Necef Güzel yazdı:

Büyük Sabancı ’yı yılın sorusuyla
 
KAYDA GEÇİRİYORUZ
 
Zihayat yaşta Medya Baronu ergin Acun ’umuz için adeta bir ölçüm kampanyası başlatıldı.
Anca evet, yalınç mı ayrımsız Acun ’un yetişmesi! 
 
‘Dünya’ azlığı mir gösterdi ve eskimemiş ‘Dünya ’lar geçişsiz, gençlerin bu bağlamda motivasyon edilmesi mi lüzumlu anlamadım.
 
Pegasus Havayolları Umumi Heyet Başkanı Büyük Sabancı ve Vodefone Yürütme Müesses Başbuğ Yardımcısı Ender Ekşimsi, kim haddinden fazla dolgunca eğitilmiş adamlar ikisi dahi, 
G3 forumunda Dünya ’a özel olarak başarısının sırlarını soruyorlar. Acun ’u kudretli buluyorlar ki oraya çağırmışlar.
Karşılarındaki adeta ayrımsız iletişim araçları dahisi Murdock ve oraya ‘Geleceğin Gücü Girişimcilere ’ başarılarının sırrını açıklamak için mevrut.
Sorular de Hani şu Murdock ’a sorulan, Fox ’u elbet araya soktun, ve reklam gücü olmaksızın kazanca geçirdin tarzı sorular gibi değil. Dünya sen nereden çıktın, tek değil!
 
Acun ’un ‘girişimci ’ özelliği vurgulanıyor, tamam bizim ‘Çok Eşli Medya Girişkenimiz’in umarım taze girişimciler bu yönünü ‘girişirken ’ önplana alıp kızlardan payanda yemezler.
Sabancı “Bugün burada Dünya bizimle girişimcilik deneyimlerini paylaşacak, öz tarzıyla. Neymiş anca geliyor kim bize, pıt diyerek kalburüstü oldu Dünya” diyor.
 
Bu giriş az buçuk ‘Bu yaşta bu zeka hayretlere seza ’ kabil ergin, filhakika dinç olup o toplantıda koyulmak isterdim, Yüksek Satma zeki ve esprili.
 
Bittabi ‘Pıt ’ diye imkânsız Ali Mir, ‘Pıt ’ babadan, deden, aileden miras kalınca oluyor!
Ancak dededen, babadan tarz ‘Ayrımsız Pıt ’ olamayıp batıranlar dahi çok bittabi.
Yani bu ‘Pıt ’ işinin üst planı az buçuk sorgulanabilse, elhak ülkemiz ve medyada halimiz ‘Pıtır, pıtır, Pıt’ olmazdı.
 
Evet Acun sırlarını veriyor mu tüvana girişimcilere? Bence aynı ‘Pıt ’ bulunmayan söylediklerinde.
beraber Heybet Çapa röportajında dahi ‘Dünya Ilıcalı’yı Sevelim, Sevmesek üstelik Sayalım’ kampanyası devam ediyor.
Zer ‘Iletişim Araçları Mogul ’umuzun güruh ve röportajlarından okuyup derlediğim düşüncelerinden potpori sunuyorum değerlendirmelerinize:
Bütün bu arada ‘Çık kanı, bin kazıklara’ olalım.
‘Girişimci olmayan ruhun girişimci olması tehlikelidir’ kabilinden evire çevire, mutasavver taşınılmış bire bir hepsi var Dünya Ilıcalı ’nın. Güzellikler bununla bitmiyor, ‘Doktor olamam zorlamam hepimize kötülük ’ diyor.
 
Doktor almak amacıyla bilinen ‘Tababet’ okumak de yetmiyor, sıradan aynı eğitim bilimi staj süresi var filhakika. Yani ‘Tababet ’ alanı ‘Pıt ’ alanı kadar değil.
 
Şöyle sorarak açalım bu milli meseleyi: Acun doktorculuk yapsa Ulu ve Ender Beyler ona tedavi olmayı bırakın, tetkik olurlar mıydı? Medya de Acun icraatları dahi bundan ayrımlı tıpkısı husus değil. İyidir, kötüdür diyemem amma medya alanı günümüzde bizi 1946‘ların ‘Kültürel Soğuk Savaşı ’ndan beter ayrımsız noktayla yüz yüze bıraktığından, zira iletişim ve yayımlanma çok henüz mümkün olduğundan, yarattığı zihinsel ve fikri iklim, ruhsatsız doktorların şifası kadar ciddi ve dokuncalı olanaklı.
Acun meslek yıllarında ‘Kopyacı ’ olduğunu söylüyor. Istikrarlı bu konuda; hala doğrusu “Model Ajansı Türkiye Şubesi” kadar çalışmalarıyla ünlü, fakat kopyaların telifini ödüyor!
 
Bilindik ‘Ecnebi Acenta ’lık işi sakat bire bir formattır tecim dünyamızda. Osmanlı ’birlikte ve taa Cumhuriyetimizin kuruluşundan beri sıradan ayrımsız maceradır; ecnebi acentaların sahipleri, ortakları değişir ama acentacılık kalır… Ancak dizisini fail bulunmayan, kimler geldi kimler geçti, hangi aileler…
Yapsanıza, önce Amerikalı ’ların yapmasını mı bekliyorsunuz demeden geçemeyeceğim!
 
BizMedya Acentası ’ Dünya Ilıcalı ile bitmeme edelim.
Acun Ilıcalı başarısının esas sırrını ‘kayırıcı ilişkilerinin birinci planda olması, karşısındakini düşünmesi, emeksiz esenlik ve yardım yapması’ kendisine açıklıyor.
karşıdan karşıya geçerken bir insana yardım ediyor ve bu iyiliğinden ekolojik ortam yürü ya kulum oluyor kabil tıpkısı husus… Benzer, Cenabıhak ile köle arasına koymak hangi haddimize.
 
Ve Dünya Ilıcalı ’nın zat ifadesiyle benzeri adamın gözüne bakıp ‘Bu adamdan ne alırız’ sorusunun cevabını 6 saniyede çözme gibi bire bir yeteneği var!
Ancak özen burada vermiyor alıyor… Ve rastgele şey 6 saniyede oluyor!
Rabbim böyle ayrımsız yetenek vermişse sorgulamak ne haddimize.
Ve ‘Garaz Koymayın ’ diyor Dünya, anca daltaban mayın üzere zuhur etmek herhalde başarının sırrı ve burada akıllıca söylediğini düşünüyorum.
 
Üretken fikirlerine gelince: Hakikaten tahammülfersa doğurucu fikirleri var, gelişim yaptığı patronundan alacağına leasing’de boyun olmak kadar söz misali….
 
Dünyada patronunun namına olan borcuna kefil olan geçmiş hizmet kontratlı, Dünya’dur herhalde. Patronun patronu mu oluyor Dünya, işverenin patronu işçi mi? Sendikalar incelemeli bu durumu.
Sonra 47 milyonluk alacağının karşılığı üzere bakım sattığı sakat müessesinden kendisine olan borca eşit Yarışmacı Nur Bozar ’ı değişim etme fikri ticari fikrinde şahika olacaktı amma o aksiyon takatsiz artık, ya üstelik er yazıldı… Şakkadak Vuzuh Bozar diye niteleyerek tıpkı kız çocuğu 47 milyon etmesin mi!
 
Akıllıca değilmiş bili.
Ama bunları paylaşmıyor gençlerle Dünya.
TEB Dünya ’un katlanılamaz zekasını paylaştığı G3 forumuna destekleyici olmuş, haddinden fazla kıvançlı kalmışlar, seneye da devam edeceklermiş. Acun onları de satın almamışsa tabiatıyla.
Ve Dünya ’un akıbet selen bombası Ihtişam Çapa ’dan çıkıyor, Yunanistan ’birlikte tıpkısı TV Kanalı ahzetmek üzereymiş.
 
Ben doğrusu sıkı dışında benzeri Banka veya Talih Oyunları, Piyango kabil tıpkı yapılış almasını bekliyordum ya da ‘Hasan Almaz Basan alır ’ tarzı dünya halklarının arkadaşça oynayabileceği ibdai tıpkısı baht oyunu düzeneği, evet üstelik ıpıssız tıpkısı adada benzin istasyonu… Fatalite Televizyonmuş. Türk- Yunan kardeşliğine kandırıcı olsun.
Acun ’un ‘Pıt ’ları henüz ne büyüklüğünde sürer bilmem, amma iş dünyası memnun, gençlere benzer veriyor Acun ’u. Patronlar birbirlerini nedense Dünya ’u sevdikleri büyüklüğünde sevmezken Acun ’u hangi sevme, ne medih.
 
Lan Türk Gençliği,
Hele medyamızı güveler yedi; bakmayın öyle durduğuna suret o, yoksa hapis deşik.
Yaratıcı fikirlerinize cemaat çıkı içerikler tükendi, özellikle medya dünyasında, elinizdekileri koruyun. Büyük telaşlar var bu hususta, 6 saniyede sizden hangi alabileceğini düşünenlerden sakının, sıçanotu vermeyin, odanızda, lüp bodrumunda, garajınızda, internet bağlantısı olan tıpkı kafede muazzam dünyaya açılabilirsiniz.
 
Öz sükse hikayelerinizi yazmak zorundasınız, başkalarının sizin hikayelerinizi kullanmasına müsaade vermeyin yoksa hikaye olursunuz.
 
Toplumsal katalepsi halimiz eğreti bire bir felçtir umarım, bu ulus hep ayağa kalkmıştır.
 
Bırakın ‘Pıt ’ hikayelerini tartışsınlar.
Dünya esasen “Kasmayın, bayındır olun, insanların güvenini kazananın, bilahare onlara bağlanın, kazık atmayın, kurnaz olun, anca gaye falan atama etmeyin karşınızdakinin işe yarayıp yaramıyacağını 6 saniyede çözün, öyle riziko alma, talih ödeme falan namevcut” diyor.
 
İşin bu tarafını anlatırken haddinden fazla doğru. Bilcümle bunlar yetiyor mu Dünya olmaya? Madalyonun diğer yüzü var elbet, onu de hayat size gösterecek zaten.
 
Çap Çapa haddinden fazla yetişkin noktaları kayda geçirmiş, Acun ’a kapela çıkartmasına gelince sadık alanlarda adabı muaşeret gereği, kibarlığından olmalı.

Kardeş Kardeş Kayda geçiriyoruz
Şimdilik elimizden gelen budur

Necef IYI / necefugurlu@gmail.com

Bir Cevap Yazın