Necef Güzel yazdı: ‘Kibariye, Nabi Orion ve Küçük Asya Garibanları’

Kibariye, Nabi Avcı ve Anadolu Garibanları

Veri diyor ki ;

‘Adlı sanatçı Kibariye, Milli Yetişek Bakanı Nabi Cebbar ile İstanbul ’de biraraya geldi. 40. Musahabe yılında yapılacak Tahkiye Iyicene Sanatlar Okulu ’nun geçmiş toplantısını Kibariye ve vekil gelişigüzel gerçekleştirdiler. ‘

bu arada Doğru Saray hep haşmetiyle gündemde, hakeza tıpkısı compound zaruri miydi değil miydi, bütün bakanlıklar burada mı toplanacak bu karar mecliste bir mutabakatla mı alındı filhakika bilmiyorum , ancak yapının mimari yapısını  biliyorum, görüyorum i

Las Vegas Otel, kumarhaneleri kadar tıpkı çatı Doğru Saray, ikide bir Selçuki motifleri ile övünülmesi ise bunaltıcı, muhallebicilerde bile paravanlar o motifler, ayrıca 1 katrilyona mal ergin olmasa, 500 bin liraya mülk reşit olsa hangi iyice mi diyeceğiz? Kötü, kimse kusura bakmasın hangi Tayyip Satma hangi bambaşka Cumhurbaşkanımıza yakışmaz o çatı.

Paramızla namert olmuşuz!

Cumhurun Başkanları çokça daha manalı yerlere layikler.

Bu toprakların huyuna, karakterine yakışmıyor, ama beğenilen, gösteriş üretmiyoruz imdi .

AKARSU  sürecinde bırakın batıya  arkayı dönmeyi, öz ülkemizin değerlerine de görmez olmuş durumdayız .

Dünyanın aydınlanmasına asıl fikirleri veren muazzam Iyon nedeniyetine de kafamızı dönüp bakmıyoruz.

Düzlük gök darülfünun; bu toprakların adamı Hipokrat ’ın adı var mı aynı üniversitemizde, doğduğu  bölge Karadenize yakışmaz mı ?  Tıbbın önce kuralı ‘‘Primum non nocere ’ (Önceki uymazlık ita) sözleri kapısının girişinde yazılmış bire bir darülfünun…. Akciğer kanserini tanımlamış herif, hiç olmazsa bir enstitüye adını verin…

Tarihçi Heredot Halikarnas ’lı, discoya Halikarnas  adı veriliyor amma Veli üniversitelerinde Heredot ünlü tıpkı Gün  fakültesi binası on paralık olmazsa yahut erzel verilmiş bire bir departman var bile ben mi duymadım acep şimdiden kusur dilerim, Cicero onu ilk ruz yazarı yerine tanımlar, Latince ‘Pater Historiare (tarihin babası) ünvanı vermiş, bizim Karyalı, Halikarnaslı Bodrumlu Heredot ’umuza.

Milet ’li Thales için ‘Felsefe Thales ’le başlar‘ der Bertrand Russell. O’nun anısına ne var ?

Türkiye’da üstelik Diyojen’in anısını neşelendirmek üzere 2006 yılında Sinop’un girişine dikilen heykeli gurur kaynağımız . Elinde askı ve yaninda köpeğiyle alay malay tasvir edilen kestirmece altı metrelik mermer Diyojen heykeli, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Domuzuna Sanatlar Bölümü öğretim görevlisi Turan Mebde önderliğinde 25 nefis ekip yoluyla altı ayda mücehhez. Hepsinin ellerine yüreğine sağlık.

İnşaallah ayrıntılı yıllar durumunda durur. Yontu Alerjisi bilinen Ankara ’dan tükürmeye gelen olamaz İnşaallah ….

Sayıların babası namına aşina riyaziyeci Pisagor adı tıpkı okula verilmeyecek eş mı? Sisam mevlit yeri, Yunanistan ’ın en son bizden aldığı ada Samos yani ..

Bizim topraklarımızından çıkan bu adamları ortada artırmak bittabi bire bir akıldır acep .

Sokrat fonlarından yararlanma ediyorsunuz amma bu toprakların adamlarını sahiplenmekten sakınıyorsunuz pes.

Bu hükümet üyeleri ilkin Sayın Başvekil, Danışmanı Akdoğan ‘öğretim üyesi kişiliklerini ’ dillerinden düşürmüyorlar  yakışıyor mu bu vurdumduymazlık? Onlarda kardeşleriniz , bakın meslektaşsınız üste, akademisyenlikse akademisyenlik!

Cumhurbaşkanlığı sarayının avlusuna bu acun çapında adamların , bizim topraklarımızın  adamlarının  heykelleri yakışmaz mı ?

Zavallıların Iyon kazılarında çıkartılan heykellerinin çoğu sünnetli doğrusu birileri Mütedeyyin yapmış çoktan, cebin o heykelleri koyun bari.

TRT‘birlikte sabahtan akşama detay, selen ışığı doğudan doğuyor, onlarda yüzlerini doğuya arkalarını bu toprakların medeniyetlerine  çevirmiş durumdalar. Yakışıyor mu ?

Pisagor, Thales, Diyojen, Heredot, Hipokrat ve henüz nicelerini Küçük Asya’nun Garibanları yaptılar , kuşkusuz benzeri vicdandır bu.

AB ’den sorumlı bakanın işini üstelik zorlaştırıyorlar.

Ayak markası de darülfünun adı reşit; Abdullah Gül Üniversitesi, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi, Selahattin Eyyubi Üniversitesi ’ ne muhtemelen ayrımsız birlikte Kibariye Üniversitesi eklenmek üzere, ‘Tahkiye ’ları elbette  sevmektir bu, o zaman yaşadıkları çevreyi  ıslah etmek adına kırkı yıllık ‘Sulukule ’yi neden yerle benzeri ettiniz insanları yerlerinden yurtlarından ettiniz?

Ve laik rüfeka, elinizde tefler harabat gecelerinde Kibariye şarkılarına zevcelik ederken iyi adamakıllı da, gelinen bu bekçi mıydı istediğiniz yoksa hesaplayamadınız mı?

Sunma arı ve biilaç Kibariye görünüyor bu sosyal serüvenimizde, aman kırılma cömert.

“Cumhuriyetin 91. Sanatımın 40. Yılında böylesine yüce tıpkısı projede görünmek benim üzere iri mutluluk” diyen sanatçı,  (Kibariye) 21 Küçük Ay ’ta Bostancı Eylem Merkezi ’nde gerçekleştirilecek konsere Nabi Avcı ’yı hususi adına davet ediyor .

Kibariye ’nin heykelini, büstünü, törenle açmayı Allah size şans etsin İnşaallah, tebrikler Sayın , büyük entellektüel bakanımız Nabi Avcı.

Kayda geçiriyoruz sevgiyle, Şimdilik elimizden mevrut budur

Necef GÜZEL / necefugurlu@gmail.com

Bir Cevap Yazın