzerine inikat etmiş gözüküyor.  Samimiyetlerini ölçemem, aynı fırtına öncesini sezmiş üstelik olabilirler. Kadınların fırtınası üfürmek için kim mesajlar bütün ‘eş ’ üzerinden.  Öyle ki koskocaman adamların tasfiyeleri  birlikte kadın mağduriyeti  bahane edilerek, eş üzerinden  yapılmaya başlandı . 
 
İstenmeyen şişman adamlar genelde tıpkısı kadınla davalık  oluyor ve kaybediyorlar, iddialar üstünde kuşkular olsa üstelik kazanan yan tamamıyla kadın oluyor.  Kadının bir otelde günahsızlık görevlisi veya ışıklı takımından  olması fark etmiyor. Kullanılmamış dünya düzeninde  tamamıyla ‘ Avrat ’ kazanıyor. Bek sanılan imajlar eş üzerinden, eş  karşısında yıkılıyor.
Kadınlar dünyada putları yıkıyorlar.

Bu bakımdan  acun ile eşzamanlı  olması nedeniyle  Sayın Başvekil ’ın  ‘Eşi Irtihal Etmiş Kadınlar amacıyla Sosyal Arkalama Programı ’  toplantısı ’nda  yapmış olduğu konuşmayı önemsiyorum. Başbakanlık Basın sitesine bu  konuşma daha geçilmemiş olduğu amacıyla link veremiyorum,  dinlemeyenlerin okumasını rağbet ederdim.

Sayın Başvekil  iki kadın örneği üstünde durdu , biri teröre ayn yuman, ötekisi çarşıda çocuklarını destek olmak üzere üstünde bomba düzeneği olan teröristin üzerine atlayarak hayatını kaybeden  Hatice Kardeşimiz.  Örnekler  AKP siyaseti, gündemine akla yatkın örneklerdi.  Bu konuşmaya ‘yetmez ama tıpkısı başlangıçtır, peki ’ diyelim .

Asıl  kayda kılmak istediğim    konuşmanın karı özgürlüklerine ilişik bölümü.
Karı özgürlüklerini   elan iyi esas koyulmak, elan bol nesiller yetiştirmekle  sınırlanmış markajcı tıpkı konuşmaydı.Toplantıda katılımcı kadınlar  Sayın Başbakan ’ın konuşmasını  onaylarcasına baş sallayıp durdular. Üvey Anne, Babalık avrat ve  erkeğin ortak sorumlulukları, fakat demokrasimizde  erkekleri  yeni nesillere bol ‘Ağababa ’ olmakla sınırlamıyoruz.  Kadını da sınırlamamalıyız.

Bala eden benzeri avrat, bir erkek tabii bol temel , cet başlamak sorumluluğunda, ama bir eksantrik ortak külfet birbirini eş adına  eşiti yok etmek  olmalı.  Cumhuriyetimizi bölgemizde  ayrımlı kılan sunu yetişkin özellik bu.

Imdi bu ülkede  kadın erkeğin eşitidir sözlerini  irade etmeliyiz  Sayın Başbakan ’dan.

O iyicene konuşmanın eksiğidir  kadın erkek eşitliği. 

Eşi ebedî uyku eden kadınlar için içtimai el birliği  esasta tıpkısı el erki  eksiğinin saptanması ve giderilmesi çabaları .  Yapmayalım demiyorum, bu eksiğin  degaje kabulü birlikte bir aşamadır. 
Amma kadını eşi ölürse devletin el uzatacağı bir âcizlik görmenin demokrasiye aynı faydası yok.  Yahut ‘ ‘Kadının kocası rahmetli bizdendi, işini batırdı karısına hareket verelim borçları öder ‘  teorisi birlikte  dayanabilen realist olmuyor, çalışmalar bunu  örtüsüz gösteriyor! 

Eşi son eden bire bir kadının muattal ne olacak diyorsak, eş dul kaldığında kendi kendine  ayakta duramıyorsa   asıl buna deva aramalıyız.

Ölen tıpkı adamın arkasında bıraktığı eşi ve çocuklarının sosyal ayrımsız devletin sağlaması gereken güvencelerinde kusur varsa  bu de sosyal oran olma gereğinin iri benzeri eksiği demektir .
 Ama ‘Ne olacak bu dulların muattal ‘ zihniyetiyle hareket edemeyiz.  Yakışmaz Cumhuriyetimize .
Mevcut ebat     ‘Bizim Dullara Sahip ’ çıkalım halidir , eğlenceli , çağdışı sakat bire bir hastalıktır.  Sayın Demirel dahi hatırladığım kadarıyla   Baylan Ilıcak ’a eşi Eksiksizlik Ilıcak Hakkın rahmetine kavuştuğunda topluluk çıkmıştı.  Kadının  sorunu alelhusus dul olunca mı çözülür  yahu, kaldı kim baştan evlendiğinde kadının sorunu çözülecek mi ?  Sayın Baylan Ilıcak özelinde  çözülmedi,  kullanılmamış  evliliği dahi sorunlu oldu boşandı. Mamafii   Baylan Bayan rastgele ant  yerini, işini  tamamıyla esirgeme etti  söylemek ki kadınlar bu ülkede dul kalırlarsa rahat edecekler  kabilinden ayrımsız sonuç çıkıyor  ortaya.

Kadınlarımızın durumunun kısık tıpkı anlayış değişimiyle iyileşebileceği gerçeğini akseptans etmemiz gerekir.  Karı ve el erki Ak Partinin bundan sonra ateşten gömleğidir.  Aldatıcı ne tümen iktidarsa bu ateşten gömleği sırtında taşıyacaktır.
 
Kocaman avrat listesinde ; ‘İkinci ’, ‘Başvekil ’, ‘Pilot ’, ‘Patika kuruluşu başkanı ’, ‘Mebus ’ olan ‘Maskot Kadınlar‘  artık  işi kurtarmıyor. Kurtarsa Demokrasi Dükkanı  buyurun sizin hanımlar diyeceğim. 

Yandaş medyanın seçilmiş karı gazetecileri, Başvekil ’a kafa tutun demiyorum amma mir sallamaktan konma geçin.  Sayın Başbakan yurttaşlarının taleplerini önemseyen bire bir siyasetçi,  müsavat temenni edin bunu görmezden gelemez.  Bu istek  pahal tıpkı taleptir, bütün partiler  sıkıştırılmalıdır.
 
Amma maatteessüf nişanlık çıkmıyor ! Aksiyon avrat özgürlükleri meselesine gelince yandaş kadın gazeteciler  Atatürk ’le didişmeyi, çöldeki kumlardan amor öyküleri yazmayı yeğleme edip duruyorlar.
Ekranlarda siyasal tartışmaları müdür kadınlar ise saç biçimlerine verdikleri önemi bu konuya vermiyorlar, haklılarda  görüntüleri ehemmiyet taşıyor, imajları fikirlerinin tasviri olmadığı için  işi saçla götürüyorlar. Zaten fikirleri olsa bu seferde fikri tabir edecek dilleri namevcut,  ‘sonuç ’ hesabına ‘a-kiiibet ’, ‘alfabe ’ yerine  desise-faaabe ’ diyenleri mezun oldukları bildirişim fakültelerinin  mezunlar derneğine ve  arada ‘Hocam ’ diye ekranlara çıkarttıkları Profesörlerine  devretme ediyorum.

Erk döneminde şekillenen  medyanın  mensubu ve DOĞRU Parti ’nin ‘laik ’ yüzü  kadrosundan kimi eş gazetecilerinde  ikide bir ‘bitmiş ben yandaşım ’ diye niteleyerek başlayan cümleler kurup yandaşlıklarını pekiştirip kamuya ilanları metin rahat mevrut yerlerini destek olmak kaygısı taşıyor sözde.  ‘Yandaş olarak kadem artık kovulursam başka yerde gelişim bulamam, küfran etmeyin , size biat etmekle  zaten mağdurum, çıktı mülk boyu bana bakmalısınız ’  mesajı veriyorlar üzere. Eğlenceli bir kapsam, dünyanın neresinde iktidara lehtar olmakla mağdur olunmuş,  olsa olsa dağ gazeteci olunur.  Bu kol gazetecilerin  ‘Yanlışsız Fırka evet beni tasfiye ederse , ortada kalırsam ’   korkusu alışılagelen tıpkı tırsmak esasta çünkü Ak Tümen ’nin kusursuz insanları bunları temizlemek zorunda. Münasebetsiz halde özlük medyası tarafından alaşağı edilen geçmiş nüfuz partisi olarak tarihe geçme olasılıkları var, bakın bu de bire bir önceki olacak dünyada.

Derken   CHP içinde yaşanan tartışmalar ara sıra taraftar gazetecilerin imdadına  yetişiyor . CHP bu anlamda  son merhale demokratik tıpkı proses yaşıyor.  AKP de bu yok , elan artış Biatettin Ümera  ve Hanımlar topluluğu kabil. Yandaşlar katiyen Ak Fırka ’yi eleştiremiyor, iktidarı sorgulayamıyorlar, CHP rastgele hangi kadar hizipler partisi olmakla suçlansa de  bu demokratik tartışmaları yapabilen aynı fırka görünümünde.  Yıllardır solu,  partide hiç olmazsa el erki var diyerek avutmuşlardır zaten. Memlekette  demokratlık olmazsa parti zarfında demokrasi olması kime hangi fayda ayrı benzeri konu.
Hal böyle olunca  ne yazacağını bilemeyen yandaş  kenar yazarları  CHP içindeki sonuç merhale demokratik tartışmaları yazıp çizmeye başlıyorlar.  Kendini kaybedip  CHP ’ye  hatır öğreten  yandaşlar üstelik çıkıyor.

Evet birlikte sol duruşunu  tek saklamamış , kaybetmemiş  gerektiğinde solu, CHP ’yi  takır tukur eleştirebilen  gazetecilere hücuma geçiyorlar. ,  Burada matrak ve çatışık  olan  CHP ’yi eleştirenleri eleştirmeleri , bu da dünya mizahına bir başka armağanımız , sıhhatli nüfuz yandaşı olacaksın sonradan sol  muhalefete aykırılık ettiğin yetmiyormuş üzere  solun içinde ki  demokratik muhalefete çokça kızacaksın, niye ?
Çorba ettiler işi.

Halbuki  CHP   , ihtilaf Sayın Başbakan ’ın tek antlaşma umuru olmadı, bu tutumunu birlikte sonuç derece hayat bulanlardanım , ’ Deniz Baykal Kalsın haddinden fazla memnun olurum ’  tarzı takılgan sözlerini hatırlayın ! ’  Siyasete ironi katan bu cümleleri  beni güldürmüştür , çok yaşasın.

Yandaş  olduklarını kilitsiz küreksiz belirten gazeteciler baskı durumda, Başbakan ’ın zekasına  yetişemiyorlar, bütün mir sallamakla olmuyor, uçaklarda yerleri  iktidar boyunca rezerve garantili  değil bunun bile  farkındalar  . Sayın Başbakan  tepesi attımı ‘taraftar ’, ‘candaş ’ dinlemez biliyorlar.

Aykırılık edecekleri gazetecilik alanları  ise  baştan sona  DÜRÜST  Parti dışında olmak zorunda, riski,  tehlikeyi  hücre alamıyorlar ,  nakız böyle olunca CHP süresince kim arayışlar, tartışmalar tek malzemeleri oluyor ve ortaya iktidarı eleştirmek hesabına  muhalefete saldıran tıpkısı gazeteci türü ortaya çıkıyor kim bu acun mizahına arz büyük, özgün  armağanımızdır.
Elan ilk birlikte ‘ mizah eleştirmez ’  diyen yandaş mizahçı üstelik  çıkmıştı ! 
Başbakan  Deprem süreciyle  ilişik  dikkat ederseniz gayet sunturlu  özeleştiri yaptı, kimseye  söyleyecek konu bırakmadı , amma yandaşlar bu zekayı birlikte göremediler ,  ‘Ecevit lahzada gidememişti, bizimkiler gitti  bayağılında ve  seçkin iki depremin nitelik ve koşullarını irtical cümleler kurmaktan  çekinmediler, hala devam ediyorlar, format budur. 
En belli belirsiz değimiyle ‘iştahlı ’,  küşade ekti, erk nimetlerine doyamayanlar rastgele devirde olmuştur, bundan sonra alıştık onlara, kastım onlar değil.  Henüz mavera, beter tıpkı buut var beyninde ve yeryüzü çok çeliştikleri sözde taraftarlık yaptıkları Başvekil.

Geçenlerde ‘Lehtar Medyanın  Gaflarını Düzeltme  Bakanlığı ’ kurulursa şaşmam.
Başbakan ’ın  bildirme balaban sorunu yandaşları, taraftar medya.

Başvekil ’ın  yandaşlarıyla başı dertte, muhalefetle on paralık olmadığı büyüklüğünde.
Başbakan muhalefetle savaşım etmiyor , gereğini duymuyor  ,  ama yandaşlarıyla ne yapacak, nasıl ayrımsız gün yazacak merakla bekliyorum.
Merakımı kayda geçiriyorum efendim.
Sevgiyle

Radde : Tabii ağzından çıkanı alim, yazdığı kağıtta sözleri  ışıldayan böyle ‘candaş ’ a can feda dedirten  kızıl insanları arılama ederim.

necefugurlu@gmail.com

Necef Hayır

Bir Cevap Yazın