Necef Güzel yazdı: ‘Hülya Avşar, TRT ve Bilcümle Yazıklar’

Hülya Avşar, TRT ve Bilcümle Yazıklar

KAYDA GEÇSİN

Wimbledon 2014 başladı gözler Hayal Avşar ’ı arıyor amma namevcut.

L.A müdavimi ergin ünlülerimizi da gözler BENDE filimlerinde, dizilerinde arıyor ama yoklar.

Olanlarda  anca başrol seviyesinde falan değiller, hani benzeri Türk askeri yahut Ortadoğu mafyası başı üzere bir fiyaka olursa hangi alabalık!

Eskiler hatırlar yıllar evvel Utkulu Ana Konu tıpkısı Holywood filminde cafcaf aldı diye Kadıköy Opera  sinemasına doluşmuştuk, ancak aynı an  göründü bilahare bulunmayan olunca ağlamalı çıkmıştık filimden.
Yeniler Yenmiş Tema büyüklüğünde üstelik aynı kasırga yaratamıyor, ha oldu ha olacak bekle dur.

Tıpkısı üstelik anormal  paranın  dolaştığı ülkemizde şalter ika ihtimali olanlara aralanan kapılar var , hani Türkiye ’den servet kaldırma realitesi !

Ünlülerimizin  ÇAKER seyahatlerinin  biri biterken başkası başlıyor ama kayda derece performansları on paralık namevcut.
Şu hocadan ders, bilmem kimin koçundan hatır, miftah kursu falan, görgüler bilgiler artıyor  ama nafile  sonradan tıpış tıpış dönülüp tıpkı Kore dizisi veya Hint filminden esinlenme-araklama anlaşılmaz bire bir  filime kapaklanılıyor  ve haydaa büyük umutlar pompalanıyor.

Kazançları, mülk on paralık dava değil,  seçme üç ilkokul emanet etrafında dönen, TRT Genel Müdürünün dahi meni ettiği gibi, şişman nukut  ve böylelikle  patlamalar var  teşhislerinde Sayın Delimsirek haklıdır.
Sektörün diğer birimlerinin ise  tek güvencesi bulunmayan .

Muharrirlik kısmına gelince, tıpkısı Kore dizisinden arz hafifinden ‘Esinlenip‘ sen bellek etmedin, önce ego akıl ettim tarzı döğüşlerin yaratıcılık ve telif haklarıyla ilgili olduğunu söyleyemeyiz.

Sanattan konma geçtim umumi tıpkısı hikayesizlik ve beğenilen sorunu kol geziyor.

Çözüm, ‘yazın bize hayatınızı filmini yapalım‘  olmamalı .

TRT Umumi Müdürü Sayın İbrahim Delice ’in kullanılmamış yılda büyük geveze yerine sunduğu    : 
‘……Hayatımı yazsam tahkiye peki, derler evet aha biz film olacak maltalık hikayelerini bekliyoruz. 10 kişilik aç tıpkısı asamble oluşturduk. Elinde senaryosu olan, şirket ya de sevimli tek ayırt etmez, kim olursa olsun 31 Temmuz’a büyüklüğünde bize başvurabilir. Bunlar içinden seçeceğimiz 30 tanesini TV filmi yaptıracağız.  Biz herkesin yaptığını değil, kimsenin yapmadığı, girmeye atılganlık etmediği işlere giriyoruz. Böylece sektöre yeni senaristler, oyuncular ve yapımcılar kazandırmayı hedefliyoruz‘ sözlerine akmak olanaklı değil, Atmaca çokça de akıllı bire bir insan pekâlâ söyledi bu sözleri inanamadım ama bu büyüklüğünde dev yapılarda arada sırada hakeza şeyler olabiliyor.

Zira Sayın Mecnunca bu projeyle kimsenin yapamadığını değil Flash TV ’nin yıllarca yaptığını yapıyor . Flash TV ’nin unutulmaz  ‘Kök Bölüm ’kayınbirader kastediyorum .

TRT ’nin benzeri  üstyapı kurumu namına geleceği bekçi Flash TV ‘den kopyalamak yahut rekabet olmamalıydı  . 
Bu fikri verenden başlayıp 10 nefis kurulu  tasfiye etmenizi öneririm Sayın Şahin,TRT bu garip  amal yeri değil.
Bu kadar mücahede, uğraşınıza efsus değil mi ?
İnsanlar zat hayatlarını  yazarak yazar imkânsız, kameraman vermek ise beni çok güldürdü, kameraman sıkıntısı mı var ? 
Bu nüfuz hiç olmadığı büyüklüğünde  tv yapımcısı yarattı amma bunca fırsata karşın  Çatay ve Sağyaşar ’ı geçemediler, emretmek sistemde çözülmesi müstelzim ayrımsız kod var, bence tutmadığı halde bitmeme ettirilen ve servet kazanan dizileri incelemekten ahzetmek geçişsiz.

Sayın TRT Genel Müdürü Sayın Delimsirek ’mağara elinde anca olanaklar var ki çözmemesi tür değil yeter ki istesin.
Şimdi dizilerimizin ana aksiyonlarını yapılanma eden temalar neler bire bir  bakalım :

Emperyal duyguları hatır hatır kurca , hem kırıcı hem fars dalında haliç tıpkısı osmanlı kafadan sinek kağıdına yapışır kabil yapışır izleyici mantığı

Muhafazakarlığı  gidiklama , ahh neydi 60‘lar, 70‘ler, 80‘ler ağıtları kim adam mademki bu kadar iyiydi o yıllar  sebep AKP Türkiye ’yi tagayyür etmek istiyor dedirtiyor !

TRT ’nin payına düşenler genellikle bunlar, ve elbette ayak topu ağırlıklı spor programları . 
Yahu Ayak Topu çok olağan iki takımı olan ve izlenmesi bu yüzden macerasız olduğu amacıyla dünyada kitlelerin  izleme ettiği bire bir  spor, bayağı  anlaşılmayacak aynı madde namevcut. 
Gel gör kim bu büyüklüğünde dümdüz  ayrımsız  spor dalının bu kadar yorumcusu evet mu !  
TRT ve özeller karışma bunu hep yapıyorlar sonraları bu çok zer yorumculardan  biri  maç esnasında  ‘Kazanmaları için gol atmaları kayıt ’ diyerek kıymetlendirme yapınca çoluk çocuğa maskaralık oluyor !

Özellerde ise ,
Ensest sayılabilecek ilişkilerin lastik gibi uzatılıp evcileştirildiği diziler revaçta .
Örneğin :
kız kardeşler beyninde paylaşılmayan rical  eniştem hangi yaptı, baldız baldan tatlıdır konuları  bitmiyor , ha birde karı veya âdem yıllar bilahare mahallesine döner sermaye hikayesine fay plaka kabilinden takıldılar . 
‘Öyle Ayrımsız Mazbut Antlaşma Ki ’ dizisinde ise Horozoğlu ’nun başarıyla canlandırdığı ‘Soner ’ büyüklüğünde ahlaksızını tek tıpkısı dizide görmedik, Tanrı üzere JR masum kaldı hani adamın tıpkı işadamlığı filan vardı  ama bu Soner Türk Sekans tarihinin sunu ahlaksızıydı, tekerlekli  sandalyedeki kardeşi ile evlenmesi için halk büyüklüğünde kızı hem kendine ihtilas etti, hem parayla satın aldı hem kardeşiyle gerdeğe soktu  bilahare sevdi ve dümbelek aldı, ee  bu seyredilmez mi ?

Soner almış başını gidiyorken, annesinin kocasını yani üvey babasını ve üvey kardeşlerini ayartıp bayağı geçiren kızın hikayesi başladı fakat  herhalde birileri ‘bu kadarına da çüş‘ dedi kim kaldırıldı.
Bu ortamda  TRT ’miz  almaşık doğruyu sunamadı, aradı ama  bulamadı siyasal konjonktür  müsaade etmedi diyip geçemeyiz kayda geçirdik temas şeyi.
Yenilere, yeniliklere tamam amma muvaffakiyet ve  liyakatı  gözden çıkartmadan, kanıtlamışların yerine  başarısızlığa hisse senedi garantisi vererek , yani negative selection ile aha bu güne geldik.

TRT erk güzellemesi yapa yapa merdivenleri çıkıp sonra ekranlardan ‘Babam dönerci hangi olacak deminden ‘ diyerek  meydan okuyanların kendine yer bulabildiği tıpkısı hava olmamalıydı.
Yoksa ki mir edebilir TRT ile ?

Bu düzlem öyle benzeri düzlem kim peyrev doğruya hasret, hakikiye özlem. Kusurlu ve çakmadan usandı.

En para eden oyuncu yani piyasası olan oyuncu hangi efsus ki oyuncu değil, zavallı durmadan adlı aktörlerin filimlerini seyredip kafasını sunturlu karıştırmış durumda, cuk oturmadığı anda balon kabilinden sünüyor, TRT Genel Müdürü patlama diyor  amma bu tıpkısı sünme  yani bir kuvvete ince müddet maruz artan materyal deformasyonu kabilinden ve kavrayışsız dönüşümü bulunmayan istedikleri büyüklüğünde taannüt yazar  şişirsinler.

Kanallar açılıyor, kadrolar büyüyor amma muhteva yani zımni maatteessüf ‘ hayatını anlatsana ’ düzeyinden düş bekliyor.
Haddinden Fazla iri tıpkı bedii sorunu var, diğerleri  istenirse hızla yakalanır, halledilir ama ancak beğenilen sorununu halletmek  bakalım birçok yıllar  algı .
Hayal Avşar ise epey alan topu macerasına, reklamına rağmen Wimbledon ’da  namevcut, seyirciler beyninde bile, ona de efsus oldu.
Yazık.
Bilcümle yazıklarla birlikte kayda geçiriyoruz, elimizden gelen budur.

Sevgiyle
NECEF HAYIRLI / necefugurlu@gmail.com

Bir Cevap Yazın