Necef Güzel yazdı

Nihat Hatipoğlu Bülent  Ersoy ’u esbak…haydaa

KAYDA GEÇSİN

Bülent Ersoy Kandil  Gecesi türbanlı performansıyla gündeme kaşe vurdu ama ratinglerde maatteessüf Nihat Hatipoğlu ’nu yenememiş.

Kusurlu rekabetin ızdırap sonu.

Öte yandan  ‘Hoşur Kadın‘ dizisi  hepsini ezip geçmiş !

Bu ülkenin güzelliği budur, samimiyet esastır .

Ekranlar  sanki  ‘Müşteri Memnuniyeti‘ asıl alınan yerlerdir amma uzun zamandır bu düstur şaşmışa benziyor, yoksa bu kadar tutmayan, ite kaka giden seri devam etmezdi.

Temel maslahat budur ve nedenleri muamma değildir.

Biz temel konuya dönelim ; Bülent Ersoy ’un ilahi okuması caiz midir değil midir benim alanım değil, söylenti ayrı cinsten  nemli avrat olursa oluyor, dinç olursa olmuyor, çaker tef çalarsa olur, bağımsız milletvekili eş çalarsa olmaz kadar çağımızda çok ‘ekonomik ’ olabilecek (!) kesinleşmemiş tıpkısı laf.

Ben Bülent Ersoy ’u; saygımdan mutlak ve tüvana tıpkısı eş adına kategorize ediyorum buyrun işin içinden sâdır çıksın. Caiz midir değil midir ?

Sonuçta Bülent Ersoy ’un programı tıpkı coşku programı, mütedeyyin olduğunu  ayrı cinsten vesilelerle dile getirmiş tıpkısı Diva bu durumda ne yapar, ben Delege Efendimin doğduğu geceyi  evimde ibadetle geçireceğim diyebilirdi, bu takdirde  alınan reklam rezervasyonları aksayacak, onca insanın ekmek parası söz konusu, bunun konusunda Diva risk alarak tıpkı oyun sergilemiş bulunuyor.

Aslında vicdan sahibi aynı Müslüman kadına yakışanı yapıyor, ‘The Show Must Go On ’

Daha Çok ‘Çağdaş Dindar Avrat ’ın simgesi akseptans edilen  ‘Çağdaş Hafi ’ alemeti turbanla sahne alıp ilahi okuyor.

Şişman ihtimalle haftaya türbansız çıkacak çünkü ratingler  bembeyaz değil.

Bembeyaz olsaydı Türbanlı gezer miydi, onu bilemem tabiatıyla .

Halk Bülent Ersoy ’u bildiği, olduğu kabil istemekte haklıdır, o apiko, abiye kadın altı show-girl üstü muhafazakar  olmuştu, otrişler mi fazlaydı ne, neyse bu kompozit modaya aklım ermez benim.

Aynı deneme adına gördüm, toplumsal ayrımsız boyutu, izdüşümü namevcut yaptığının, dini, entellektüel benzeri yanı tek bulunmayan.

Sentez çıkaralım desek çokça el, zorlamayalım.

Evet tıpkısı ilk midir, balaban görüngü mıdır medyada ?

O üstelik değil, Balçiçek Pamir, Nuray Koca  örtündülerdi, gerekçeleri mesleklerini  adına İran ’de olmalarıydı.

Gelmek kim Amazon kabilelerini ziyarete gitmiş olsalardı onlar kabilinden giyinme henüz zaten giyinmeme ihtimalleri  vardı bakın bu haddinden fazla rabıt çekebilirdi, Amazon yerlileriyle  düşünsenize belirgin hallerini, çığır uğruna deyip geçerdik!

Benim ülkem konukları giyim  açısından zorlamayan demokratik ayrımsız mevki, Maatteessüf İran anca değil, bir defa benim kurallarıma göre giyin diyor, eee bizden gazeteci kendisine Oriana Fallaci çıkmıyor , ( böylelikle tepesi atıp başını açtığı ünlü Humeyni Röportajını hatırlayın ) veya  İran kökenli olan Christian Amanpour ’u da unutmayalım, hani bizimkilerin ağzından konu uydurdukları dünya çapında benzeri gazeteci , böyleleri  bizden çıkmıyor zorlamayalım.

Bu aksam çok da mefret değil , kim pekâlâ gazetecilik yaparsa yapar, neticede patronlarının sorunu.

Ama Mehabet Tiyatromuzun İran ’a turne yapıp sahnede avrat oyuncuların örtünmesi milliyetime dokunmuştu, rolleri başörtülü olmalarını icap ettirmiyordu , örtünmemeleri gerekirdi.

Esasta görüngü burada olsa bu değişikliği  tayf amirinin  yahut nöbetçi yönetmenin rapor etmesi  gerekir, ve ukubet lüzumlu ettiren ayrımsız haldir.

Düzenti değişikliği  yönetmenin izni olmadan yapılamaz.

Şayet  oscar ödüllü Arog filmi bire bir tıpkı nitelik vardı da, aslında turne bahane oradan ara sıra yurttaşlarımızı kaçırma bahanesiyle bulunuyorlar idiyse lafımı elbette et kafalı alırım. Elhak böyle benzeri durumda oyun bire bir kurgudur.

Yıllar ilk yönetmenin  ‘Niye örttünüz  aktristleri‘ soruma cevabı   ‘Canım ne olacak belli belirsiz tıpkı örtünme ’ mealinde idi.

Zaten milliyetime dokunmuştu, Büyüklük tiyatromuz  başka bir ülkenin kurallarına bakarak düzentileme değiştirecek tıpkı Oyun değildir, olmamalıydı.

Ululuk Tiyatrosunu yatışmak, korumak Cumhuriyetin asıl ilkelerini sevmek korumaktan mazbut, hesabı sorulmadı.

Velhasıl başörtüsüne özgürlükte gâh kadın milletvekilleri  başı küşade  meclise  girip kapanırken, meclis dışı başı bariz kadınlarımız  başlarını fora etmek yahut kapatmak beyninde  kafayı üşütmek üzereler.

Kayda geçiriyoruz efendim

dostça

Necef Hayırlı

necefugurlu@gmail.com…

Bir Cevap Yazın