Necef Güzel yazdı: ‘En Güvenilir Bilgelik Kaynağımız Gülben Ergen’

Medyada En Güvenilir Bili Kaynağımız Gülben Akil Baliğ kaldı.

Ama akseptans edelim bu traji-eğlenceli hal, çabucak bu iktidarın baskıları yüzünden değil.

Medya bu alacak düzeneğiyle ve bu kafayla değişemez, haddinden fazla mal var haddinden fazla!

Bazen gerçekler dile getirilmeden değiş planlamak, ‘Yıpranmamış Türkiye ’ iddiaları bu medyayla olanaklı mü; yararlı değil. O antlaşma nedir bu yıllardır oynanan pandomima? medya arasına sıkıştırılan çalgısal oyunlar bilcümle bir.

Medyaya etraflı yıllardır hükmeden yöneticilerin iri çoğunluğu filhakika gazeteci falan değildi; onlar kerem, patron, yarar lişkilerinin dengelerini tutturabildikleri üzere oradaydılar. Ama ‘gazeteci ’ yerine anılmak istediler bilcümle nedense.

Bu düzen böyle mevrut hakeza gidiyordu.

Gülben Ergen bu düzenin güya gazetecilerinden daha gür gazeteci, daima bildiriyor, resimler, belgelerle amma öz karşı.

Olsun neticede bilgi ödeme halinde karı.

Kamunun çıkarı var mı yok ama oyalıyor. Fakat Ertuğrul Özkök kabilinden tıpkısı bakanla karton fabrikası için konuşması falanca bulunmayan Akil Baliğ ’mağara, birisine takıp, hayatını karartıp sürgüne gitmesine hastalık üstelik olmuyor Cenabıhak üzere.

Ama gündemden düşmemek, günceli anlamak için bedelli askerlikle ilgili rastgele ant temas konudan olduğu üzere çıkıverdi Gülben ’imiz!

Orduların kendilerini baştan yapılandırdığı eskimemiş benzeri dünya imiş, proxy war ’muş, soğuk savaş apayrı biçimiyle devam ediyormuymuş bu konularda hafif kastı, askeri danışmanını değişmesi lazım.
İnsansız uçaklar etraflı menzilli füzeler cirit oyunu atarken Gülben çoluk çocuk savaşa hazırlansın istiyor.

Tabii vatan savunulacak ama buna genişlik akıllıcasına yöntemin çocukları zırh altına almak olduğunu anıştırma etmesi az buçuk ölçüsüz değerlendirme oldu. Ha aynı zamanda yorumcudur Gülben Ergen, İlahiyatçılığının birlikte! Komple ayrımsız savacı, gazeteci!

Ancak bu hakkın herkese parası olsun olmasın verilmesi kastedilen ise bol vurgulamalıydı.
Şu malumat kıtlığında veri oldu, bilgelik yaptı Gülben Ergen bunu inkar edemeyiz. Bildirme kralından gazeteci Gülben Ergen, Özkök Sitcom Medyasıyla biricik başına temel ediyor, kelle tutuyor gazetecilikte; ölçü oturalım akla yatkın konuşalım.

Bili verememe halinden olsa ister, bu ülkede oltayla tutulan kapik balığı bilcümle fen evet amma hiç az buçuk oltanın ucunda sallanmakta olan köpek balığı resmini göremezsiniz, çünkü bu olanaklı değildir.

Istihbarat ise ne efsus ki çoğunlukta, hep oltanın ucunda sallanmakta olan kapik balığı büyüklüğünde gerçektir amma resmi hiç göremeyiz. Boğazda, elinde oltasının ucunda kem tonluk köpek balığıyla ayrımsız eş resmi gördünüz mü on paralık?

Yıllardır bu böyledir ve ipin ucu kaçmıştır.

Bire Bir medya patronu kanalına kullanılmış, ‘Bana şunu yazdırma, yazanı uyar dediler ama ego yapmadım başıma gelenler bu yüzden’ mealinde konuşuyor.

Acı Pelin Batu, “Başbakan ’ı eleştirdim diyerek kovuldum” diyor.

Star ’bile görevlerinden alınan üç yaşama üzere söylenenler komik, iktidar yanlısı olmakta yetmedi deniliyor. Ee yetse miydi yani?

bu arada eskilerden medyanın ‘Hasan Abi ’sinin çığır haysiyetine çağrı yazıları gökleri inletiyor.
Çalıştıran şikayetçi, etkin şikayetçi, yandaşlar şikayetçi, eskiler şikayetçi yahu. Bu işteki ufaklık yeniğini görmüyor muyuz bibi?

Bu şikayetler son 1 – 2 yıldır var tuhaf değil mi? Elan evvel herkesin işi gücü tıktırındaydı neymiş, demincek feryat edenler 10 yıldır medyada siftinlik olmuşlardan bilgisiz miydiler dahi iş kendilerine dayandığında susmaktan vazgeçtiler?

Yıllardır susuldu, 2003 seçimlerinde oyların yüzdelik 34.29 ’u ile mecliste 363 milletvekiliyle saha alan, meclisin yüzdelik 34.29 oyla yüzdelik 60’tan fazlasını elde eden Doğru Tümen ’ye seçim başarısı yakıştıran, land slide, vay, off iri muvaffakiyet diye tebrik fail tıpkı medya ağızları demincek yüzde 10 barajı kalkmalı diyor. Yıllar evvel şu politikadan anlamaz halimle ben durumu gördüm itiraz ettim ekranlarda seçim sistemine, ünlü medya mensupları mı göremedi? Yanımdaki sanatçılar, aydınlar kabullenişleri tebrikleri kınına sokulmuş demokrasiye dayanıyordu, 12 yıl bilahare bazıları kılıcı kınından mı çekiyorlar yani?

Hadi canım, cümle Doğru Tümen sanki aynı iri mucize gerçekleştirmiş kabil davrandı iktidara geldiğinde ve mufassal yıllar mutlu mutlu yaşadılar.

Şimdi 4 bakanla ilişkin konan kitap yasağına benzeri ağızdan koro halinde alın çıkılıyor. Tamam kardeşim, Egemen Bergüzar elan düne kadar günde ortalama 2 TV Ekranına çıkıp konuşup, haddinden fazla berduş espriler patlatırken kavi kıymetlinizdi, haya yediği üzere kendisine dirimlik coşkunluk vehmettiğinde kim hangi dedi; kâffesi kayıtlarda. Dürü hem da temas nev medyanın arz medyatik bakanıydı. Telefon konuşmasındaki huluskârlık Mete Demirhan ’la mı sınırlıydı sözde?

Gazeteciler bilinmeyen ajandanın peşindedir. Hiç mi olup bitene uyanılmadı? 

Bu ilgiler ve soruşturmaya bozukluk olayları gazeteciler mi bilgi verdi, yoo telefonlar dinlendi yoksa haberimiz olmayacaktı, bu haysiyetle telefon dinleyip bize veri verenler de genişlik balaban gazeteci.

Bağış verilmeli, ihtimal kimler diyerek onun üzere arıyorlar ödüllerini takdim etmek için.

Kafası etkili insanlar gazeteci peki, sunulan haberlerde özellikle resmi mesajlarda, söylenceler bulutunun arkasında kayran düz ‘töz gündemi ’ o antlaşma görebilirler.

Umralar, özel uçaklar, piyanolar, çikolatalar,saatler, arkadaşlıklar… Yahu siz neredeydiniz o zamanlar, ayakta mı uyudunuz Kulis muhabirleri gazeteciler?

Medya bu rüşvet düzeneğiyle değişemez, çok para var haddinden fazla.
Yıllardır bu böyledir ve demincek ipin ucu kaçmıştır.
Medyamızda zor istifham sorabilen gazeteci kaç kişidir acep?
Illet sormadın sorusuna yanıt hazır, ‘saygısızlık geçmek istemem.’ 

Gazeteci saygısızın önde gideni doğmak zorundadır, pres soru soramamaktaki ülkü kaçınmak ise tabii, kaldı ki tahakküm soruları soran nadir gazetecilerden biridir Ürkmek Öztürk ve adı ‘Ürkmek ’dır ve mukavim terbiyeli, saygılı aynı insandır.

Analistlerin muattal nedir öyle? Tabii zer olanları tenzih ederim amma bati bire bir çoğunluk sadece bağrış çağrış çıkarıyorlar! Anca kim artık ROK stüdyoda çıkarttığı gürültüden ne konuklarını ne de kendisini duyurabiliyor. Kel Hasan Mevla gibi sahneye teneke atıyor gürültü çıksın diye amma bir farkla: Hasan Görgülü sahneye çıkarken yaparmış; ROK Program boyunca bağrış çağrış çıkartıyor.

Neyse ki imdi kimesne ciddiye almıyor, etkisi namevcut kuru gürültülerin çıktı.

Gazeteciler tartışmalarda duvar kağıdı deseni gibi otursunlar demiyoruz ama insaf.

Muhtelif televizyon kanalları, gazeteler, radyolar yardımıyla değişik fikirleri duyabileceğiz zannederken benzeri saraka ve fikirlerin büyütülerek yayıldığını gördük; polifoni bu mu?

12 yıldır bu iktidarla bahtiyar sevinçli beraber yürüyen iletişim araçları apansızın özgürlükçü kesilince metanetli tatminkâr olmuyor.

Norman Mailer ’mağara şu çokça dinsiz sözleri Türkiye ’üstelik hakikat oldu sanki, neymiş o sözler bakalım :
“Eğer kişi hikâye yazacak büyüklüğünde yetenekli değilse, avukat olacak kadar anlaklı değilse, elleri cerrahi müdahale yapamayacak kadar titiriyorsa o antlaşma gazeteci evet.”

Bu sözlerden bilahare, avukat olacak büyüklüğünde anlaklı, tahkiye yazacak kadar yetenekli, elleri titremeyen, baştan sona yalçın durabilen cesarette olup temelinden bile gazeteci olmayı seçmiş ve bu yüzden çıkarma emisyon sürünen, hapislerde süründürülen, açlıkla incelik edilen hep gazetecilere çokça molekül borçluyuz.

Şimdi figan edenlerin bazıları onlara içtinap etmek yayımlamak, çenelerini kısmak zorundalar.

Onlar medyada yerlerini almadan bu mebde kesme, bu mebde değişmeden bu medya stabil.
İstediğin kadar Esas değiştir, hükümet değiştir.

Gerçeğe aksetmek için medyaya inanmamak şart noktasına geldik.

Özellikle o Erkinci olduğunu iddia fail ‘gazeteci ’ lerden bazıları DÜRÜST Fırka ’nin sunma içler arası propogandistlerini teşkil ediyorlar.

Walter Cronkite ’a göre bir gazeteci tabii erkinci olmaya yatkındır zira doktrinel olmamalıdır, dogmalara aldırmamalıdır, her dava adamı kimliği olmaz (şimdilerde taraftar medya gazetecilerinin ağızlarında bir ‘dava ’ dır düşmüyor meğer gazeteci hakeza konuşmaz Walter abi hakeza diyor). Bu tarif genişlik fazla liberallere uyuyor amma Liberal kadrosundan Dürüst Parti propogandası yaptıklarını rastgele akşam dinliyoruz, gazetelerden okuyoruz. Ve o büyüklüğünde tatminkâr değiller ki çıktı, Selim Fırka ’ye faydaları yok. Evet sözleşmeleri bitmedi ya da emeklilikleri bir iki kaldı, dolaşma dolduruyorlar.
Sol gazeteler, gazeteciler on paralık olmazsa siyasi ayrımsız duruş sergiliyorlar ve dürüstler. “Neysek oyuz” diyorlar, göründükleri gibiler, iki yüzlü aynı yanları namevcut ve ‘Erkinci’ görüntülü Ak Fırka Propagandistlerinden farkları dürüstlükleri.

Topluluk medyasının ise asıl ateşle imtihanı yıpranmamış başlıyor, ayrışmadan nasiplenmeyi bekleyen çok, temas iki tarafta dahi, malum kuvvet ve cemaatin eş noktası hoşlarına giden sözler söyleyenlere zaaflarıdır. Abad ederler. Bu bağlamda bu yıl mebzul aktarma sezonu oldu yıllardır iri kerametler atfettikleri bazı yazarları vesair tarafa geçtiler, yakında fark alıp zaten bu tarafa dönerlerse şaşmam.

Yılın iletişim araçları sürprizi Ethem Alem ’tan geldi. Şimdiye kadar görünürde alışılmamış aynı izlem uygulamış ‘hoşa giden sözler inandırmak yetmiyor gitmek ki‘ dedirtmiştir.

Bakalım yoğurdu şüphesiz eşya.
Bu şartlarda genişlik güvenli haber kaynağımız Gülben Akil Baliğ ’dir.

Sevgiyle kayda geçiriyoruz.  Şimdilik elimizden mevrut budur.

Necef IYI / necefugurlu@gmail.com

Bir Cevap Yazın