Necef Güzel yazdı: ‘Akillere sorular’

KAYDA GEÇSİN

AKİLLERE SORULAR

Gülben  -‘Ateşbaz ’ı parmak uçlarıyla mı pişirdi?
Tuğçe Müslümanlıkta kalımlı mı?
Serenay Utkulu’le mi?

Hangi oluyoruz tıpkısı defa anlatsınlar maksadıyla sormuştuk ‘Akiller Nerede, aynı elinde tef Görüntü Hatun kaldı ortada, yoksa memlekette her şey  önünde mı? ‘ diye .
Haberturk ’birlikte  Kraliçe Üner ’mağara programında Nihal Bengisu Karaca etkili tafsilatlı cümleleri arasında akillerin dönüşünü müjdeledi… O üstelik tıpkısı yerde duymuş, pir gürültülü getirmiş yazımız, deminden akillere aklımıza geçmiş gelen soruları sıralayalım bakalım.

Torunlar Asansör faciasıyla ait Yüksek Kabadayı ’ın haberine bakarak asansör firması  ‘Cumartesi günü ve mücahede saati dışında meydana mevrut bu kazanın sistem şekli karşı şu aşamada ayrımsız bilgimiz bulunmamaktadır. Müddeiumumilik soruşturmasının sonucunu bizler dahi beklemekteyiz.” demiş.
Emretmek olay ‘çalışma dışı ’ saatlerde oluyor, kontrolörler yok.
Çalıştıran ’un  kul benzeri asansöre 10 periyot önceki binmiştim tarzı asansörü mü kendini mi  aklamaya müteharrik açıklamasının ise işin ciddiyetiyle ayrımsız alakası namevcut, asansör patrona cebin saygısından mı düşmedi yani, gelelim yaslı kazada hayatını kaybedenler amacıyla Sayın Başvekil ’ın dua talimatına, bu ülkenin değişik inançlarına mensup insanları ortada öz inanç meşrebinde onlar için dua etmeyen yoktur, buyuru buyurmalarına lüzumlu yoktur akillerin hatırlatmalarında kazanım var, Başbakanımız hakeza şeylerle yorulmasınlar halkına güvensin , kimesne zil takıp oynamıyor.

Erk inşaatlarda etkin darülfünun öğrencilerine ne ahit reçete bulacak, bu kaçıncı öğrenci kaybedilen, üniversite kampüslerinde, kafeteryalarında, kütüphanelerinde tabii çalışabilirler ama meslek harçlığı amacıyla saati 4.5 liradan inşaatlarda çalışmaları akıllıcasına ise akiller bize nedenini anlatsınlar hani burslar, hani yurtlar, barışa revan yollar falan festekiz?

Yapım kazalarında ‘Şehit ’ zar edilenler üzere kullanılmamış yasalı tensikat yapılacak mı? Aynı şekilde devlete yaşama tutukluların minibüste nakledilirken hareketli yandığı kazadakiler birlikte martir mi oluyor?
Ihmal sonucu  vefatlarda  şehit mertebesi mi olacak? 
Yapım Şehitliği açılmasını düşünüyorlar mı, cenaze törenleri  leşker şehitlerin ki kadar mi olacak?
İhmalkarların durumu hangi olacak, şehit olmalarına çevirici oldular diyerek yoksa taltif mi edilecekler?
Behişt bizim yapım şehitlerimizle doldu, tekrar gelip baştan şehit olacaklar mı, ayrımsız Prof öyle söylemişti, şüheda yine dünyaya gelip aynı elan martir olurlarmış şimdilerde aklıbaşında kaldı ismini verip bedbaht etmek istemem bir zamanlar ümük gırtlağa gelmiştik, başkaca Cenabıhak sana kader etsin diyerek yazmıştım.

Akillerin bizi aydınlatması müstelzim sorular bunlarla bitmiyor, medyamızla bitmeme edelim;

Serenay kızımızın durumu nedir? Utkulu Komutan ile soy ilişki yaşadığı diğerlerinin süsleyici olduğu akıllıcasına mu? Şayet uzanım bu ise Utkulu Satma Serenay ile ilişkisini niçin saklar, kıza eksiklik değil mi, utanılacak ayrımsız buut mu var?  Çağatay tahta gerelti mi, emanetçi mi ona üstelik ayıp olmuyor mu?
Kim kimin ana sevgilisi bilemiyecek miyiz  Nerede bu cesamet, nerede bu akiller ?

Tuğçe Kazaz ile ilgili okuduğumuz haberler Mütedeyyin doğduğu, daha sonraları ortodoksluğu akseptans yazar sonra gene Müslümanlığa döndüğü arada Hindu olup gine Müslüman olduğu yönünde. 
Geçenlerde çıktığı tıpkı programda kemiksiz cevaplar atfetmek namına ‘koşut kurbanı ’ olduğunu anıştırma etti, demincek: Nedir bu Tuğçe Sendromu? Akiller bize ünlülerin kamu yayıncılığında geldiği bu psikolojik durumu açıklama edebilirler mi ? saniyen Tuğçe rastgele din değiştirip gene müslümanlığa döndüğünde extra essah kazanmış oluyor mu ? Doğumu itibariyle Mutekit ancak sonraları dönüşlerle meşgul, ‘avdeti ’ mi sayılır?
Pareleller cebren mı yaptırdı Tuğçe ’ye bunları, yoksa bunlar akıllıcasına değilde paralelel durun Tuğçe ile uğraşalım mı dediler? Yoksa bunların hiç biri akıllıcasına değil Tuğçe hangi dediğini bilmiyor mu ?

Ve aydınlatılması müstelzim benzeri eksantrik sav elbette Gülben ’imizle ilgili.
Erhan Çelik ’e ‘Ateşbaz kaynatmış, Çelik yemeğin fotoğrafını paylaşıp “Ateşbaz hazırladı. Saatlerce kaynattı. Aşk ile karıştırdı, meşkle sundu, doğumgünü yemeğimi” notuyla Ergen’e teşekkür ediyor. Aydınlatılması müstelzim birinci mesele ‘Ateşbaz ’ bir kemirmek adı değil Mevlana dergahının ahçısının adı.
 
‘Ateşbaz Veli‘ türbesi olan yegâne ahçı derler, hikayeye göre bire bir aktarılma odun kalmaz Hz. Mevlana ’nın huzuruna çıkar durumu bildirir, Hz. Mevlana  odun namına ayaklarını koymasını söyler, o da uygular ve göl ayağı pus uçlarından alevler menfaat ve kemirmek anca pişer. 
Gülben Ergen ’bile basamak inç uçlarından sâdır alevle mi pişirdi yemeği öyle ise müzakere edecek ayrımsız da onun türbesi olacak Cenabıhak Ömürler versin giderek, namevcut yazılan kabilinden ‘Ateşbaz ’ pişirdiyse yani Ateşbaz Ege dirildi üstelik adamı mı pişirdi  Tövbe tövbe , ve serencam soru bu derin mevzuu ile ilgili Erhan Polat ’in durumu ne olacak bu toplumsal iletişim araçları paylaşımlarıyla?

İki devir sonradan ekranlarda izlediğimizde bu güre televizyoncuyu, aklımıza Gülben, Ateşbaz, Mehmet Barlas ’la Gülben ’in milyon dolarlık Bodrum kaşenesinde pozlar aklına ati herkesin, kim dinler hangi söylese …. Söyleyin Eyy Akiller hangi olacak bu işin sonu?

Berrak, kemiksiz cevaplar geçişsiz bize, anca sulh, muadele, asgari müşterek diyanet falan olmuyor, bakın Tuğçe birçok el ‘Asgari Müşterek ’ dan konma geçmiş bitmiş dönmüşte hangi kadar durucu bilemeyiz ….

Bu yazının akıbet sorusu akillere şudur :
8. Alişan Satılmış ve Kip Turhan ’ın yazdığı ‘Yoğun Devletin Solcuları ’ kitabında yazılanlar doğru mu? 

Akillere sorularımız bunlarla bitmiyor arkası var…..
Diyeceksiniz ki bu sorularda  karın mı var, yararlı bulunmayan amma gerçeklik bütünü, ve bunların gerçekler olarak kayda geçtiği bir toplumun akilleri bu sorulara cevap verebiliyorlarsa uslu olabilirler.

Kayda geçirdik, elimizden gelen budur.

Dostça

NECEF HAYIRLI / necefugurlu@gmail.com

Bir Cevap Yazın