Necef Güzel yazdı: ‘Çelebi Muktedirlere Karşı’

Çelebi Muktedirlere Cebin

Ekmel As ’in Matbuat Toplantısı

Cumhur Reisi adaylarımızdan Sayın Ekmel İhsanoğlu ’nun kısıtlanmış ahit ve maddesel imkanlarla başlattığı intihap kampanyasının ‘Matbuat Toplantısı ’ndan  neler algıladım sizlerle ısınmak isterim.

Aşina ant ‘algı ’ zamanı  benim kabil bayağı aynı eş neler algıladı meraklısına kayda geçirelim.

Nedense medyamız ‘Monşer ’e takıldı, oysaki Ekmel Mir ta işin başında bu yarışın ‘Çelebi ’ce olması gerektiğini söyleyerek haddinden fazla majör bire bir ayar yaptı demiyelim, amma kibarcasına rekabet üslubuna  öyle aynı  normu koydu ki, aksini uygulayan altında kalır ve Ekmel As ’mağara muhatabı olanaksız.
Yani Cumhurbaşkanlığı yarışı olması gereken üzere efendi, balaban, kibar, okuryazar kimseler ortada dökmek zorunda. 
Taraftar medya külhanbeyleri zorlanacaklar ve evlerinin bütün pencereleri sisli mahallenin  sokakta nara atan meczuplarına dönebilirler.
Bu Ekmel Eş ’in geçmiş golü.
Ekmel Eş ’mağara bana verdiği imge; etrafı telaşa vermeyen, abes laflarla başı doğru olmayan, uzun konuşmaktan hoşlanmayan ama konuştuğu ahit çokça etkileyici bir adam olduğu.
Bu üstelik  2. goldür.
Ekmel Satış laubalilikten ırak durmaya dikkat gösteriyor amma sıradan şakalar  yapmaktan sakınmıyor, takılgan bire bir yanı var. Bu günlerde sıkça  Amme kuruluşları  iftarlarında   gördüğümüz asık suratlı Mütedeyyin ’lardan değil.
Bu dahi 3. gol.
Taze yaşlarından itibaren  hayatın ona sunduğu zorlukları göğüslemiş ve bu yüzden hangi ülkesi, ne devletiyle  hesaplaşmaya girmemiş, birlik münasebetsiz ülkesine dönmüş ve hizmet etmiş bire bir güç .
4. Gol oluyor.
Akıllıca gitmeyeni düzeltmek amacıyla garaz ve nefretler, rövanşist siyasetle işi bulunmayan Ekmel Satış ’in .
5. gol hemencek 4. golün peşinden geliyor .
Ekmel Koca zorun ne olduğunu biliyor ve bundan sonra bu toprakların insanlarının kendilerine yaratılan inhilal ve hayatı kırıcı etma  üzerinden siyaseti arındırmaya talip.
6. Goldür.
Bellek, bilgi ve inanç konusunda konkre fikirleri, kilitsiz küreksiz açık adına söylüyor, anca ki Göz Güneş Üniversitesi  Ekmel Ümera yetiştirebiliyorsa Darı ’ın kederli durumu nedir diye niteleyerek sordum içimden, bu sorgulamayı bana yaptırması üstelik çokça mefret benim üzere.

Vazifeleri icabı dünyayı 62 kez ‘devrialem‘  yaptığını ve ‘Düvel-i Muazzama ’nın başkanlarıyla görüştüğünü söylemesi ve seçtiği ‘Düvel-i Muazzama ’ sözcüğü çokça anlamlıydı.
7. Gol
Düvel-i Muazzama bibi var, ve Ortadoğu soluk gölü .
Evi başına yüz kere yıkılmış ve eşini, evlatlarını kaybetmiş  artık bir çadırda acısıyla baş başa noksan tıpkısı Filistin ’li hanımı ziyaretini anlatırken adam yaşamının alınacak derslerle ve temelli tıpkısı barışla  gibi olabileceğini, esas marifetin  cenk ihtimallerini bir bir ortadan kaldıran siyasetler  olması gerektiğini bana algılattı

BENDE Riyaset sisteminin  mürekkep devletleri tamamlamak için olduğunu, bizde ise yapının merkezci olduğundan  öykünülen ESIR Reislik sistemini uygulayabilmek  amacıyla bölünmemiz gerektiği kabilinden tıpkı saçmalığın kime ne müfit getireceğini düşünmemiz için bize bıraktı.
9. Muhteşem goldür, iki cümlede anlattı kopartılan yaygaranın saçmalığını.

Sakin kafayla tartışılması gerekenlerin aceleye getirilmesinden  kimlerin ve  hangi menfaatlerin hayrına olduğunu daha çok bizlerin düşünmesi gerekiyor , Ekmel Mir söyleyeceğini gayet domuzuna söyledi.
.
Çünkü bu  parti liderleri  arasında geçecek bir intihap değil, adayların yarışacağı gönül rahatlığı rastgele garanti, siyasi yönelime bedel mesafede durması gereken tıpkısı keyif.
10. gol budur ,  Reisicumhur politikacı değil diyenlerin kulağına hırızma olsun.

Bu makam Ekmel As ’mağara sözleriyle  gücünü Anayasa  ve halktan algı.
11. Gol  ise Temel ’dan gücünü alan Ünsiyet Devleti . Beğenmezsek Parlamentoyla değiştireceğiz.

Ekmel As biz bayağı insanlara güvenini kaybetmemiş, moralim düzeldi.

Bu 12. Gol yeryüzü güzeliydi.

Lakin  kendimize güvenimizi  ve gururumuzu  gene elbette kazanacağız  ?

Çocukların elkızı edildiği, 11 yaşında kız çocuğun kendisini astığı zamanlarda yaşamanın utancının kalplerde, vicdanlarda açtığı yaraların onarılması nasıl ant takanak, hangi var ki şu paramparça, yanık  halimizle hangi yapıp sandığa ulaşmamız ister.

Bu toprakların insanları tamamıyla muktedirlerin oyununu bozmuştur diyor Ekmel Mir ,doğrudur.

13. Goldür.

Kalpten söylediği sözlerinden  vaz güzeşte tıpkısı liderin yaşattığı  travmadan geçmek , kendine yeniden gitmek  yalınç değil .

Adaletsizlikler karşısında çaresiz küsurat, korkudan suskun, elinden tıpkısı özdek gelmeyen, Artağan Ramazan ’de  ihtiyaç sahibine vermek hesabına sofralar kuran belediyelerin otobüsleriyle  oradan buraya iftar kovalayan Mutekit olmayı harcamak, ve değerleri hassas ellerinden alınan insanları onarmak yalınç gelişim değil.

Amma benim algılayabildiğim arz yüce kapı şudur ;

Ekmel Satış ’mağara bu yarışın bize tıpkı imtahan olduğunu anlatmasıdır.

Bu 14. gol anca bir gol ki , şayet anlamazsak kendi kalemize atacağız.

‘Savuşturmak için Ekmel‘  sloganından  algılayabildiğim  ise  ‘somun ’ aldanmak değil . Ekmel As meccani somun dağıtmayacak, fütürist projeler, hisse senedi ,kazanç filan üstelik vaad etmiyor, ya birlikte bilinmeyen ödenekten  para dağıtmayacak.

Ekende, biçende tıpkısı olalım  ‘yiyende ’ değil diyor motto, aferin detaylı ve anlamlıdır. 15. Goldür.

Ekelim ki birlikte biçelim, hasat sevincidir bu toprakların insanlarını birleştirip ‘Halay ’ çektiren.  Tekrar birbirimize sarılıp hasat kutlayacağımız tıpkısı toplum gelmek, doğrusu öyle olduğumuzu hatırlamak, rüyası bile domuzuna insan uyanmak istemiyor.

Tamam Çelebi  ‘Benzeri nüfuzlu ’ dahi değil , ‘Muktedirlere ’  cebin gücümüze güveniyor ama asla mağduru oynamıyor bize gururumuzu hatırlatıyor.

ve sunma asil goldür. Ve temel maç demin başlıyor. Ekmel As Sayın Başvekil ile
karşı karşıya gelip  tartışmaya hazır, bu daha çok gol filan değil Vuzuh içinde yatsın Atilla Ilhan ’ın mısralarıdır…

….son düş kırılmıştır
kaf dağı’nın ardındaki
hangi selam artık hangi sabah
kimseler bilmez nerdeler
ünlü masal sevdalıları
evvel zaman içinde
kalbur saman ölür
kubbelerde uğuldar bâkî
çeşmelerden akaret sinan
an dirimlik
lâ ilâhe illallah
kanunî süleyman ölür

Kayda Geçsin

Sevgiyle

Necef GÜZEL / necefuğurlu@gmail.com

Bir Cevap Yazın