Necef Güzel yazdı

Kayda Geçsin

Onun Hesabına  ‘Ajda ’ denir , Hangi söylese yeridir

Meram Dündar bayağı niteliksiz tepesi atmayan gençlerin tabiriyle ‘cool ’ aynı adamdır. Sanat dünyasıyla çatıştığı dahi katiyen  görülmemiştir. Yeri geldi söyleyeyim  sanatkâr dostlarına dahi  serencam rütbe duyarlıdır , benzeri sıkıntılarını hissederse maddi manevi elinden geleni yapmaya hazır olduğunun pek çok defalar  şahsen tanığıyım.

Kasıt Dündar ’ın sabrını taşırmak dahi görgüsüz hisse senedi değildir  lakin   Ajda Pekkan mukavim çok konuda olduğu kabil ,  bunu üstelik zahir başardı hayretler içindeyim.

Yılın ikilisi  Hükümran Ödül ve Ajda Pekkan ‘ın sinir ettikleri elbette Amaç Dündar ’la kapalı değil . Biri politikacı, ötekisi  ‘Superstar ’  şu günlerde asap almak üzere iki sağlam illet! Yapamayacağı şeyleri yapabilirmiş gibi konuşmak, avurt harcamak siftinlik yaygındır ‘starlar ’ımız  beyninde . Anlamlarını bilmediği kelimeleri kulağa hayırlı geliyor hadi kullanayım için kullananlara üstelik alıştık, kusur üzere gelmiyor çıktı aslında  Ironi yokluğunda görklü bir ortam oluşturuyorlar. Onlar söylüyor tığ gülüyoruz.
 
Benzeri bile prensiplerin adamları var, siyasetçiler ortada oluyor ,  söylemleri belirgin, kesin, ancak hiçbirini uygulamıyorlar. Teorileri akva pratikleri zayıf, onlara üstelik alıştık  antrparantez ağızlarından çıkanla uyguladıkları uymayanlar  topluma  moral veriyorlar, ‘ego dahi tutarsız olabilirim bak o bile bağdaşmaz koskoca bakan ’   diyerek  kayırıcı kendine avans veriyor e bu da hayırlı benzeri rahatlama.

Ajda Pekkan elbette bu büyüklüğünde bayındır sallıyor  kimsenin kimseyi dinlememesine mi güveniyor  acep derken Say Yayınları ’ndan çıkan Yalçın Pekşen ’mağara ‘Dilin Kemiği Yok ’ kitabını gine okumaya başladım ve gördüm kim mülakat alanında aynı şaheser, ibret kitabı yazmakla kalmamış ayrımsız zamanda Türkiye ’nin iletişim araçları çağına tıpkısı seçki belgelemiş Yalçın Pekşen. Gençler üzere hele okul müfredatlarında kayran almalı.
Sarp ’ın kitabında  Pek Akpınar ‘Issız adaya düşsem yanıma Zeki ’yi de alırdım ’ diyor, İbrahim Tatlıses siyasi görüşleriniz nedir sorusuna ‘Aklım ermez. Halkın malı olduğum üzere alt bölüm yapmam ’ diye niteleyerek yanıt veriyor.

AJDA PEKKAN RÖPORTAJI

Kitapta Ajda Pekkan ’la yaptığı efsane röportajı ise yine okumaya doyamadım, birçok yıl geçti aradan popüler firez içinden sâdır bir röportaj bu kadar mı klasikleşir… Alımlı Çalımlı Ajda Eş yaşlandıkça, pardon yıllar geçip yaşlanmadıkça  hala  keramete perende attırmakta.  ‘Ego proleterim ’  söz gelimi bunlardan biridir, Halil Ergün ’le  düğme oturan Proleter kalkar , burada proleterlik dostluk ve sevdaya dahildir , anlayabiliyoruz.

Ajda Pekkan  tıpkı şarkısında da  sözleri zaman zaman ‘Ego bir albay kızıyım lay lalay lay ’ diyerek değiştirirdi onu de çok anlamlı bulurum. Sarp ’ın yapmış olduğu röportajda henüz ne unutulmaz lafları var . Söz Gelişi Y.P. etin fiyatını soruyor, Ajda Pekkan şöyle yanıtlıyor:

‘Strateji etmeme imkan bulunmayan. O kadar eytişim vaziyetler kim lojik değil bu sizin sorunuz. ’

Röportajın aynı bambaşka durumunda üstelik ‘Dört neslin sanatçısı kalkışmak çok tahakküm. İnsanlar seni anlamıyorlar ’ diyor. Ajda ilgi çekerim  anlaşılmamaktan şikayetçi, ee böyle konuşursa  anlamakta zorlanıyoruz tabiatıyla, cümle Hâkim Ödül mı onu  anlayıp taa Brüksel ’lere götürsün.
 
Bu mülakat yapıldığından bu yana yer birkaç iki yavru henüz ilave olduğu için işi daha dahi zorlaşmış olmalı. Kaldı ki anlaşılmadan bunca sene ayakta çalışmamak pekâlâ oluyor fakat duyu birimlerinin ortaya çıkartabileceği bir bahis, bu kadar ağdalanmış ayrımsız meseleyi araştırmaya ciddi eğitimli personel, bütçe lazım anca köşelerden atmakla olamaz tabiatıyla.
Ama birisi çıkıp  Ajda ’nın  da arkasında  Inan Kıraç vardı derse şaşmam zira  bu günlerde Türkiye ’birlikte olan ara sıra natür üstü olayların kolay şüphelisi Iman Kıraç oluyor, esasen burada çözülmesi müstelzim düğüm Ajda değil, Ajda ’yı bunca sene  dört tornistan şarkıyla süperstar yapıp  ayakta markajcı hesap, bunu fasletmek amacıyla bile Rahmetli Sabri Ülgener kadar tıpkı izan çözümleyicisi lazım, ‘Soylu Erki Çözülmenin Aktöre ve Idrak Dünyası ’  kitabına ihtimal  ‘Hanek Acun ’ sını üstelik arttırma ederdi sıhhatli olsaydı.

Ajda Pekkan Basiret Dünyası  Sert ’ın kitabında dur durak bilmiyor
Erkek diye aynı konsept yok. Olaya yüniseks bakıyorum… ’ diyor. Adam yahu onca adamla bu kadın ‘yüniseks ’ ne yaptı, elbette yaptı diye  zül ediyor.
Gastriti olduğu amacıyla yemeklerine soğan sarmısak parfümü kullanıyor, önsezi hayatı vakitsizlikten ‘nonfiguratif bitiyor ’, Mercedes alamıyor iki kapılı BMW ile hile ediyor (O tarihte… Bu tarihte başından böyle maddi sıkıntıları var mı bilmiyoruz).

Şevket Bakanı ve Başmüzakereci Hâkim Ihsan ’a “Balaban vizyonunuzla hep ülkemizin önünü açıyorsunuz. Tanrı sizi başımızdan fire etmesin .Sizin için canımızı vermeye hazırız” sözleri da diğerlerinden farklı değil.

İnsanın bağıra bağıra gülesi geliyor. Ancak bu sefer işi ilerletmiş Ajda Pekkan  Hükümran Bergüzar amacıyla bizlerinde canını  üstlenme ediyor, bu kadarı da artık bırakın demokrasiyi  tiranlığa sığmaz.

Ego niçin halk büyüklüğünde çocukları mahkemeye veren  bir siyasetçi üzere canımı vereyim, manyak mıyım ? Pankart açtı diyerek el kadar çocukları hapisanelerde süründüren zihniyete bırakın canımı vermeyi fikir bile vermem.

Ajda Pekkan biliyorsunuz Sayın Emine Erdoğan ’la birlikte Brüksel ’e revan heyette düz almıştı. Hassaten  Pekkan ’ın Stefan Füle ’nin konuşması sırasında uzunca basamak alması özen çekmiş ve basında saha almıştı. Bu notlar, bu musahabe takatli filinta sonuçlar vermemiş olmalı  ki bu toplantıyı düzenleyen, Ajda ’yı oralara götürücü Esas müzakereci aylar sonradan  KEZ sürecinde  fişi çekmeyi onlara bırakıyoruz  mealinde bir  demeç vermişti.  

Ajda Pekkan ’ın  Menajeri Etel Sason ’un  ‘….evdeki personeli bile müziği sevdiğinde, onlara da ‘canımı veririm size ’ diyor… ’  sözleri ise Çıban Öğretici amacıyla yenilir yutulur gibi değil.  Ajda bu kere Ser Müzakerecinin fişini menajerine çektirmiş, kişi dahi çekmemiş.
İlahi Temel Belletmen  sen ‘süperstar ’lığı fiilen mi sandın ?
Musahabe  köprüsü bre Çıban Öğretici dardır geçilmez
Sanatı bre Başlangıç Belletici Ajda ’nın oyunu mu sandın
Heder ergin onca Sanatçının oyuntu taşlarını bre Baş belletmen kucak mu sandın

Necef HAYIRLI

Bir Cevap Yazın