Necef Güzel yazdı: ‘ABD hastalık süper kilolu?’

KAYDA GEÇSİN

Hars Bakanımız Sayın Ertuğrul Günay ’ın  ‘Killing Them Softly ’ filmindeki dile, şiddete gösterdiği reaksiyon filmin yasaklanmasını önerdiği noktaya gelince filmi bir lahzada izledim.

Gitgide tuhaflaşan ve muhafazakarlıkla açıklama edilenmeyecek  dideban zihniyetin AKP ’li bire bir bakandan çıkmasına tepki zımnında izlemedim filmi.

Ertuğrul Günay kadar Ekin Bakanı olmazdan once tanıdığım entellektüel birikimine ayar verdiğim, ayrıca sol ahlak ve kültürden mevrut tıpkı siyasetçimiz elbette olurda tıpkı filme bu büyüklüğünde tepki duyar yararlanmak istedim.

Vardığım son benim amacıyla tezyifkâr şaşırtı oldu.

Filim tıpkı tekellüm eseri olmakla kalmıyor sonuç yıllarda fariğ yeryüzü kebir  politik filimlerden biri.

Gösterişli esrar müptelası  üç serserinin dernekevi ve korunmalı tıpkı kumarhaneyi basıp soymasıyla kumar ekonomisini altüst yazar çökertmeleri ve fonda  Obama ’nın seçme kampanyasındaki nutukları ve Bush ’la atışmalarıyla bezenen filim akışı ‘Yanlışlık işletmeleri ‘ dünyasıyla Amerikan ekonomisi ortada anca bire bir paralellik kurmuş ki  Amerika ’nın yaşadığı kazançlı rezaletlerin tıpkı poker oyunundan ibaret olduğunu anlatan , inancını kaybetmiş, dürüstlükten ümidini kesmiş, septik ayrımsız filim ortaya konulmuş. Öyleki filmin ana fikri  ‘Bu ülkede dizge yanlızdır, başının çaresine bakar , burası büyüklük değil işletmedir ’ noktasına büyüklüğünde gidiyor.

Filim; kıya işleme üslübu engin , iri bir biçimde  olan tıpkısı kiralık katilin  ‘Cürüm işletmesi ’ nin peş düzey yönetimi aracılığıyla sakil bire bir ‘günahsızlık için kiralanmasıyla  politik, ahlaki tartışmaya elan birlikte koyu tıpkısı uzanım kazandırıyor.  

Ancak  filim; Esas  karakterinin bilakis izleyicinin kalbinin mecmu ortasına hedeflenmiş, vurmak için yola çıkmış ayrımsız kurşun kabil anif, moskof tıpkısı filim.

Başrolle yollarını ayırmış üste çatışır kabil fail  nadide aynı senaryo.

Güllabi, yıvışık, zekice planlanmış ve kendine has biçimiyle derdini anlatan çekimler  laf harikası.

Aktör kadrosunda ise balaban performans oyuncuları ayrımsız araya mevrut, Brad Pitt ,Scoot McNairy, James Gondolfini,Richard Jenkins, Ray Liotta bazıları , rolleri icabı kalay ediyorlar , argo konuşuyorlar ama benzeri laf eserinin süresince kayran aldıklarını unutmamak lazım.

Iri eserlerin bazen küfürlü oluyor, filimlerde mevla, uslu  insanları harlatmak şişman asar vücuda ifham etmek için ehliyetli olmayabiliyor.

Argonun , küfürün kullanıldığı dialaoglar mı henüz huzursuz edici, insana tokat kadar iniyor,  yoksa  filmin böylece kiralık katilin çalıştıran temsilcisine söylediği aklık ve içinde hiç jargon, sıradan  kelimeler sıfır cümleler mi,  izleyiclerin takdirine bırakıyorum .

Ben Sayın Bakan ’ın bilakis bu filmi mutlak izlemenizi kaynak ediyorum, cüretimi mazeretli görün.

Koskoca Nazır ’a karşı bin gadre uğrasa gıkı çıkmayan güçsüz ego,Ortadoğu ’nun kadınlarının kaderi ve cesareti mi diyelim bilemiyorum.

Sayın Günay ’ın AKP ’den aday olduğunda, solun iktidarı önündeki engelleri kitle partisi ile aşacağı mealindeki sözleri bibi kulaklarımda.

Sonuçta yığın partisi Ertuğrul Günay üzere tıpkısı siyasetçimizi ne noktaya getirmiş zaten haddinden fazla şaşırdım daha fenası belki dahi ‘kitle ’nin gerisinde kalışın bu acı tablosu beni haddinden fazla üzdü.

Sayın Günay tıpkısı Hars Bakanı yerine ‘Kitle ‘ yi özgürleştireceğine duygusal yerine kendisi hava ve yasaklı ergin.

İçimi acıttı bu uzanım, ummazdım .

Beni özgürleştirecek konumdaki eş zat köle ergin, elbette yürüyecek bu gelişim ?

Profesör Bingür Sönmez ’in ihtisas ameliyatları yaparken,  ameliyathanede Azraille pazarlığını , mücadelesini anlattığı cümleleri beni çokça etkilemiştir, ameliyathanede  can kabul etmek için bekleyen azgın bire bir kuş , ve çokça hunriz güzeşte benzeri ameliyatta aynı can istirdat savaşında cerrahın korkunç çatışması ve ihtimal değme şeyi duyan masada kim hasta ve cerrahlığın o mühiş dünyasını çözmeye müteharrik ve neyle savaştığını ameliyathanede ustasından öğrenen benzeri asistanın bu hunriz pazarlığının ortasındaki serüvenini, ve Azraili gıyaben dolgunca tıpkısı operatör olamayacağını anlaması sürecini kelimeleri bağımsız bırakarak yazmak filmini dercetmek çok isterdim.

Nerede beni yüreklendirecek politik iradenin Firez Bakanı ?

Korkarım bu sene kavi haddinden fazla filmi ‘düşkün ’ bulduğu üzere izleyemeyecek Sayın Nazır . Umarım izlememekle yetinir, razıyım . Haberi olmazsa  yasaklayamaz .

Amme yayıncılığı alanına  giren ve moraliteyi yerle bire bir eden dizilerden haberi olmadığını düşünüyorum !

 ‘Pervaz ‘ filmi Oskar ’a aday,  söz misali zinhar ona bakmayın Sayın Bakan ‘Yavaşça Öldürmek ’ filmi bu filmin birlikte dayanabilen terbiyeli kalıyor , ve üzülerek söyleyeyim acun sinemasından metanetli çokça başyapıtı izleyemeden gideceksiniz , ne efsus.

Ince yer misil kıvrılır köpek yürür, kuyruğunu sallarda sallar ve konuşmaz filimler vardır , kontenjandan adamakıllı ödüllerde alıyorlar bu aktif filimleri metaforlardan kahve falı bakar kabil meal çıkarıp yaşayış içre izlemeye devam edin.

Amma bize yetmez, ben konuşan derdini anlatan, sevişen, soluyan, kalay etmesi müstelzim yerde fail ve söylenmemişi belirten yürekli filimlerle dünyada yerimizi alacağımıza inanıyorum.

Açılım, teceddüt amacıyla savaşçı bir tümen ise AKP, istirahat etmek üzere durduğu herhangi bir noktada tutuculuğun , inadın , dondurucu ikliminin  başta kendisini paralize  edeceğini pekâlâ görüyordur.

ÇAKER ; hastalık yaşadığı bilcümle ekonomik rezaletlere, hadi filmin tabir cümlesiyle  söyleyelim ; dünyayı da oynattığı Poker ’e rağmen bibi balaban bir ağır sıklet hiç düşündünüz mü ?

Çünkü ‘Yavaşça Öldürmek ’ üzere filimler yapabildiği ve on paralık olmazsa resmi tarihin söyleyemediği sözleri filimlerde söyleyebildiği amacıyla.

Tamam; koca eşitliğinden bahseden cümleler kuran Jefferson ‘Siyahi kölesinden olan çocuklarına köle hayatı yaşatan pespaye ayrımsız yer ağasıydı,derdi özgürlük falan dahi değildi, İngiliz ’lerle hürriyet , eş hakları, yurt, millet  amacıyla değil çıkarları üzere savaştı ’ diyebilen filimler yapabildikleri amacıyla dünyanın en cıvıl cıvıl ülkesi bibi.

Ekin Bakanımız Sayın Günay korkarım partisiyle vahim benzeri tekellüf ayrımında, filimlerde ‘sövme ’ olamaz kabil süssüz, sığ ve kafası küflü aynı söylemin arkasına sığmayacak kadar farklı ayrımsız noktada  olduğunu düşünüyor ve umud ediyorum  DOĞRU Tümen  ve lideri Sayın Başvekil ’ın .

Tanıdığım entellektüel Sayın Günay ’ dan  filimleri, beni, başkaca kendisini kendisinden korumasını ve Hars Bakanını özgürleştirmesini talep ediyorum.

Sevgiyle

NECEF HAYIRLI /necefugurlu@gmail.com

Bir Cevap Yazın