Necef Güzel yazdı: ‘Cüneyt Arkın deyince orada aynı duralım…’

CÜNEYT ARKIN deyince orada aynı duralım ….

KAYDA GEÇSİN

Zat çıkarlarını iktidarın ilgisiz koşulsuz için bağlamışlardan gazetecilik, yorumculuk, danışma yoklamak boşunadır konsantrasyonları ayrıksı yönedir.

Onlar  bu yolda seçimlerini yapmışlar .
Amma hırslarını, arsızlıklarını ülkenin geleceğini karartacak, ele güne, dünyaya ülkelerini adi edecek boyuta getirdikleri anlarda, kim gündeş devir bu andır;  ‘özgürlük ’ , ‘el erki ’ kabil kavramları devreye sokup kendilerini savunmaları boşunadır.

Hukuksuzluğu, hırsızlığı örtbas eden tıpkısı zihniyeti tahsis etmek benim demokratik hakkım diyorsan  tabii birileri sana demokratlık ve hukukun hangi olduğunu hatırlatacak, sende az buçuk husye sahibi isen susacaksın.

Bunlar bir birlikte  edepsizce  kişi aralarında  dayanışıyorlar, ‘Aldırma abi‘ tweetleri ile bindi atıyorlar  birbirlerine akılları ayakyolu, ortada bellek namevcut kim sırası olsun.

Kuma yarar meselesidir yaptıkları, bunun düşün özgürlüğü, demokrasiyle falan alakası yoktur.
Mademki böyle benzeri intihap yaptınız bırakın çıktı işin ahlaki, entellektüel boyutunu, yararlı değme b.k ’fecir çıkıyorlar.

Seyahat sonrası Başvekil ’la arabuluculuğa soyunan bazılarının  foyası bakın pekâlâ bundan sonra ortaya bir bir , kendilerini ortaya atma nedenleri mahsus oldu, anlamsız Yanlışsız Parti Manitusu etrafında raks etmiyorlar.

Düşünüm ayrılığına saygıyla falan alakadar işler değil bunlar. Arasında fikir mikir namevcut .

Yalçın duruşlu, erdemli adam almak  bazen güce, iktidara  cebin düz okuma cesareti lazım.
 
Elbet mı, size tarihten bir örnek vereyim CÜNEYT ARKIN OLAYI önemlidir bu ülkenin müzakere tarihinde, starım diye dolaşanlara kapak olsun .

Yıl 1972, 14 Eylülde Başbakan Ferit Melen ’in başkanlığında güç komutanlarıyla aynı toplantı yapılıyor. Konu, Esas değişikliği! 
40 yılı aşkın zamanda ülkemizin konuları değişmiyor, Temel  kapsamına alınması tartışılan konulara bakın:
Yassıada mahkumlarına siyasal aftan, lokavtın kapsamının genişletilmesine, burada dahi iştirakçi hakkı değil lokavt  tartışılıyor yani işçiyi kapının önüne elan şen bağışlamak üzere gömlek Kanunuesasi ’evet konulmak isteniyor, bedelci askeriye, öğretim üyelerinin siyasal faaliyette bulunabilmeleri kim günümüzde mübarek bereketli kuvvet avukatlığına soyunanları hatırlayalım, bilimsel muhtariyet falanca değil tartışılan.

Geçmişten günümüze tartışılanlar üstelik değişmemiş!  ‘Bakir Türkiye ’ ‘Vesayet Kalktı ’ diyenleri insafa seslenmek lazım.

Aha bu ortamın  28-29 Eylül günlerindeNutuk a izdüşümü ise şöyle oluyor :
Adana ’birlikte 4. Altın Kozalak Filim Şenliğinde Hakem Heyeti  yarışmanın nazik ödülünü Yılmayan Cenup ’mağara ‘Ata ’ filmine veriyor. Ankara ’birlikte düzlük yerinden oynuyor .
Başbakan Ferit Melen devreye giriyor Hakem Heyeti Başkan ’ı Azamet Rado üyeleri baştan toplantıya çağırıp ‘ideolojik amaçlar ’ güttüğü gerekçesiyle  Şişman Hediye Yılmayan Cenup ’den ansız alınıyor ve Yanık Kurt  filmiyle Cüneyt Arkın ’a veriliyor.
Başbakan her şeye maydanoz, jüride jüriymiş ha, esasen toplanıp değişmeyen değiştiriyor Maaşallah !
Ama CÜNEYT ARKIN  ödülü kabul ETMİYOR .
Sarp duran bire bir âdem Cüneyt Arkın.
Sanatçı arkadaşlarının üzerinden atlayıp, iktidarın gücüne sığınıp namına ödül  bağlamayan  bire bir koca Cüneyt Arkın.
Tenezzül etmeyen bir kayırıcı Cüneyt Arkın.
Sanata densiz müdahelelere dal eğmeyen ayrımsız koca Cüneyt Arkın.
O dönemin koşullarında devletine değil amma  haddini aşan hakka hukuka ehemmiyet vermeyen, sanata hürmetsiz muktedirlere  kayran okuyan bir âdem Cüneyt Arkın.

Rakibini adilane, akilane yenmedikçe pirus zaferleriyle işi olmayan tıpkısı eş Cüneyt Arkın.
Neyse böylelikle bağış verilecek tıpkısı filim buluyor Hakem Heyeti, filmin adını anmayacağım dahi doğrusu yoklar.
Cüney  Arkın ’ı arkadaşça akşamlarında misafir edip, çok saygılı davranıyor ayaklarında lafı ‘Dünyayı Kurtaran Kayırıcı ’ filmine getirip makaraya almaya çalışanlarla Arkın nezaketini bozmadan anca duyar hezel ediyor ki, bilmem anlayabiliyorlar mı!
Cüneyt Arkın ’ın  danışma hayatı, filmografisinin hadsizlerin söz değil üniversitelerin tez konusu olduğu aynı gerçeğimiz.
Ama Yeşilçam ’ın  iki unutulmazını yüz yüze getiren muktedirleri bozum eden Cüneyt Arkın ’ın bu duruşu esas ayrımsız filim konusudur ve filmin lacerem kahramanıdır.
Cüneyt  Arkın deyince, duruyoruz  nazikâne Kayda Geçiriyoruz.
Genç, çaplı yorumcularımıza,
Bu günün anaforundan  kollayın kendinizi
Sert durun, bunlar yutarlar adamı, uyarıyoruz.

Sevgiyle
Necef HAYIRLI / necefugurlu@gmail.com

Bir Cevap Yazın