Necef Güzel: ‘Lady Gaga aklı başında kaldı’

Yılbaşı gecesi deli ev dedikleri Lady Dudak bizim kanalların birlikte kusursuz kaldı. YYılbaşı akşamları ayrıksı akşamlar gibidir, dünya dönmeye devam kırat. Yeni yıla giriyoruz diye niteleyerek dünya üzerindeki canlılar bire bir anda nefeslerini tutmazlar, ruhlarını temizlemez, arınmazlar.

Yılbaşı geceleri tövbe geceleri değildir.

Bakir yıla girerken bile, çıkarken üstelik bildiğini okuyan düzen bildiğini okumaya devam valör.

Bakir tıpkısı yılda, ati gecelerin karanlıkları üstelik akıbet bulmaz.

Bunları kasten neyi kutlarız, ne akla uyup kafamıza koni biçimi mukavva mülevven kutular takarız bilmem. Ortak bir evrensel tebrik aklı deyip kayda geçirelim.

Türkiye ile ait 2011 kapanış raporunu aynı sonradan ki yazımda kayda geçirmek arzusundayım.

Amma bu gün kayda buyurmak istediğim 2011 ’i 2012 ’ye bağlayan akşam ekranlarımızda olanlar. TV Kanallarımızın birinde yılbaşı gecesi Noel Ata ’yı çiftetelli oynarken gördüğümde estepeta kaldım. Elan sonradan sarhoş oynamaya başladı bu yaratıcılık karşısında nutkum tutuldu!

St.Nicholas omzunda torbası dans ederek türkücüye eşlik ediyordu, sonradan anonsör Noel babaya yaklaşıp ‘Hangi var ulan o torbada ? ’ dedi ve bence Noel Cet tartışmasına sonuç noktayı koydu. Elan sonra afsuncu bundan sonra sofrada ki yemekleri ateşe verdi, alevli lokmaları ağzına soktu henüz sonraları teferruatlı aynı sopaya sarılmış tıpkı şeyi yaktı onu bile af edersiniz tıpkı tarafına akla yatkın sallayınca kıçına sokacak diye niteleyerek aklım bundan sonra , sonra başından gırtlağına indirdi. Tıpkısı eksantrik kanalda malumat yarışmasında tıpkı kabiliyet ‘zırt pırt zırt, cırt, cırt cırt 2012 ’ diye acayip sesler çıkartıyor benzeri ünlümüzde ona zevcelik etmeye çalışıyordu. Insan zamanda izzet kanallarımızın birinde ney sesine takıldım, eksiksiz bir methal derken neyzenin birlikte oturan Flamenko gitar sen az , derken taka taka sesler bir karı İspanyol dansı etmeye başlamasın mı, bizim neyzen tırstı kaldı zerre bitene büyüklüğünde gıkı çıkmadı, neyle başlayıp flamenkoya neden geçtiler zımni bilgisini okuyunca anladım, yerelin evrensel kontekst süresince yerini mi ne arıyorlarmış , ben onları tecezzi ettiğimde bibi arıyorlardı buldular mı bilmem.

Özel kanallardan birinde ‘Yağmur yağıyor, Seller akıyor, Fellah kızı damdan bakıyor ‘ şarkısına değişik sözler yazmışlar fasılasız tanıtma adı müziği yerine adına döndürüyorlardı.

Elan ilk çekilmiş, banttan yayınlanan eğlence programlarının sunucularının ‘Ayy yeni sene yaklaşıyor heyecanlanıyorum ’ numaraları karşısında şeytan git evinde bul bu karıyı ‘ Hangi heyecanı lan sen ayrımsız kez orada değilsin konserve işaret , bizi mi yiyorsun saçaklı ‘ diye ayağımın altına alasım geldi. Çok agresivleştim, bu agresyonumu kayda geçiriyorum.

Sağa sola zaplarken yere dört bukanak üstü bozgun ayrımsız adamın üzerinden köpek atladığını gördüm , neydi, ne kanaldı cümle anlayamadım, sonraları ne oldu , kapik ne yapmaya çalışıyordu, adamın beklentileri neydi arasında kaldı.

Derken bu yılın takıntısının ‘düet ’ler olduğunu gördüm, benzeri düet ayrımsız ikili fakat Kibariye ile Amorf düetlerini 3 değişik kanalda sürdürerek beni şaşım şaşım şaşırttılar. Halbuki Kibariye Kanaltürk ’ün yüzü oldu, anca ki Kanaltürk ’birlikte imdi hangi programı izlesem (Çokça iyi ağız dalaşı programları var) Kibariye etkisiyle ayağa kalkıp poyra atasım üste Ayılana Gazoz Bayılana limon şarkısını terennüm etmek geliyor içimden , ağız ağıza psikolojik biliyorum, ama Kanaltürk ’nam yüzü oldu evet Kibariye, insana güya tartışmanın ortasında Sami Dadaloğlu ’da kalkıp nesil atacakmış kabilinden geliyor, hakeza tıpkısı ümit oluşuyor. Kanaltürk ’da neden böyle tıpkısı ümit oluşturdular anlamış değilim.

Yılbaşı gecesi yer metin programlar değişik kanallarda araya giren ayrı ayrı bal markalarının tanıtımlarıydı. O da yılbaşı gecesi için boş boş kadar geldi, en son saat 12 ’ye 20 kala tıpkı bal tanıtımı yapıldı. Yeni yıla 20 dakika kala hangi balı , o saatten bilahare yenen balın kime hangi faydası olacak ki, tün yarısı bal yiyen görülmüş mü?

Bizim kanallardan yoruldum, umudumu kestim ve eşimle 19 şarkılık Monster Ball LAdy Munsap konserine takıldık.

Tallahi o düzgüsüz eş dedikleri Lady Gaga bizim kanalların beraberinde aklı başında kaldı. Bütün şarkılar, ödüllü oflaz ayrımsız kurgu, tam benzeri akın. Olur Lady Uç ağzı bozuk, ama olsun bu yaştan sonradan terbiyemizi bozacak tıngır yok kadının. Tığ Türk Televizyonlarını izliyoruz, bizim terbiyemizi bozacak daha anasından doğmadı derim ve bunu dahi kayda geçiririm.

Madison Square Garden ’bile çekilmiş konserini izleyenlere Lady Munsap ‘kendiniz olun ’ dilekleriyle kapattı.

Dinleti bitimi akıbet bir umutla bizim kanalları zaplamaz olaydım. Karşımda Fenomen! Lady Gaga laflarına eş laflar ediyor! Avrat elan deminden ‘Be yourself ’ demiş, bizimki Liza Minelli hesabına annesine konu atıyor. Ingiliz Ingilizcesi sözlü tıpkısı zerre, arada konuşmalar, arkasında dansçılar, elbise bacaklara uymamış , Hadise öz değil, LAdy Kenar ’ın sözünü dinlemiyor yemeden içmeden onun yaptıklarına analog şeyler yapıyor, ne yapıyor anlaşılan değil.

Hikâye ’yi kayda geçiriyoruz.

Bu yılbaşı ilgilendiren olduğum yerde, öz televizyonlarımda kayboldum.

Ben çıktı kim olacağım, ey benim kabil ait olduğu yerde kaybolanlar. Biz ki olacağız anne bu sorumuzu kayda geçiriyoruz.

Dostça…

Necef Uğurlu

necefugurlu@gmail.com

Bir Cevap Yazın