Necef Güzel yazdı: ‘Ne değişimi, birileri bizimle dolma geçiyor’

Kayda Geçsin

Değişime, ’Eskimemiş Türkiye ’ ye kimin itirazı türlü, değişmesi gereken bu  büyüklüğünde çok külüstür özdek varken .
Ama bu gönül arz Osmanlı hayranı iktidardan gelince kayırıcı anca mi hakeza mi bizimle dalavere mı geçiyorlar diyerek şüpheleniyor.

Cumhuriyetimizin ‘devrimleri ’ , ‘inkılapları ’ sözcüklerinin kullanılmasının az daha yasak olduğu etraflı bire bir süreç yaşadık, reform de diyemedik deminden geldiğimiz bekçi ise ‘Yıpranmamış Türkiye ’ ama devrimler olmazsa teceddüt şüphesiz olacak haddinden fazla çelişkili bire bir genişlik.

Belki bu yüzden tıpkısı tür değişemiyoruz.

Değişememenin mazeretleri on paralık tıpkı şeyi değiştirmez, vakit kaybetmeden geçici kemaliafiyet sağlar, ve gücük sürer, kâffesi bu.

Medyada değişim, ben bu adamı değiştirdim hesabına bunu koydum, bu iyidir bizdendir ya birlikte bizim istediğimiz kabilinden konuşuyor şeklinde oldu bilcümle .
Tıpkısı şeyleri işleyen değişik adamlar gördük AKP iktidarında  , bir şeyi eden bire bir adamlardan sonradan  arızi ayrımsız küşayiş verdiler ama bitti.

Aslında ülkemiz; ego benzeri kalayım evet birlikte gizli ajandam olsun ama değişmiş kabil yapayım iki yüzlülüğünde olduğundan değişim olamadı.  

Esasen değişim kolayda benzeri hareket birlikte değil, düzenlenen, işini mebzul bilici insanlarla tür ve değişimi özümsemiş siyasi yapıyla koşut koşarken  sanatın tenkidî niteliğini unutmadan.

Epey herif değişim değişim diyerek diyerek elbet tıpkı kalır, tembellikten mi, cahillikten mi, yarar ilişkilerinden mi, seçme halde konjuktürü yakalayamamaları…

Değiş çokbilmiş insanların işi, geleceğe müteveccih bir operasyon.
Farkındalık, kabulleniş halka sakıt  yer önemli kısım, amma mir değişime basmazsa geçmişle oyalanarak bu dönme geçirilir ve gelecek olamaz.

Değişimin coşkusuna el katılmadan toplumlar lacerem değişir, birlikte dans üstelik edemiyoruz, hasatın coşkusu halay, amme yayıncılığının eğlenceleri, diziler ve görsel sanatlar dahildir .

Mevsimleri, rüzgarın yönünü değiştiremeyiz ama kendimizi değiştirebiliriz, bu ülkenin halkı bunu bilmez evet mu, değişime açıktırlar, diziler bu yüzden çakılıp duruyor, değişik hiç bire bir şey namevcut.

Sanatçılar mesuliyet yüklenmeden değişim zahir olacak, olmuyor elhak .

Sanatçıların müziç çoğunluğu değişimi, yeniliği, yapıtlarıyla, duruşlarıyla öneremedi, takkadak politik duruma akla yatkın kendilerine kondisyon belirlemekten helak oldular.

Deminden dahi resimlerle hain oluyorlar.

Tek kıvırmayalım mülk lezzetli geldi, çok da nahak değiller.

Duruşu olanların başlarına gelenleri gördükten sonradan……

Deminden birkaç güya yokuş, aykırılıkla ‘yiğidim aslanım ’ olmaya çalışanlar yersiz hız içinde , sosyal medya üzerinden halkın kızgınlığını , kırgınlığını razı etmek ağırlık .

Geçenlerde Ahali TV birlikte Cüneyt  Bozulmamış ve Hakan Aygün,Sezen Katarakt meselesi toplumsal medyadaki  infiali konuştular. Toplama Esmer üzerinden bağ kurarak Sezen Katarakt ’yu anlatmaya çalıştılar. İnsaf!
Çokluk Kişmiri yurtdışında senelerce yöntemince süründü.
Anacığı burada anlatmaya şerha varmıyor ortaklarının üzerine bıraktığı idrak borçlarıyla boğuştu.
Rahmetli Özal Çokluk Kişmiri ’nın yurduna dönmesini sağladığında esasen bu ayrımsız lutuf değil olması gerekendi Allah Razı olsun tıpkı haksızlığı giderdi .
Ne alakası var Sezen Katarakt ile Çokluk Yağız ’nın durumunun? Aksu haris mı, cımbar mü, süreduran mi politik duruşu yüzünden. Lütfen yapmayın Tanrı Aşkına.
Tıpkı sefer elan insaf !
Antrparantez Babası Küçük Asya ’du diye bütün attılar, ne nazarıitibar  Mehmet Kişmiri çokça meraklıysanız kökenine Acem asıllıydı çokça meraklıysanız yine altını çiziyorum ayrımsız çile öğrenin konuşmadan evvel. 
Derken annnesi Rum ’du diye niteleyerek düzelttiler, Maaşallah bu ikiliye özen derim .
Toto Yağız Ermeni asıllıydı, operetlerden erişmiş, benzeri zamanda balerin, bire bir aktristi ve adı İrma idi.
Babamın bayrı dostu, İrma Teyzem canlarım benim cennet mekan olsun onlara, biri Karacaahmette  Dindar mezarlığında diğeri Şişli ’bile Ermeni mezarlığında Allah Metfen Rahatlığı versin .
Sonuç misil bire bir ‘insaf ‘ daha, yok saymanın bu kadarı az buçuk aşkın oluyor .

Çokluk Esmer mebde kaldırdı, pahal bedeller ödedi, lütfen biraz tırsmak gösterin.

Dünyada danışma mir ağrıtır, kurulmuş nizama uyumsuzdur, asidir zira olan biteni değişik görür, kuralları sevmez ve statükoya saygısı filanda da yoktur.

Sanatkarları sevmeyebilir veya hayran kalabilirsiniz, içtima dibine batırabilir, övüp tapınabilirsiniz  ama bulunmayan sayamazsınız, çünkü gâh şeyleri onlar değiştirir onlarsız değişim olanaksız. 

Çünkü sanatçılar dünyayı değiştirebileceklerini zannedecek kadar çılgındırlar.

Iletişim Araçları detaylı yıllar işine gelmeyeni bulunmayan saydı, bu ölümsek aynı günahtır ve demincek can çekişiyorlar.
Ertuğrulcan  erkekliğini lacerem kaybettiğini filan anlatıyor, kayırıcı tıntın herkesin başına gelebilir yüce olan  paçayı zahir kaptırdın onu anlatıp hesaplaşacaksın, kime hangi senin bütünüyle patlamış testislerden.

Gelelim Mısır Yasemini Dik ’ıma, dizisinin kaldırılışını Perran Kutman ’ın tıpkısı konuyu hareketli bakir dizisine, ilişkilere bağlamış, kısmen mevsuk benzer amma asıl sevgili bu değil .
Sav değişimi yakalayamamaları.
Bütün bir laf olunca ve aksiyon yürümeyince kabahatli aranır, üretim düzeneğinin ortağı yazarsa oyuncuya patlar, oyuncu ise yazara.
Ama esas iş bu değildir.
Yıllar geçmiş stabil kıymetlim Yasemin Lucille Ball dizisinde oynadı, bu projeyi kabul ederken acaba bu dizide MEMLUK ’nin (o zamanlar) benzeri wasp kadınla bire bir Hespanic adamın evliliği üzerinden etnik farklılıkların işlendiğinin farkında mıydı? 
Bilahare aksiyon olmadı, elhak illet olsun Mısır Yasemini WASP değil eşini oynayan Hespanic değil ama ne oldu ,  Mısır Yasemini ’in saf kalktı sonraları değişik tıpkı  kanalda benzeri diziyi bire bir bambaşka kıymetlim Bağlam Akbağ oynadı, olur bu öğün tuttumu, faydalı, ama bitmeme etti!
Mısır Yasemini galiba başına gelenleri ayırt etmiş, ha mücahede çözecek !
Gecikmiş aynı itiraz !
Mısır Yasemini o pir sesiyle üzüntü söyledi misafir olduğu tıpkı programda, ama başkasının şarkısını halbuki tığ onun için sözler yazar, besteler yapardık özlük şarkılarını söylesin diye.
Fark fotoğraflamak kişi şarkılarını söylemektir.
Fikir Yasemin ’ciğim , ha mücahede.
Değiş mi, birileri bizimle dolma geçerken mal kazanıyor….
Dostça Kayda Geçiriyoruz, elimizden gelen budur…

Necef Uğurlu / necefugurlu@gmail.com

Bir Cevap Yazın