Necef Güzel: ‘Şaşma duygusu’

KAYDA GEÇSİN

Insanlık keşfettiği kullanılmamış yerler, elan ilk görmediği bitkiler, tatmadığı meyveler, kendine benzemeyen insanlar karşısındaki şaşkınlıklarını gömlek ederek yıpranmamış bilim sayfaları açmıştır.
Zihniyet değişimleri üstelik sangılık temelinde yükselir.

Hangi var kim izan değişiminden arz aşkın bahsedilen güncel zamanda bizleri hiçbir molekül şaşırtmıyor.

Şaşmaya, şaşmaya şaşkoloz olduk, şaşmadan değişim elbet olacak.

Zat ülkemizi, insanımızı de keşfetmeye uzağız.
Tığ bakir yerler keşfetmeye, icatlar yapmaya hep uzaktık , belki birlikte hayret korkusu genlerimize işlemiş irsi benzeri çor.

21 başbakan eskiten tüneli olan tıpkı ülkede yaşıyoruz, bizde sonsuz veya yumruk biten tünel, öğün hikayeleri o büyüklüğünde çokça ki hakeza benzeri içtimai , yönetsel rezalete birlikte şaşmıyoruz, aralıklarla yenisini yaşıyoruz.

Tığ ince zamandır tek şeye şaşmıyoruz.
Hatırlayın , Katlanma sonrası kurulan ve ‘tahavvül ’ larıyla ünlü partimiz namına ‘Arım Balım Peteğim ’ şarkısını seçmişti . Şarkının orijinalinin sözleri şöyledir ; ‘Gözyaşım içki olsa, her günüm azap olsa , gül yüzüm haşat olsa , esasen seni seveceğim ’. Tek şaşmamıştık bu hangi kalıp haz diye niteleyerek , şarkısında ideoloji hesabına azaplı, haraplı, şaraplı vaadleri olan partiye rey verdik.
Mamafii vaadlerini yerine getirdiler, argın olduk, azap çekiyoruz ve şarapçılık ilerledi.

Biliyoruz kim ; devrim seviciler siviller beyninde askerler beyninde olduğundan ihtimal elan çoktur . ‘Yoo kargaşa buna tahammül etmez ’ ‘ayak sesleri duyuyoruz ’, ‘Genel kurmayın ışıkları sabaha büyüklüğünde yandı ’ ‘Tanklar geri şuradan buraya yürüdü ’ kabilinden manidar , imalı cümleleri kuranlar hep sivillerdi.
Askerden çok sivil askerin olduğu bir toplum olduk. Bu duruma birlikte şaşmadık.

Deminden bir insanlar ‘Cıvıl Cıvıl kendi fariza sınırları zarfında kalmalıdır , ihtilal yapmamalıdır ’ diyebiliyor . Buna bile şaşmıyoruz.

Çokça paşalı ordumuzun generallerini askeri başarıları, ilmî çalışmalarıyla mesleklerine katkılarıyla değil yaptıkları ihtilaller , berduş resimler , orduevleri, resepsiyonlarda dansları, karşılaşma localarında ve golf meraklarıyla bilinen , on paralık şaşmadık, asker hakeza olur diye niteleyerek düşündük.
Bu arada cezaevlerinde insanlara kıyım kıyım kıyıldı, bir iki filme bahis gerçekleştirme edilmiş oldu , ölenlerin anısına zorlu aynı madde yapamasak da yara ihtilalci, solcu filimciler bu sayede sıhhatli iktidarın sunma sağcı başbakanından takdire mazhar olurlarken başından şaşmadık. Bu koca bunları ölçüm ediyorsa bu aha bire bir gariplik var demedik.

Memlekette endüstri hesabına fişlemeye yatırım yapan ‘işadamları ’ üstelik oldu , o ant da şaşmadık, şimdi şaşar mıyız ondan de şüphedeyim.

Kısacası Seçkin Devrim sonrası meydana mevrut hasar değerlerin yitimi oldu ve bildirme samut, sunma korkağımızın üstelik yüreğinde yaralar açtı.
Siyasetten, sanata teslim olduğumuz sığlıktan bayağılıktan hangi yapsak kurtulamıyoruz. Ve başımıza gelenlere hala şaşmıyoruz.
Onurunu tıpkısı kenara bırakıp susanların de yürekleri dolgulu patlamaya hazır bire bir silah kadar.

Mevcut sistem süresince ensesi kalın tıpkı maltalık muammer olsalar da ruhları bu büyüklüğünde onursuzluğa katlanamıyor olmalı .

Devletin bu gidişatını sorgulamak adına bakım etmeye hazır olduğunu her fırsatta dile getirenler yalılarına, köşklerine sığamıyorlar, kalpgâh sıkıntısı bu, ‘Eğlenecek Meydan bulaman gönlümdeki kasır olmasa ’ lafını beyhude söylememiş Aşık Veysel.
Varlıklarını bu düzeneğe borçlu olanlar şimdi telaşla ihtilallere, cıvıl cıvıl vesayetine verip veriştiriyorlar ! Şaşırmıyoruz, olur böyle şeyler, onlar nedamet duyuyor diyoruz.

Onurlarını satmış insanlar acıya mahkumdur, kişi onurunu satan başkasının onurunu düşünebilir mi diye sormuyoruz ve ihtimal da hepten bu yüzden Kürt meselemizi halledemiyoruz.

‘Paha, izzetinefis, değer kaybedilirse insandan geriye hangi kalır ? ’ ( Publilius Syrus m.ö 100 ) Milattan sonraları çokça oldu, yüzlerce yıl , tığ bibi sormuyoruz onursuz insandan geriye ne kalır diyerek , derisiyle gerisi diyeceğim.

Sadece derisi ve gerisi kalmış bu insanlar nazik tıpkı yüzsüzlükle aramızda dolaşıyorlar, biz bibi değiş bekliyor şaşırmıyoruz.

İnsanın Aşk, ahiret yolculuğu, sangılık üzere üç esas takıntısından biri bizde muallel, şaşırmıyoruz.
Bu günkü realitemiz hangi dağ kim bizi elan iyi ayrımsız hayat gayesinden uzaklaştıran bir perspektife hapsetti bizi.

Aynı manada sokakta yürüyen, işe giden, yürüyüşe sâdır , taksitlerini ödeyen, geceleri monitör izleyen mahkumlar olduk , biz bu hapishaneye ‘Yurt ’ diyoruz.

Ve başka ülkelerde hangi varsa aynısını kopya edersek onlarla ihtilas atabileceğimizi zannediyoruz.

Fark gerçekleştirmek amacıyla ilk apışmak geçişsiz , tığ şaşırmıyoruz ki şaşırtalım dünyayı !
Bozukluk böyle olduk , zira muhayyelemizi, rüyalarımızıkaybettik, yani asıl üs olması gereken değerleri kaybettik.

Türkiye tıpkı dönemeçte
Hiçbir öz eskisi kabil olmayacak
Af çıkmalı, bence çıkacak
Kamu vicdanında mahkum oldular.
Bu cümlelere bile on paralık şaşırmıyoruz. Tekrarlana tekrarlana anlamlarını arar hale geldi boynu eğri sözler.

Biricik hayret umudumuz ilkbahar mevsimi.
Değme ilkbahar kendine özgüdür,ve temas ilkbahar insana bahşedilmiş ebediyen süregelen tıpkı şaşkınlıktır.
Bir sabahleyin kalktığımızda beğeni bizi şaşırtır.
Baharı bekliyorum, şaşırma umuduyla.
Şaşırmayı unutmuş olmamızı kayda geçiriyorum.

Sevgiyle

Necef Güzel / necefugurlu@gmail.com
 

Bir Cevap Yazın