Necef Güzel yazdı: ‘Söyleseydiniz Gülben ve Ses Mal Toplardı’

Söyleseydiniz Gülben ve Seda Servet Toplardı

KAYDA GEÇSİN

Töreni  yayınlamaya  mülk kalmamış herhalde  TV ’lerde .
Nuri Hakim Ahu ’ın Kızıl Palmiye ödülünün heyecanını maalesef ekranlardan paylaşamadık , bu sonucu bekliyorduk önceki  kutlarız.
Festivalin ürün hakkı satın alınmamış, anlaşılan televizyonlarımız maddi sorumluluk çekiyor ulusal bir sevinci yayınlayamadılar,  fukaralıktan uyuzluk haldeler.

Böyle eke kuma sevinçleri yayınlayacak parayı dercetmek için tıpkısı fon oluştursak diyorum çünkü bu hakeza olmaz.
Hassaten çalıştıkları  programlarında  faydalı işlerinde takatli mahir Gülben Ergen veya Seda Sayan toplayabilirlerdi  parayı ….
‘Sayın izleyiciler Altın Palmiye ’de armağan kabul etme şansı çok yüksek Nuri Bilge ’nin, töreni yayınlayabilmemiz üzere servet lazım, bizim hat çıkıştıramadı, cehre başkaları  silah, hangi verirsen elinle o gider seninle ’ diyerek sesli duyuru etseler vallahi toplardık ürün üzere zaruri telifi.

Bu anca bir önemli millettir ki kimse ‘Size verecek parayı buluyorlar da  Altın Palmiye ’ye gelince mi bulamıyorlar ‘ demezdi, ya da derdi çünkü geçenlerde  kafede kulak kabarttım hanımlar ‘Geberemedi şu Süleyman aaa yetti bundan sonra birçok kadın koydu kutuya ’ diye niteleyerek konuşuyorlardı, sağı solu mahsus imkânsız bizim milletin.

Fakat öte yandan bu hafta sıra oyuncularına  büro başı ödenen ücretler yayınlandı, Özcan Deniz yazılanlara bakarak 120  -150 arası, diğerleri 60,70,80,90 gidiyor Tanrı arttırsın  bunlara verecek parayı buluyorsunuzda Altın Palmiye Yayın hakkı kaç mal birlikte yayınlayamadınız sorusu akla  geliyor .

Pahallı prodüksiyona yemin etmiş kanallar, mesafelik Zer Palmiye ’ye gelince mal yok.
Ne yapıyor  kanalların güzel hars tekellüm sorumluları , en üst tıpkısı tanesini imge gecesinde Ceylan Yağtu  öncesi ya  birlikte sonrası tuvaletinin arka dekoltesi ve hotozunu anlatıyordu.

Dizilerde ancak dışı sahnelerinden geçilmiyor fakat böylece memlekete dönüyorlar, bunlar hep mülk , evet üstelik çakıltaşı ödüyorlar !

Tecim tükenik diyecek bulunmayan, bu paraları verip Arap ülkelerden zaten yazılanlara göre 150 milyon topluyormuşlar, tabiatıyla bunların kâffesi söylenti, elde resmi rakkamlar namevcut ve bu işin içinden bundan sonra masak kazanç gibime geliyor, zira bu kepazelik  Altın Palmiye ’nin görüntülerini yayınlayamama noktasına geldi.

Bu olayda  iktidarın zihniyetine neymiş alın olan  medyanın halini net kendisine   görme fırsatımız oldu.
Bütün kanallar bire bir zihniyetteymiş bir kez elan gördük ,bereketli oldu.

TRT ’üstelik vermediyse töreni zaten ört ki ölelim olduk demektir.

Fehmi Koru ’nun kimi  yazılarında   çok cesur saptamaları vardır .
Bazıları beni şaşırtırlar, öyle ki Fehmi Satış elbette bu kadar hasis sağcı olabiliyor bu zihinle diye düşündüğüm çok olmuştur .
Amma Taha Kıvanma  kimi vakit  Fehmi Koca ’den dahi yürekli saptamalar yapıyor.
Onun amacıyla;  üstünkörü isimle yazan kolay tıpkı yöntem magazincisi gitmek haksızlık  .

Fehmi Koru ’nun yazmaya tenezzül edemediklerini yazan aynı adam kabilinden birlikte değil  Taha Iftihar .

Benzeri elmanın iki yarısı bu iki âdem arasındaki paralellik ve farkların edebi ayrımsız yanı olduğunu düşünürüm.
Acayip benzeri ikilidirler, birbirinin bazen  zıttı , arada sırada tamamlayacısı  amma ayrılmazdırlar.

Sabahları kimbilir  ne  kahvede buluşuyorlar, konuşuyorlar  diyerek aklımdan bedii  başkaca birbirlerin  dostu mu düşmanı mı, evet da birbirlerine içlerini açıyorlar mı acep diyerek merak ettiğim olmuştur,  birbirinden farklı iki koca olduklarına inanmışımdır  , bu hangisinin kaleminin ustalığı saymak isterdim.

Herhangi Bir ikiside zaman zaman kendilerine  biçilen roller  hoşlarına gitmezse eyvallah etmiyor Allahaısmarladık diyorlar…. Hep alay malay oluyor kapıyı çarpıp gitmeleri amma hep Ant, Kullanılmamış Şafak ve iletilen gazete Star üçgeninde.

Nedeninin bağırsak yüzünü bilmediğim evet birlikte medyadan takip ettiğim kadarıyla  bu terk etmelerde ‘Ben daha çok başka eve çıkıyorum‘ diye eve rest calip amma aynı mahallede  karşı  eve taşınan ve yemeklerde kökeninden annesinin  sofrasında yerini düzlük , çamaşırları zaten ağababa evinde yıkanan  delikanlılara benziyorlar.

Taha Övünç kimi vakit tek yaşamadıkarına nostalji duyan aynı adam üzere gelir bana .

Taha eş aktif ama on paralık bire bir yerde görmediğimiz bire bir âdem, Kafka  tadında benzeri öyküdür ikisi.
Amma öz mahallelerinin senaryo fabrikatörlerinin hangi dizilerine ne filimlerine esin kaynağı olamamışlardır , onların kabahati değil öbürlerinin nokta problemi, ezcümle Fehmi ve Taha yanlış medyada doğmuşlar.
Medyanın elhak hangisi o da ayrı ayrımsız laf !

23 Mayıs Star Gazetesi yazısında Taha Iftihar   taraftar  iletişim araçları yoluyla battığı vehmedilen  ‘ Iletişim Araçları Armada ’ sının  ‘Amiral  Gemisi ‘ Özgürlük ve kudret ilişkisinin hangi derece birbirini tamamladığını anlatıyor .
Taha Kıvanma yazısında şöyle diyor :
‘Kimi Vakit kendime da itiraf ika cesareti bulamadığım aynı düşüncem var; madem yeniden aklıma geldi sizlerden mi saklayacağım, yazayım: Hani bazıları Tayyip Erdoğan ’ın Özgürlük yazarlarını kendisine eleştiri hedefi seçmesini, onlara haddinden fazla kızdığı, bulsa aynı kaşık suda boğacağı biçiminde ayrımsız düşmanlık adına algılıyorlar evet, ben tamam bilakis, Tayyip Satış ’in Özgürlük ’siz yapamayacağını düşünüyorum… ‘
Taha Kıvanç yazının devamında serencam noktayı işlerinden olma tehlikesi , kaygısı  taşıyan ve  kari üzerinde bu algı yaratılan yazarları kastederek şöyle koyuyor :
‘Bayındır uyuyabilirler, onlara tıpkı madde olacağını sanmıyorum… Entelektüel As ve yazarları iktidara haddinden fazla lâzım çünkü… ‘

Kışkırtıcı olduğu kadar düşündürücü ayrımsız abece .

Bu cümlede o kadar çok köken saklı kim ;

Böylece  tehalüf eden Hürriyet  efsanesi ve  Kahraman Endişe ’un teorileri yerle bire bir oluyor.

Vasilik kalktı oyunun sonu bile var.

Buyurmak ki Yiğit Keder ’un ‘özge medyaya atıp tuttuğuna bakmayacağız , Taha Övünme ’ın  ülkemizin geldiği noktada bana dahi akıllıca mevrut saptaması İktidarın ve Özgürlük ’mağara bu yollarda beraber yürüdükleridir.

Acaba Fehmi Koru ’ nun adlı  Düzensiz Geceleri ’nin gelecekte açım şarkısı Erk ve Özgürlük ’e ithafen sözleri Ayşe Birgül Yılmayan bestesi Mahmut Oğul ’a ilişik  Kürdi Fantazya makamında ‘Tığ Ayrılamayız‘ şarkısı kabil mi ?

Tıpkı bedende can gibiyiz

Cana birey veren zaman gibiyiz

Yanıpta bitmez köz gibiyiz

Biz ayrılamayız……….

Hal böyle olunca işçi güvenliğinden, Değerli Palmiye ’yi yayınlamaya servet print bulunur, nelere  bulunduğu ise arasında.

Kimdir Iletişim Araçları ’nın ‘Dayıbaşları‘ bilelim imdi şehir meselesi !

Beyninde olanları kayda geçiriyoruz

Sevgiyle

Necef Hayırlı / necefugurlu@gmail.com

Bir Cevap Yazın