Necef Güzel yazdı: ‘Kulplu Demokrasi’

Kulplu Demokrasi….ve Kokus  (Caucus )

KAYDA GEÇSİN

Taksim Direnişi sebebiyle öğrendik ki bizim iktidarın demokratlık anlayışı kulplu hemde haddinden fazla kulplu aynı demokratlık, ne var ki  hangi kulpu tutsak elimizde kalıyor.

Çok konu getirtmek, temas argümana bire bir vesile takabilmek amacıyla beygir yarışı anlatan spikerlere dönen iktidarın ‘kokus’ u yani kliği olmayı teslimiyetçi gâh  kalemler , aydınlar  ve görüntülük gazetecilerinin Yolculuk Direnişine  taktıkları  bahane listesi bir hayli mufassal.

Seyahat direnişiyle ilgilendiren olanlar  şöyle gidiyor , ayraç içleri cevabımdır ;

‘Askeri vasilik kalktı amma  şimdi sivil vesayet deneniyor.’
(Telaşa lazım namevcut temel mevzuu doğrusu sivil vesayettir , ona dokunamadınsa tığ hangi yapalım, ama Yolculuk Direnişi tamlık da bu noktada hep vesayetlere başlangıç kaldırmıştır , bunu anlamamakta ve birleşmemekte , düşmanca tekebbür ,ısrar münasebet  ? )

‘Gezidekilerin ağaç sevgisi bitmiş amma bunlar haddizatında  darbe yarmak istiyor.’

(Neyle, elbette  yapacaklar darbe,  ağaçların üzerine tüneyerek mi  ? Bunlar dalları bile kırmaya kıyamazlar  sopa yarmak amacıyla )

‘Seyahat’dekiler henüz önce planlı  Simge mitinglerin devamıdır.’

(Yani Seyahat  Direnişini hapisten Tuncay Özkan, tekaüt Paşalar mı etkin etti, siz haddinden fazla yaşayın emi.)

‘Esasen beri polisin şiddetini savunmuyoruz, elhak Gezi’deki şiddeti uray zabıtaları yapmış.’

(Haddinden Fazla rahatladım, haylaz belediye zabıtalarıymış meğerse memleketi tıpkı aydır karıştıran )

‘Arı kendisine başlayan Gezi Direnişi aylar öncesi planlanmış.’

(Hangi ayları , yıllardır susuyorlar internette içlerini birbirlerine döke döke nakız oldular, ee bundan sonra bir yerde buluşalım tanışalım  dediler )

‘Elhak Mehmet Mürtefi Alabora direnişin oyununu sahnelemiş , direnişin başı odur.’

( Bravo , bingo !  Shakespeare’de  elhak babası ölünce amcasıyla evlenen annesine takıp kafayı sıyıran Hamlet’i yazarken doğudaki bu soy evliliklere mesnet hazırlamıştı, onunda yakalanması lazım.)

‘Biz  üç ay evvel birşeyler olacağını biliyorduk , amma ağaçtan çıkacağını aritmetik etmedik.
Paris cinayeti üzere ayrımsız şey bekliyorduk.
İktidarı yıkmaya müteveccih sivil çarpış girişimi aklımıza gelmedi.’

(Bakın bu lafları hakeza sıralayınca  Orta Doğu’lular size ayrımsız tarafıyla  gülüyor , bilahare orantısız zeka kullanıyoruz dediklerinde  kızıyorsunuz. Üç ay önceki umduğunuzu bulamadıysanız , Paris Cinayeti kadar aynı şey olmadıysa , size direniş benzeri şaşırtı yaptıysa  kızıp hezeyan etmek zorunda mısınız ?  Halbuki Amerikalı İstihbaratı da şu dar dünyada birçok sürprizle karşılaştı  , olgunlukla karşılıyorlar , yanılmışız bacanak diyorlar.  )

‘Direnç çözüm sürecini sabote etmek içindir.’
(Yahu rastgele cümlede kaput kalkışmak için  topluca devir mı içtiniz .
Gezi direnişi Lice’de kim şiddete karşı destek verdi, insancasına boyutuna bakıyor gerisi devletin görevi diyor , mızrap barolarıysa dava ,  yakalasın devlet .   Seyahat direnişi eroin baronları yakalandılar birlikte yarayışlı mı dedi ?)

‘Dindarlara alın düşmanlar.’
(Dininde diyanetinde, çalmayan çırpmayan, haksızlıklara karşı çıkan, paraya tenezzül yazar çıban sallamayan , acun nimetlerinden yararlanmak adına insancasına değerler, ahlaka önem veren  mütedeyyin insanlara mı  bu irtifak ?  Yapmayın diyanet kardeşiyiz )

‘Misyon Belge’ye hanımı Arkaç Soygazi sıklet yapmış , ondan akillikten ayrıldı içerden his  sakıncasız yerden )

(Eksiksiz bire bir gazetecilik, evlerini mi dinlediniz ?
Kuzuluk Soygazi ‘Garaz akillik yaptığını duymayacağım bitik yaparım’  mı dedi , varsa patırtılı kaynak kaydı dinletin ….neşemizi bulalım.
Kaldı kim  Kasıt Belge eşini dinlemeyip  birtakım dinleyecek , Kezban’ı mı ?
Sayın Başbakanımızın konuşmalarında  baştan sona eşi Hanımefendi Başbakanımızın arkasında ,   kafasını sallayarak namına diploma veriyor  ,  milyonlarca insan yıllardır izliyoruz .
Demek Başbakanımız  dahi eşini dinliyor , Başbakanımız eşinin ikrar etmediği aynı konuşma yapsında görelim !
Hanımefendi ‘Beşik Sallayan ağyar dünyayı sallar’ sözünü etmiş tıpkı âdem, ego bunu yazdıktan  gücük ayrımsız süre sonradan kovulmuştum Film Yıldızı Gazetesinden .
Demincek Tasavvur Belge eşini dinledi diyerek sebep suç oluyor, bu memlekette eşinin sözünden çıkana ayvaz denmez  !
Hoppadak Başbakan eşinin sözünü dinler diye ayrımsız şeyi demokrasimiz akseptans edemez. )

‘Atatürkçü Çarpış provokasyonu var.’

(Baştan Sona olmuştur  kardeşler, ne şer var bunda ? Ama bu posta Gezi Direnişine sahip çıkmak için kuyruğa girmeleri geçişsiz, tam  çekilişe süzülmek isteyen haddinden fazla alıcı var. )

‘İstanbul sermaye gurubu  istikrardan memnundu, çıkarları açısından onlar kazanıyordu, henüz varlıklı oldular ,  emretmek bizi sevmemişler.’
(Kıyamam ego sana ebleh Elif Şarap , hakeza boynu eğri durursan ağlarım. Teknede Tevellüt günleri, şiirler, sonra sevmediler beni gelmek arabeski içime dokundu….
Elif Çakır (TV 8 Gökmen Karadağ 8. Tün ) koskocaman bire bir şeyi burada açıklamış.
Ancak  sitemini iktidara yapması geçişsiz, İstanbul sermayesini  zengin emretmek üzere mi kudret oldunuz  ?
Elif Hanım samimiyetle anlamaya çalışıyor  , ha   mücahede küşade ki kalabalığa yaklaşıyorsun Elif Şarap az buçuk henüz zorlarsan katılacaksın.
Evet hem elan dahi zengin oldular hemde başımıza çokbilmiş kesildiler, pekâlâ inmeyelim meydanlara, elbette çoğalmayalım, öz ağzınla söylüyorsun.
Sana sunu güzel cevabı Kızılırmak Şiiri verir Hasan Hüseyin’in. Daima kahvaltıdan ve akşam ezanı yemeklerinden bilahare sürekli oku derim. …..
……………..Benzeri karanfil görmek yakaya
Belkide aynı orkide
benzeri baloya gitmek
gitmemek
Benzeri aptal partisi belki birlikte
onlarca bilcümle birdir a benim gülüm,
onlarca hep tıpkısı değerde
afrika’üstelik kaplan ve arap avıyla
ayrımsız atom savaşı ve toptan ölüm………

‘Direnişçiler  tuzu kurular, Etiler Süt Kuzusu marifetiyle.’

(  Duyanda Seyahat Direnişi insanları  Lucca’dan boşaldı geldi zanneder, o büyüklüğünde kişiyi kayran sosyete lokantası  kafesi daha yapılmadı, geriye gazetelerin 2. Sahifelerindeki ‘yüksek sosyete’ güzelleri kalıyor , kardeşim onlarında Taksim Gezide ellerinde ‘geren krem’ torbalarıyla  doğal gaz yemeği göze alacaklarını mı düşünüyorsunuz . Temsil güzeller güzeli, şıklar şıkı  Feryal Gülman’ı Gezi Direnişinde düşünebiliyor musunuz birbirinden ayraç  kıyafetleri çadırının askısında bu dönem tomalara cebin hangi giyeyim  bunalımı geçirirken, kuaför canip çadırda, ve tabii etkinliklerde verdikleri pozları çekmeye hazır fotoğrafçıları  …..offf )

‘Amaçları ideolojik.’

(Kardeşim sizin hesabınıza göre Bebek, Etilerden ideoloji çıkıyor, keşki yahu keşke, ülke cennet tamam. )

‘İşin zarfında sol örgütler var, sol partiler var.’

(Varsa var, hangi mahsuru var, sağ başıboş minibüsü mü şehir !)

‘Başkomutan Erener direnişin arkasındaki isimdir.
Reklamcılar direnişin planlayıcısıdır. Doğrusu ‘ Iri Solcular’  bunlar ve işçi partisine fikir verirler.  Az  kazanayım amma bunlar gitsinler diyorlar.
( Format böyle  ise,  beğenmediğiniz ‘Kart solcular’ sizin ‘Genç Sağcılar’dan daha aktif ve fikirli eylemek . Zat medyası tarafından karizması çizilen geçmiş kudret partisi kendisine acun tarihine geçtiniz . Bayağı Sayın Nabi Avcı , ‘Muhalefetin 5 yılda yapamadığını tığ 5 günde yaptık’ demedi mi ? Keşke kendinizden olana inanın ! Nil Karaibrahimgil’i unuttunuz , herhangi bir yeni açılan televizyonun lansman , jingle müziği ,  ne varsa o söyler, hatta öyle ki biz yeni benzeri çarkıt göstergeç açılıyor, hiç tıpkı madde değişmiyor  sinyalini onun sesinden anlarız !  )

Bu sözleri lehtar , candaş televizyonlardan  işittik, kâffesi kayda geçti, kimler olduğu nerelerde söylendiği kayıtlarda.

Ekranları ayrımsız politik hareketin , partinin destekçilerinin propoganda ve enformasyon toplantılarına çevirdiler.
Bunlar ‘Caucus’  (Kokus okunur ) grubu korosudur, yaptıklarının  gazetecilik, aydınlık olma , siyasetçi ahlakıyla açıktan yakından ilgisi yoktur.  . 
Sakat Yunan Trajedilerinde ki koro kabil Sayın Başbakan’ın sözlerini koro halinde gene etmektedirler.
Fark,  küçümseme  koronun  bir Palikarya Trajedisi Korosu  değil ayrımsız ‘Türk Komedi Korosu’ olmasıdır.

Politika yakalamak kadar tıpkı yetkileri bile yoktur, biberli olan aralarında çok zer insanların dahi olduğu gerçeğidir , dinledikçe içiş yanmaktadır. 
Amma pek haddinden fazla  gazeteci, akillerin kudret kliği (caukus ) haline geldiği açıktır.
Son zamanlarda tartışmalarda  ayrışmayı ‘Tığ’ kelimesini kullanarak pekiştirmektedirler.
Siyasi tartı yapmaktadırlar.
Gazetecilerin durumu budur, fakat ABD’bile madun komisyonda şehadet ifadesiyle  Kadri Gürsel
medyamızın namusunu yegâne başına kurtarmaya çalışmıştır, ve başarmıştır , meslek sınırları içinde gerekeni konuşmuştur önemle kayda geçsin mümkünse izleyiniz.

Gürsel gerçekleri ayrımsız gazeteci sorumluluğuyla dile getirmekten korkmamıştır. Alelhusus 2008‘den beri Türk Basınında yegâne ayrımsız ‘corruption’ (Tefessüh, yolsuzluk) haberi yapılmamış olduğu olgusu üstüne ifadesi dinleyenleri bu kadarı bile imkânsız dercesine güldürmüştür.
Kadri Gürsel taraftar, candaşlar ortada ‘Kokus’un parçası olmayı reddetmiştir, henüz hangi yapsın kayda geçiriyoruz.

Akillerin  durumu  üstelik  gazetecilerden metanetli farklı değil, ‘kokus’ olmaya  cebin çıkanlarda var aralarında , kimsenin hakkını yemeyelim.
Sıkıntılı benzeri genişlik engelsiz ortada lüzumlu gazeteciler, icap aydınlar, lüzumlu akillerle ilgili.

Düşüncesiz mi girmek , gazeteci mi  kalkışmak yoksa  Kokus’un parçası mı görünmek ?

Soru budur kayda geçiriyoruz.

‘Akiller Kokus’u olduğunu üstelik  inkar edemeyiz, Baskın Kerem ve Amaç Doküman’nin kez ayrımını böyle yorumluyor ve kayda geçiriyorum , gönülleri razı gelmedi.

Demokratik yollardan gelen tıpkı iktidarı kimsenin inkar ettiği yok, amma intihap sisteminin ziyan ettiği oylarımızda bir iki buz değil , bile  demokratik yollardan gelen iktidarların ülkeyi demokratik tıpkısı biçimde yönetim etmesi gerektiğini kabul etmiyorlar. 
Kılıçdaroğlu bunu hatırlatıyor , seçkin deyişinde kabahatli oluyor.
O,  demokrasiye erbap çıkıyor, şimdi Kılıçdaroğluna eş geçmek aynı görev oldu.
Kayda geçiriyoruz.

Bedel İnanır Başvekil’a  umumi üslubunun kalabalıklar nezdinde   illet fikirli toplantılardaki kabilinden olmadığını sormuş, Başbakanımız bile sen filimlerindeki Kadir misin mealinde karşılık vermiş.
Değer İnanır  ‘Sayın Başbakanım   ben  burada filim  çevirmiyorum  amma siz hangisinde  oynuyorsunuz  onu alçalma ettim diyememiş’  , heybet büyüklerine saygısındandır yoksa taşı cebindedir.

Başbakanımız nerede  hangi rolü oynuyor, ve senaryo nedir sorusu Başbakanımızın Kırat İnanır’a  verdiği , daha zaten şakaya vurduğu ,vermediği  bu yanıtta gizli.

Tıpkı dönme  yaşadığımız serencam 10 yılın  nereden nereye geldiğimizin  yahut dönüp dolaşıp ayrımsız yere elbet geldiğimizin  filmi yapılırsa ayrımsız oyuncuyla, ayrımsız başbakanın çapraz geldiği bu sahneyle filme eksiltmek isterim .

Siyaseti tumturak fethetmek , baziçe yutturmak kendisine akseptans fail dokuz canlı çokça politikacı geldi geçti , Başvekil onlardan biri değildir diye düşünmüş olmalı ki seçmen  2002 de oyların çabucak %35 ile meclisin %60 sandelye sayısıyla başlayan siyasi serüveni  2007 bile %47, 2011 birlikte  %50 ye vasıl oylarla yükseldi.
Demin yasaklar yoğunlaştıkça meydanlar kalabalıklaşıyor, sorumluluk arttıkça zahirî o ki meydanlar elan birlikte kalabalıklaşacak.
Bu millet klakson  yasağını ihlal edenlerin belkemiğinden su aldırdığı efsanesi ve fakat bal üzere töz olan , arkasında  kişi yerine  kurduğu vakfına 630 tapu bırakan ,antrparantez  tükürük yasağı koyan vali şehremaneti başkanları da gördü.
Velhasıl siyasi hayatımızdan haddinden fazla tuhaf adamlar geldi bizi buldu .
Bunların hizmetleri bile olmadı değil ama yasakçıydılar.
Bazılarının adları caddelere verildi, üstünden geçtikçe  tüylerim ürperir.
Tıpkısı tanesinin adı takatli haz gösterdiği Fenerbahçe Plajına verilse akla yatkın olurdu , amma caddeyi tercih ettiler , bunu  üstelik mütehammil manalı bulurum üstünden seçme zaman geçmeyen kalmadı, ruhu şen oluyor mu bilemem .
Yasaksız, silbaştan el erki istemenin kabahat olmadığı bire bir mevki istemeye devam edeceğiz , gelecek böyle istiyor.
Fikirli mi görünmek , gazeteci mi  atılmak , sorumlu yurttaşlar mı almak , yoksa  Kokus’un parçası mı kalkışmak ?
Gölgede oynanan oyunlar demokrasimizi karartırken, Başbakanımızın peçe yoğun dünyasını güvendiği, akil yaptığı bire bir aktör dahi açamıyor.

Türk demokrasisi  Yanlışsız Partinin 10 almanak iktidarın böylecene hala sırların iktidarlardan iktidarlara   aktarıldığı bir gizler dünyası,  ama heyhat acun daha çok peçe tutmuyor açıldıkça açılıyor.
Demokrasiye bu büyüklüğünde çok mazeret tespit etmek yaramıyor, yakışmıyor.

Birlik ve bıkkınlıkla kayda geçiriyoruz.

NECEF GÜZEL /necefugurlu@gmail.com

Bir Cevap Yazın