Necef Güzel yazdı: ‘TRT’nin Arınç’a vakti bol’

Kayda Geçsin

Sayın Bülent Arınç ’ın TRT ’nin Iftar davetinde yaptığı konuşmayı baştan sona dinledim. Üzülerek söyliyeyim maatteessüf özlük genel ağ sitesinde saha almıyor, kaçıran kaçırdı ancak kayıtlarda vardır.

Bildirişim fakülteleri amacıyla dönemimiz medyası ve TRT ’ye ilgili vahim tıpkı belgedir.

Sayın Arınç ’ın iletişime bakışını konuşmasından anlamamız zordu zira  tıpkısı göz bahis konusu değildi. 
Aslında iftar öncesi, bildirişim, TRT Nişane Prensipleri konusunda istişare için akilane bire bir  antlaşma ve vadi midir ayrı bire bir konu.

Sayın Arınç TRT ’dahi herkesin önünün meydanda olduğunu, işini dolgunca yaptığı takdirde, aldığı mal eke değilmiş, yükselebileceğini anlattı yani TRT ’da uzmanlık önem taşımıyor Arınç ’a bakarak, sen işini yap gerisini hatır!

Sayın Arınç hayatında idarecilik yapmadığını hemen TBMM yönettiğini anlattı illet anlattı anlamadık.
Konuşmasına  ‘Uğur Kütle‘ yerine  TRT çalışanlarını alarak, dedikodu yapmamaları, aynı güçlük varsa amirlerine, müdürlerine genişlik olmadı sonunda namına  bildirimeleri hususunda uyarması ise TRT çalışanları ve ‘Dünya Markası ’ olduğunu kanıt ettiği TRT için çeki vericiydi. Kovcu durumuna düştüler, ve kamuya yayınlandı bu !

Kimdir bu Arınç ’ın taktığı dedikoducular anlayamadık ! 
TRT ’nin ağırbaşlı sorunları olduğunu izliyoruz, bilinmeyen hafi  olacak tıntın namevcut , jenerikleri strateji ediyoruz, çekimci, yazar, oyuncu, repertuar, proje  tercihleri gözümüzün uğrunda akım ediyor ve çok düğümlü noktalar …lakin ‘dedikodu ’ sorununu bilmiyorduk.

TRT ‘yi bir ‘Acun Markası‘  adına tanımlayınca  Sayın Arınç, kayırıcı ‘Dünya Medyası ’nda ayraç  olan kuruluşlarla lazım istemez mukayese ediyor.

Söz Gelişi, BBC ’birlikte  yöneticiler veya idareci olmayan direktörlerden müteşekkil  idari heyeti ve hepsinin başı konumunda olan Umumi Müdürün,  ( BBC bile Genel Yönetmen tıpkısı zamanda yayınların  ‘ Mebde Edip ’ ı (editor-mağara-chief )  bilcümle kurguların sorumlusu ve başı konumundadır  ve BBC Trust eliyle atanır) 
tıpkısı siyasetçinin karşında ekibiyle tespih taneleri kabil dizilip  bu kabil konuşmaları  dinledikleri ve üstüne üstlük  kamuya kişi elleriyle yayınladıkları görülmüş başmuallim acep?

Sayın Arınç ’ın konuşmasına dönecek olursak, nitelik ve kabiliyete verdiği önemi vurgulamak amacıyla  verdiği Terziörneği ise  doğrusu bildirişim tarihine geçecek benzeri örnekti.

Sayın Arınç beş çatlak namazında niyazında mütedeyyin ama acı aynı terziye elbise diktirmiyeceğini çünkü onun çuval üzere diktiğini, amma ferah aynı terzinin diktiği ayrımsız elbisenin  yıllarca kilogram verse da, alsa da üstüne oturduğunu söyledi.

Giysi ’nin kilo alsa dahi verse birlikte üstüne oturması herhalde kumaşının  elastikiyetinden olsa lüzum damarı bozuk halde Allah ’ın aynı mucizesi  demektir Sayın Arınç, ölçüler ne olursa olsun büyüyüp küçülebilen benzeri yapısı var, Allahın Hikmeti hangi diyelim.

Elan sonraları Sayın Arınç TRT çalışanlarından birinin  balkondan düşerek ölen bebeği amacıyla taziyede bulundu , konu açılmışken TRT mensubu olup hayatını kaybedenlere, hayatını kaybetmeyip yakınlarını kaybedenlerin yakınlarına yağmur ve taziyede bulundu , tutkun olan TRT mensuplarına Allah ’fecir Iflah yalvarma etti, ve hatta yakınları arasında ( Kaynana, kayınpederleri kabilinden tafsilat vererek) parasız olanlar için yakarış etti.

Konuşmanın özetle meali budur, incelenmesi gerekir.

Partiler incelesin,tümen psikiatrları  incelesin, hukukçular incelesin, sosyologlar incelesin.

Başkaca BBC ’nin başı Tony Hall ’a sorsunlar bakalım siyasiler gelip kendilerine bu tuhaf konuşmalar yapıyorlar  mı ve bu konuşmaları dakikalarca  yayınlıyorlar mı, kıstas acun markası evet…

Sayın Arınç ’ın  bu etraflı , gayritabii aynı ruh tıntın yansıtan ve bildirişim, komünikasyonla zerrece ilgisi olmayan  konuşmasına  dakikalarca  saha veren TRT, Reisicumhur adayları Sayın Ekmeleddin İhsanoğlu ’na ve Sayın Selahattin Demirtaş ’a devir bulamıyor !

Bu soy konuşmalardan geçenek kalmıyor herhalde.

Bir içeriği teşekkül eden sağlam çok  işlerden TRT ’yi acun markası yapacak işlere, kişilere ilk kânun gelmediği , ant bulunamadığı  kabil.

Benzeri Acun Markası olan BBC ’nin başı Tony Hall Kraliyet Opera ve Convent Garden  yönetciliği görevinden BBC ’nin başına mevrut,  elan evvel de tehlikeli bire bir yayıncılık hayatı var.

Sayın İbrahim Delicesine ’in ise Kaymakamlıktan başlayarak koca hizmetleri olmakla bu arada editör olmadığı ayrımsız cins.

Elan öncede ihtilal dönemleri, bir zaman, sonrası bu zümre atamalar olmadı değil.

Sayın Şahin ’e arpalık bir buut değil amma ‘Dünya Markası ’ olacaksa TRT,  herşeyi baştan gözden geçirme zamanı , yayıncılık normları ayn önüne alınarak.

Çokça kanallı TRT ’miz hakeza yönetilerek Yeni Türkiye ‘yi  dünyaya taşıyabilir mi  sorusunu kayda geçiriyoruz.

TRT Ne fethetmek istiyor, İktidarı  memnun etmek , ‘Spoil System ’ in parçası kalkmak mı, yoksa ferah yayımcılık ayırmak mı, temel bu soruyu kayda geçiriyoruz.

Sayın Arınç ’ın dakikalarca yayınlanan konuşması , konuşmanın içeriği  arasında .

Sayın Ekmeleddin İhsanoğlu ve Sayın Selahattin Demirtaş‘a dolayısıyle halka yapılan yanlışlık da beyninde.

Maalesef siyasa dünyası kendilerine ayrılan dakikaların dışında pek şikayet etmiyor, bu abus nakız umarım bu öğün TRT ’nin durumunu  sırf gözden geçirmeye açar peki.
.
TRT ’nin ürün toplantılarında  tartışılan konular, alınan kararların  tutanaklarını sitelerinde yayınlayarak şeffaf aynı yönetime girişim sebep atılmasın .

Mademki TRT Sayın Arınç ’ın söylediği üzere benzeri ‘Dünya Markası ’ BBC yaşıt olsun !

Şimdilik TRT hangi ayırmak istiyor galiba değil . 
Iftar Vakti davetinde  TRT ’ciler Sayın Arınç ’dan, suratlarından düşen bin çıngı halde, hem öğütleme aldılar  hem aferin, bire bir birlikte geçmişlerine dua,  pardon bire bir birlikte hangi  terziye giysi diktirmeleri gerektiği tavsiyesi …..
Acun Kitap tarihine bu yadırganan durumla geçtiler .

Sevgiyle
Necef HAYIRLI / necefugurlu@gmail.com

Bir Cevap Yazın