Necef Güzel yazdı:

Başbakan ’ı Recep İvedik ’e benzeteceksin parayı ‘götüreceksin ’ !

Kayda Geçsin

Medyabile kimse sersem değildir.
Sersem değildir derken kâffesi uslu, çaplı, ilkeli, ülkesini dost, işinin ehli insanlardır gelmek istemiyorum.
Tabiatıyla öyleleri vardır ama ortalıktakilerin çoğunluğu bu niteliklerde değildir, amma ahmak da değildirler.
Bitirmiş mıdırlar ? Peki.
Seçimleri, durdurmak ve medyanın iktidara paralele kurduğu sistem ve düzeye makul hâlet alıp gani geçinip servet gidermek mıdır?  Evet.

Zira  anında temas geçenek  iktidara mümasil çemberin içindeysen balaban nukut kazanırsın, değilsen kazamazsın hisse senedi bu kadar basittir.
Nazik reklam kampanyaları Başvekil ’a pahal giderek alınmaz .
Çoğu iktidara tutkun TV Kanallarından, TRT ’den Başbakan’a ters anbean iş düz var mı? Gibi değildir.
Hakkı olmadığı halde iktidarla ilişkilerinden dolayı yükünü tutan var mı ?  Vardır.
Nahak yere avarelik ve açlıkla terbiye edilenler var mı? Vardır.

Sözcü Gazetesinin dillere boy olan ‘Tayyip ’in Papatyaları ’ resmine bakınca bunu görebiliyoruz.

Resimde Tayyip Satma ’mağara etrafındakiler şişman reklam filimleri, sürekli işlerin insanları.

Fakat o resimde sanatsal aynı aksata bulunmayan, beğenilme, reklam, ve politika var.

Resimdekiler Sayın Başvekil ’a yakındırlar, teveccühüne mazhar olmuşlardır amma bu ergi sanatsal başarılarından filan değildir, Başvekil’la ortak nutuk anlayışının tablosu diyebiliriz .

Başbakan ve resimdekilerin ilişkisi Medici ’lerle Leonardo yahut o dönemin sanatçıları (Artista) kabil bir muamele değildir, ahval  Floransa ’bile değil Türkiye ’dahi geçiyor.

Ve binlerce yılın, bayrı halkların bize lahut emaneti ve esasen Floransa ’dan eksiği değil belkide ilavesi olan İstanbul, Bursa şehirlerini,  Erk ve Özkök Medyası zihniyeti ile ne ayla getirdikleri ortadadır, kötü ettiler ne estetik kaldı ne geçmiş, hakikat resimde Ertuğrul Özkök niçin namevcut, Vazıh  Doğan sebep bulunmayan, resimde Zer Kelebek alanlar yok mu tek  ?

Ve Sayın Başbakan ’ın Allah Sermaye versin takiben belki faturasını halkın ödediği fütürist projeleri kalacak ama danışma eserleri kalmayacak, kullanılmamış inşaa edilen iddialı Camiilerin mimarisi beyninde , ‘Ego  hakeza sanatın içine tükürürüm‘ diyen şehremaneti başkanlarının olduğu tıpkı iktidardır bu erk.
Beğenilen sorunları vardır, üsluplarına yansımıştır filhakika.

Gösterici yandaş  ‘Spoil ’ sisteminin reklam, medya  dünyasında etki düşümünün belgesidir .

Aslında resimdekilerin mütehammil çoğunun sanat, artist olmakla  birlikte açıktan yakından ilgisi yoktur ,  (çoğu yorumcudur ) ayrımsız sabahtan akşama kadar ekranlarda ahlak, harbilik, sağlık nutku atanların din, iman, ahlakla alakaları olmadığı üzere.

Bunlar gerçeklerimizdir.

Sanatçılar, yorumcular, yazar çizerler fikir insanları aynı ülkenin Başbakanı, Reisicumhur luzumu halinde fikir araştırmak  yahut yüce projeleri göstermek  üzere çağırırsa  tabiatıyla davetine icabet  ederler.

Burada hakeza bir madde söz konusu değildir . 
Başbakan ile Cumhurbaşkanı adayı benzeri can olduğundan Başvekil Cumhurbaşkanlığı  kampanyası üzere avanesini çağırmıştır, gidenler bundan illet huzursuz oluyor,  gocunuyorlar anlamadım.
Selim Öğür dönemi aldıkları verdikleri ortadadır. Başbakan onlara kazandırmıştır demincek ödeme , siyasal bindi  zamanıdır çağırmıştır bittabi gidecekler zıt küfran peki.

Özal dönemi  Semra Hanımefendi ’nin papatyaları kadınlardı bu iktidarın Papatyaları avrat ayvaz karışıktır ve erkeklerin sayısı zahirî o ki  daha fazladır.

Özal dönemi, Rahmetlik Özal ve Semra Hanım’ın yanağına yapışıp gösterici çektiren ve epey nemalanan adlı çiftlerden biri boşandıktan sonra insan tarafı acaip ihtilalci, solcu oldu, kadın ise iktidarın sahnelerinde ‘Misafir star ’ yapıldı, bunlar bilinir.
Yıllar önceki Devletin büyük kampanyaları üzere sahnelerinden Başvekil’la şantaj pazarlığı eden skeç koyup kaldıranlar da bilinir, diyeceğim o ki bu pisliklerin Sanatla, Sanatkâr ’yla alakaları yoktur.
Bu tuhaf madrabazlıklara tenezzül etmeyen insanların sanat dünyasında bunların itibarları falan de  olmaz .
Bakmayın yürekli yürekli gezdiklerine, bazen masalara bırakın oturmayı yakınından geçemezler üstelik.

Hangi var ki konumları, aldıkları okkalı ve mülk sebebiyle kip çok zer sanatçının eşkiya üzere yolunu kesmiş nahak yere rekabetle hayatımızı yaşanası kılacak mukavim çokça güzelliğe mani olmuşlardır. Anne zararları budur .

Peki bilahare bunlar cezalandırılırlar mı, müfit bu saydıklarım ülkemizde  suç değildir . 
Cezalandırılan ahali evet, devlet peki  sanatın damarları  kesilip soluk halkın beynine kalbine değil eksantrik tarafına gidince olanlar ortada .

Peki bunlara ne evet, hiç tıpkısı madde gayrimümkün bakir iktidara dalkavukluk ederler çünkü maatteessüf gelen siyasetçi bilcümle gideni aratmıştır.
Bunların ortada öz saygı üzere ödüller antrparantez ünvan verilenler dahi peki, kimsede sormaz niçin diye! 
Öldüklerinde, gelenlerin elan tekessür kendilerini  anlattığı ihtifal günleri yapılır tıpkısı müddet bilahare de unutulup giderler zaten.
Bazıları dahi haddinden fazla nankördür ha, kendilerini para saman sahibi fail iktidarları, değişeceğini hissettiği zaman  unutuverirler  başlarlar atıp tutmaya.

Sözcü Gazetesinin manşeti ‘İktidarın Papatyaları ’ resmi esasta çokça husus anlatıyor amma resme sığmayan eksikler var.
Ihtilaf ediyormuş gibi yapıp  ama iktidarın laik, tenkidî, çağcıl, demokrat yüzü olma kadrosundan çook eksikler var var o resimde, anca kim koca ayrımsız işaret aldılar bile tüyüyorlar mı acep diye içinden geçiriyor.
intihap sonuçlarına göre duyacağımız mazeretler şunlardır :
Çekimdeydim, konserdeydim gelemedim hay Cenabıhak
Efendim Santa Monica ’de evleniyordum o tam
Kamu gelecektim sabah yeli geldi beste yapmaya başladım , eseri size adıyorum …
Florida ’bile familya almıştık  tapuda muamele yapılacak güne denk geldi yetişemedik..
Tüm yola çıktık eşim aşerdi
falanca kabilinden mazeretler hazırdır, hastalık batıl  birlikte  revaçta tıpkı bahanedir.
Birde sunu koskocaman orostopolluk size destek verdim diyerek hırpalıyorlar beni mağduriyetidir, bu hareket dilenmenin benzeri ayrıksı çeşididir ve sonuç alırlar.

Resimdekiler ve resimde olmayanlar  ‘kazananlar ’ kabil görünselerde nutuk, sanatkarlık anca tıpkı adamlık halidir kim kimin kazandığı, kimin kaybettiği balaban zamanda yazılır.

İnananı, inanmayanı, hangi dinden, mezhepten olursa olsunlar,  sanatkarlar  isteseler da istemeselerde haddizatında ‘Dervişan ’ takımındandırlar.

Paranın peşinde olmazlar, topluluk eserlerinin kıymetini anlıyorsa onları yaşatır amma kimseninde onları açgözlü çaresiz süründermeye hakkı olmamalıdır .

Hanek öyle ilişkin oldukları mezhebin, inancın  şerif bildiği işaretleri  boynunda sallandırarak olacak hisse senedi üstelik değildir.
Resimdeki  ve resimde olmayan ‘Tayyip Koca ’mağara Papatyaları ’ nı  Kayda geçirdik , beşer vermedik bazıları hem çamur hem zırva dinlemekten güçsüz düştük.

Başında yazdığım gibimedyabile kimesne aptal değildir.
Resimdekilerin yer akıllısı Şahan Gökbakar ’dır, hangi demiştir hatırlayalım: (03.03.2009)
‘Başbakan Erdoğan’ı ‘Recep İvedik’ karakterine benzeten Şahan Gökbakar, Sıkıntı Dergisi’ne şunları söyledi: ”Recep şu anda Başbakan. Başbakanımız de Recep İvedik’e çok benziyor. Hele Davos çıkışı Recep’i çokça andırıyor. Recep İvedik orada olsaydı tıpkısı davranırdı. Antrparantez elan fazlasını yapardı.”

Şahan resimdekilerin sunu  akıllısıdır, hem nalına hem mıhına çakmaktadır, buna Bilkent farkı diyelim.

Amma ayırt hangi olursa olsun resmin parçasıdır, bire bir uğrun olup resimde görünmeyenler amma resmin parçası olanlar gibi.

Zaten paraca genişlik cimri işleri bile Şahan yapmaktadır.  Başbakan ’ı hem şişeleri dizip osuran Recep İvedik ’e benzeteceksin hem parayı götüreceksin, hımm ne kadar eleştirel, hangi büyüklüğünde demokrat faslından olmalı, benzer ama sanatla bir alakası yoktur. Başvekil ’ın dahi elhak sanatla stabil alakası yoktur. Resim geçinip gidenlerin fotoğrafıdır ama resimde olmayanlar vardır, karı fotografı eksiktir.

Necef Iyi / necefugurlu@gmail.com

Bir Cevap Yazın