Necef Güzel: ‘Medya Gladyosu’

Medya Gladyosu

Önceki  İçişleri Bozuk Vekil ’ı Sayın Beşir Atalay ’ın şu sözlerini kayda geçirelim ;
‘Bizim dönemimizin yer eke özelliği çetelerle, mafyayla, cürüm örgütleriyle mücadeledir. Gerek sporda lüzumlu ayrıksı alanlarda olsun. Bu kök şeyler ortaya çıksın, gür araştırılsın, gani yargılansın. Türkiye’bile spor olsun eksantrik konularda olsun saf, belirgin, peyda benzeri cemiyet olma önünde şipşak ilerliyor. Varsa bir şey ortaya çıksın.

Bu son mertebe kararlı ifadeden  cesurluk alarak şu soruyu soruyorum, Sayın Bakan ‘varsa tıpkı öz ortaya çıksın ’  diyor, iletişim araçları dahi olup bitenler elhak beyninde değil mi ?
Medyamızın ve medyamızın var ettiği canip sektörlerinin  senaryolarını, iflas etmiş kurgularını ibretle  hep bu arada izlemekteyiz. 

Iletişim Araçları Gladyosu  çıktı bitap düştüğünden  bire bir  kalıptan çıkarttığı   modellerle  piyasayı ayakta tutmaya çalışıyor. Biricik doğrudan, bir tane   numuneden hat çıkartıyorlar.  Figür fukarası halk oyunlarına döndüler , oldukları yerde  tehlike çığlıkları atarak zıplıyorlar .
Yayınlarında, istihbarat ve dizlerde  odaklandıkları konularla   kamu yayıncılığının bir numara  görevi ‘moralite ’yi vermekten uzak  hırs tellallığı ve kıyamet yarışına girmiş haldeler. 
Baldızına musallat enişteye, kocası tarafından tecavüze uğrayan kadına,  oğluna silah calip anneye  rakiplik edebilmek  üzere aklık revan işte birlikte bire bir ağababa kardeşini öldürdüğünü itiraf eden vesair kızına cebe koymak durumunda kaldı.  Yüklülük noktası seneye kimin ölüp kimin kalacağı.

Korkarım  seneye bu felaketler  yetmeyecek ve şok  facialarla karşılaşacağız ;
Kardeşini iğfal eden koca,  asıl babasının amcası olduğunu öğrenecek kız, kardeşi ile haram aşkı yengesi aracılığıyla yakalanan  görümce ’nin  karşısında ‘Hala bunu anneme  bittabi yaptın, köle ağabeyimle nişanlanabilir miyim ? ’ diyerek soran kız çocukları seyredeceğiz, ratingler gitgide düşüyor elan birlikte sapığını tedarik etmek zorunda  kalacaklar. Tabii dram akse barı sanatıdır, fakat bizim dizilerde  elden kriz var konferans bulunmayan.

Bu gidişle  Tarihi dizilerde dahi ya fetret  ya tevakkuf dönemi haremine dönmemizde kaçınılmazdır.  Ensest ve Emperyal duyguları yararlanmak  amacıyla ekipler cazibe emri bekliyor !  Halkın yumuşak karnı bulunmuştur ve batın kaşınmaktadır.
 
Medyanın ana malzemeleri  Sapkın, ayrılmış ilişkiler eş içre yaşanıyorsa bunlar Türk usulü  aile dizisi oluyor!  Aynı filmde bunları gitmek elbette olanaklı, dizilerde yapı  episodik ise yani serim, düğüm hal ve kötülerin  kaybettiği finalleri olan  hikayelerde de  amme yararından kortej edilebilir, amma bu konular ciklet kabil uzar  dram  yapının periferisi olursa boyut evcilleşir , normalleşir  serencam değersizlikleri yani  anormali  normalleştirmedir.

Değerli erişmiş oyuncular karşılarına konulan kast ajanslarından, yarışmalardan   devşirilmiş, oyunculuktan nasibi olmayan sahte  ağlamsı  starlarla kova atacağız diye niteleyerek kenef haldeler.

Uydurma starlar ise misafir umduğunu değil bulduğunu düzlük hesabı dizide önlerine konan ayvaz aktör   ki varsa çizin çizin onlarla aşk yaşamaktan yoruldular, bu birlikte bilinen işin benzeri parçası. Hasar diziyi seyretmekle sınırlı değil, arkası, önü skandalı, aşkı, evliliği, ayrılığı tevessül etmek zorunda , diziler hayvana döndü etinden, sütünden, derisinden , gerisinden yararlanılması gerekiyor  buna biz izleyiciler dayanamıyoruz katalog elbet dayanıyor diyerek soracağım  ,ama görüyoruz kim  dayanamıyorlar ‘benzeri süre aleniyet verenler ’ mi istersiniz sokağa dökülenler mi….  Bu darmadağın düzenin şişirme haber  starları bile imdi kafa kaldırıyorlar. Bun yüzden  kabiliyet  diyemeyeceğim   yıpranmamış kurbanları arayıp hatırlamak amacıyla av dönemi açıldı, yarışmadan geçilmiyor.

Geçtiğimiz yıllarda Ratinglerin zahir ve ki eliyle ölçüldüğü  noktasına takıldık, ki ölçerse ölçsün sonuç benzeri çıkma, düzenek  bu büyüklüğünde diri olduktan bilahare  dayatma devam edecek, bire bir programı, diziyi izletmek, rating ölçümlerinde hürmet etmek balaban tıpkısı giz değildir, dünyada diziler izlenmez izlettirilir iş neyi hastalık izleteceğinizdir. Burada ilginç olan arkasında peyrev kesimi olmayan  diziler bittabi devam  ettiriyorlar  meselesidir  ,  televizyonları ayakta tutaç reklam gücü tutmamış dizilere reklam vermeye pekâlâ devam ediyor  bunu kayda geçiriyoruz. Kol kalktı şen ettik diyoruz hop yeniden konuyor,  bağan ratinglerle 1, 2. Tam kalkmak hava  konusu olabiliyor, benzeri tür yerden kalkmayan seri 2 yıldır devam edebiliyor . Birkaç paradigma dış  tuttu farz edilen dizilerin share ’i 6, 7, 8, 9 haddinden fazla enteresan. Bu nasıl tıpkısı bukanak diretmedir, siyasal yanı var mıdır bilemem, çok birlikte önemsemem etkisi sıfır işlerin siyasi yanı olsa hangi peki olmasa hangi olur ama ben olan bitenin medyadan nazik nukut döndürenlerin benzeri mutabakatı olduğunu görüyorum.  Arkalarında ki gücün medya patronları olmadığını da görüyoruz , patronlar teferruatlı zamandır işin muhatabı değil,  çoğunun sürekli değiştiği   Yandım Tanrı kaçtığı, battığı, aparatçiklerin at oynattığı tıpkısı göz bu.

Dünyadaki, ülkede kim  değişimi anlamamakta ve anlatmamakta ısrarlılar, bunu yapabilecek kapasitede kim insanları iftiralarla linç yazar hesabına koydukları kamu yayıncılığıyla alakası sıfır elverişsiz çevreyle  halkla  kurabildikleri  bağlar  elden ensest, felaketler, emperyal  havas. Onların çoğuda ter çırpma.
 
Demokrasiyi yaşatacak damardan iletişim araçları oluk oluk çağ akıtıyor.
Bunun hangi iktidara, hangi muhalefete yararı gibi. Esasta uymazlık görmeyen namevcut. Bunların  Ayakta kalabilmek üzere  yapmadıkları bulunmayan, saygın haşlamak için hakem heyeti olmaya takatli meraklılar ama kimesne yutmuyor, evet da  sevilen birinin paçasına yapışıyorlar  bu kez sevilende sevimsizleşiyor ama dur durak tanımıyorlar.  

Artık coşkunluk senaryolarıyla ayakta duran televizyonlar inandırıcılığını öylesine kaybetti ki izleyiciyi terennüm etmek  buyurmak üzere soy kurgulamaya başladılar, benzeri anda ayrımsız taşla iki üste üç kuş vuruluyor. Batak ofisine ‘Satılık ’ levhası asıp röportaj veren adam, infirak edilen tutkun eş, fettan kız, araya aşk sokuşturma, karı değerleri elhak tencere dibin kişmiri vaziyetinde. Devrisi periyot Kolluk nedir, Dünya Kumarhaneler Krallığının balaban kel prensinin düğününü konuşuyormuş, Türkiye ’de  bu düğünü. Gün Doğusu, Bağırsak, Şimal, Güneydoğu, Şark Küçük Asya ’yu bilmiyorum ama Marmara Bölgesinde gittiğim yerlerde kimsenin bu düğünü konuştuğu bulunmayan!  Kimsenin umuru sıfır kurguları umuruymuş üzere gösteren medyayı kayda geçiriyoruz.
Haltacıya sormuşlar ‘Halta yapar mısın üç ilkokul kuruş kapar mısın ’ diye Haltacı cevap vermiş
‘Halta üstelik yaparım üç ilkokul kuruş dahi kaparım ’. Haltacı medyayla mı demokrasinin kalitesi yükselecek, kullanılmamış Türkiye inşa edilecek, yapılan haddinden fazla cesim amal anlatılacak?
Medya zarfında olup sorunu fora etmek isteyenler devir içre hepyek bu kurgunun tarafı olup parasını alıp susarken  hangi çözülebilir  kim.

Biricik vasilik  Askeri Vasilik  değilmiş bunu görüyoruz  artık, paradigma, veri, izlence, iletişim araçları vesayeti yılgı boyutta, ve gelişigüzel özdek arasında.  Futbol ekonomisini katlayan nukut var bu aha.

Kontrolden çoktan derkenar tıpkı kaos ’la karşı karşıyayız.
Sayın Beşir Atalay ’ın sözlerini ciddiye alıyor ve her molekül arasında, çıkmasını bekleyecek bir boyut yok Allah Yalpak ve Yardımcınız Olsun diyoruz ve anne bunu kayda geçiriyoruz.
Belki bu ağdalı yapıyı, ilişkileri bereketli alim sıkılgan  birisi Bakan Yardımcıları kabil  amma büsbütün Başvekil ’a medyayla ilgili bilgi atfetmek için görevlendirilir bizde  bu vesayetten kurtuluruz zira Libya ’ya para kaptırmayan bankaya halk koyan, İsrail ’i hizaya getiren, Adli Tababet Kurumunu ele düzlük kabadayı aynı aklın lideri isterse bunu niçin yapmasın.

Yoksa Iletişim Araçları Gladyo ’sunun başını arayıp, ‘Baron ’ muydu ‘Ejderha ’ miydi yoksa ‘Süper Mario ’ muydu diye niteleyerek konuşanlar dünyalık kazanırken bizler eriyip gideceğiz.

Umutla bekliyorum, kayda geçsin.

Necef Hayırlı

 

Bir Cevap Yazın