Necef Güzel yazdı: ‘Yalakadan sanatçı olmaz’

KAYDA GEÇSİN

Eksiksizlik Kılıçdaroğlu akla yatkın söylemiş. Ne var bu sözlerde ?
Konuya döneceğiz, amma evvel  gelelim  televizyonlarda dönen şişman paralardan kimler yararlandı sorunsalına.

Kol rezaletleri sonuç hemen devam değer ve çoğu hepyek çakılırken tartışılan konular hal değirmek kaygısı taşımıyor,  yoğun paraların döndüğü bu sektörde neler olduğunun gerçeğinden çok uzaktayız.

Reklamcılarla sekans yapımcıları, starların, televizyon sahiplerinin ve hatta filim ithalatçılarının ilişkileri bahis dışı bırakılarak olan biteni halletmek mümkün değildir.

Resmin bütününe çağrıştırmak yerine gösterişsiz, sıradan teşhislerle çevrim doldurulurken temas tarafı  âdem komple bu sektörde saha alanlar incitici, kırıcı, avarelik, istirkrarsızlıkla boğuşuyorlar ama birilerinin rastgele ahit cebi dolarken gemi yüzüyor kabil yapılıyor ancak  dibi su meşbu halde.

Gemi gitmiyor, batıyor.  Medyamız Kayalıklara oturmuş ve kurtarılmayı muntazır ayrımsız sefine kadar.

Dizilerderdeki ibdai hikaye, senaryoların  telif boyutu ayrı tıpkı konu, öz yazmadan senaryocu olan haddinden fazla, sunma günahsız garip takımı onlar, oyuncular ve tekellüm ekibi dolayısiyle onları eleştirmeyi abes, dinsiz bulurum.

Özellikle sonuç gözaltına almalar insaf sınırlarını zorladı.

Sorumuz bu sektörün kimleri  arkalarına aldıkları, ne orantısız güçle şişman paralar döndürüp , kazanıyorum zanneden kuklaların arkasında  kimlerin kazandırıldığıdır meselesidir .
Ve bu düzeneğin bozukluk hakeza olduğudur.

Bu düzeneğe razı reşit ve haddinden fazla mülk kazananları ortada kimilerinin çokça acı çektiğini düşünüyorum, aktarılma geçmiyor ki hastaneye kalktı, olay çıkardı haberleri okumayalım.

Ya birlikte çakılmış dizisi arkasında, ‘ yoo üzülmedim, haddinden fazla iyiyim, mutluyum‘ tarzı saçmalamalar duyuyoruz bu de sağlıksız bir ruh anlamsız yansıması, herif dizisi çakıldığında umursamazsa o işte evet kurt yeniği vardır, ya birlikte belirten kafayı üşütmüştür.
Evet da baştan anlaşılmak üzere kol anlaşması yapılıyor! Bu neden, elbette yapılmaktadır izahı ağız ağıza CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu ’nun ellerinden öper, gözünden kaçmayacaktır leşker yahut geç.

Derken kabiliyetsizliği aleni gösterişli eş güzeli yarışması devşirmesi çocukların şan yapılmaya çalışılırken iddialı rollerinde muvaffakiyetli olamadıkları görülüyor, paradigma batıran diyorum bunlara ve neymiş tıpkısı eski işini batırmamış üzere kapış kapışma istenmeye aranılmaya devam ediliyorlar, aha bu rezaletin arkasındaki düşünce önemlidir.

Yani laf dünyasında başarı, değim, yetenek namına hangi konulmuştur kim ancak onlar servet kazanabilmektedirler, hemde ne nukut! Vallahi NAZİ ’ler dahi bu büyüklüğünde doğacak gitmediler, o zaman muvaffakiyetli sanatçılara hisse senedi garantisi verilerek, yani aslında hakları olduğu konumlar ancak öğür için çalışmaları karşılığı veriliyordu, kabiliyetsiz olanlar orkestranın başına geçirilmiyordu, denk haddinden fazla uzatmıyayım.

Medyada büyük paraların döndüğü seri dünyasında boyut izah edilir kadar değil, nitekim bu durumu Zaman Gazetesi’nden Gülden Avuç vukuf yapmış. Avuç haberinde  ‘…..serencam dönemin kader oyuncularından Hazal Kayaç ’nın reytingi düştükçe ücreti artmaya başladı. ’  diyor. Gazeteciyi kutlarım. Çokça önemli bire bir tespit, yanlız Hazal mı, bittabi yanlız değil.

Edip olmaya arzulu iletişim araçları yöneticilerinin bazılarının hikayeleri antrparantez hezel konusu 3 yıldır çalışıyormuş proje üzerinde sonraları sekans 3 göz dayanamıyor çünkü 3 yıldır 3 filimden  hikayeleri aşırıp kurup takma ettiğini izliyoruz, bu hareket hakeza masraf zanneden patronlara hayret ki ne tepeden inme.

Ve TRT daha çok tecrübe, liyakat adına adeta denememiş veya mücerrep başaramamışlara şans verme topu topu haline geldi.

Bu rezalet ortamında artist olunuyor, edip olunuyor, villalar, yatlar, koylar  alınıyor, makine koleksiyonları ve sözde hariç açılmalar sonuçta on paralık ayrımsız husus olunmadığını görüyoruz laf sanatçı on paralık olmuyor.

Olanlar ise sağlıklı bırakıldıklarına dua haysiyet haldeler. Benim eşim Ahmet Güzel bu insanlardan biri.

Acun sinemasında iki başrol oynadı. Başrol şaka değil , arsıulusal ödülleri mizah değil, Avrupa ’nın bildirme dolgunca yorumcusu seçildi  hezel değil. Yıldız Amerika sunu ferah yorumcu seçti şaka değil bunlar, kıytırık on paralık değil, olur hangi oldu,  kahrettiler adamı.

Ilavesi var üstelik uzatmıyorum övünme değildir derdimiz başımıza gelen felaketin güre sanatçılarıda bakımsız etmemesi nesilden nesile geçen virüs halini almamasıdır, ülkemize zararlıdır bu yüzden sis çanı kabil ötüyoruz.

Eşimin  işi sanatıyla oldu, hep kendini sorgular bilim ve sanat kuşkular üzerinedir der durur. Birde insana dayanılmaz kaygı veren ‘kimler heder oldu ’ gitti sözleri dilinden düşmez , Sadrettin Tığ, Süha Tuna ve niceleri bizim evimizde keskin , yağmur, ve özlemle anılır.

Demin esasta hep bunları sorgulayan ayrımsız siyasal reis mahkemeye veriliyor, ki aracılığıyla Hülya Avşar Tarafından, yanlız o mu Emniyetli Çölaşan ’la da mahkemelik olmuş Afşar, pes .
Kemal Kılıçdaroğlu ‘Yalakadan artist gayrimümkün. Herkes bunu hakeza hatırlamak zorunda. Sanatkâr yalçın durur. Sanatçı muhalif insandır. Zorla karşısında artist eğilmez. Gücün karşısında eğilen kişiye birlikte sanatkâr denilmez. Sanatkâr rüzgara alın yürür. Aykırıdır. Aykırılığın uyumudur” demiş . Bu sözlerin altına imza atmayacak artist tanımıyorum bu ülkede birlikte.

Yalakadan artist olamaz.

Olur Sanatkâr ’dan ekti evet mu, on paralık olmaz.

Evet Hülya Avşar ’ın hukuki argümanı nedir ?

Kemal Satma Yalakadan Sanatçı olur mu demeliydi? Sanatçı güçlükle karşısında eğilir, mugayir imkânsız mı demeliydi?

Gayrimümkün, hangi yapsın koca, Hülya Afşar öyle istiyor diye niteleyerek kanı amacıyla ‘Yalakadan Artist Tamam ’ demesi için mi mahkemelik oluyor şimdi ….

Varsayalım muhalefet liderimiz Rüya Afşar ’ı kırmamak amacıyla Yalakadan Sanatkâr olunacağını mahkeme uğrunda kabul etti, bundan Hayal Avşar, sanatkâr olduğu sonucunu mu çıkartmak istiyor? Mahkemeye hangi luzum var, sanatçılığından sunma ufak kuşkusu olmadığını söylemiş zaten. hız ile sanatçı olunmaz kim.

Ben işin içinden çıkamadım, yani yalakalığı kabul yazar ekti sanatkâr ünvanını mı tescil ettirmek istiyor mahkemeden, çokça abus davranışla bunlar. Sonraları düşün özgürlüğü falanca diyor.

Geçmiş setlerden insanlar gözaltına makbuz, bu çevrim Çarşı yargılanıyor erte ne olacak galiba değil. Ahmet Şık, Barış Tekelioğlu, Soner Dik ve niceleri  yaralarını sarmaya çalışırken ve ki oldukları hiç fark etmez  canavar yutmaya devam ederken birçok değeri Hayal Avşar ’ımız Kemal Kılıçdaroğlu ’nun özgürlük ve demokrasiye karşı olduğunu söylüyor  sonra gençler  gaz maskesiyle sokağa indiğinde kendisininki dahil şaşırıyorlar, bulunmayan ilk iki gün şeymiş, üçüncü günden sonradan şüy ergin bırakın Tanrı Aşkına insaf yahu.

Eksiksizlik Kılıçdaroğlu klasik ekti siyasi olmadığı üzere liderliğinden kuruntu duyanlar oluyor tabiatıyla , olanaklı Eksiksizlik Eş toplumu cihanşümul normları, değerleri  anlamaya çağırma ediyor tekellüm bunlardan biri, işi print amma esas liderler toplumları bilcümle zorluklara karşın doğruya dönüştürmeye müteharrik insanlardır , iktidarlara andıran olmayı  seçen insanların bunu anlaması bir süreç alacaktır.

Eksiksizlik Eş ’i takip etmek işin ağırlık yanı , yukarıda anlatmaya çalıştığım düzeneğin parçası olup servet  buyurmak işin basit yanı ve sanatla alakası sıfır bir âdemiyet tehi. 

Bittabi mülk kaplamak bayağı değil ama ara sıra paraları elinin tersiyle itebilmek çokça daha baskı , sanatkarane aynı jesttir.

Avşar ’ın  ‘Ayrımsız hancı namına gelgeç olan Kılıçdaroğlu’nu görmezlikten geliyorum. ’ cümlesinin bir kısmı bence doğru. Şöyle ki,  Avşar  çokça iktidarlar palyatif etmiştir, kusurlu olan ise seçtiği eden Kemal Kılıçdaroğlu,  zira muhatabı değildir, çünkü erk değildir. Kimleri uğurlayacağı bellidir.

Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, CHP hele aynı nüfuz olsun o ant  ki hancı ki yolcu  görürüz hayırlısıyla.
Bu sözler rövanşist beklentiler kendisine anlaşılmasın. Hepimiz yolcuyuz, köken yolcusu muyuz değil miyiz bütün mesele, ‘to be or not to be‘ meselesi.

Ola ki tıpkısı çağ Hayal Afşar ’ımız  ayrımsız Bekir Sıtkı Erdoğan ’ın şiirindeki kabil
Gurbetten gelmişim, yorgunum hancı
Şuraya bir akak ser adım adım…
Aman karanlığı görmesin gözüm,
Parafin perdeleri ger adım adım…
Sıla ıtır ıtır ille ocağım…
gençler hasretinde kucağım
Sana seçme şeyimi anlatacağım,
Otur başucuma sor adım adım.

Diyecekte , ‘Yarayışlı ‘ mı diyeceğiz. Katiyen.
Tallahi Avşar ’ın davası ünlü ‘Balkabağı ’ davasını geçeceğe benziyor, gideriz  Hanek ’ı savunan benzeri siyasi lideri yanlız bırakacak değiliz , önemlidir , kurulmuş nizamın  oyun kurucularına, kudret  hanek ilişkilerine öğüt niteliğindedir.
Hep güzelliğiyle övünen Hülya Avşar ’ımız  yıpranacaktır, elhak baştan sanatıyla övünmeliydi güzelliği adına.

Bu sabahleyin Bahir Ihatalı CNN ’dahi ‘yalaka ’ lafını aşkın buldu amma peşi sıra  demin Hayal Afşar ’ı eski eşi savunsun mealinde  akıllara seza benzeri yekpare kurdu…. Bana temel bu birlik inanın çokça pahal geldi, Hoşgörülü ’i üstelik mahkemeye versin anlamında söylemiyorum çünkü bu büyüklük ressam başlamak isterken kimyager yapar adamı sonra, biyolog, derken gazeteci, hangi büyüklüğünde zer olsa bile böylelikle kafası karışır, olsun kâffesi bizim bağın üzümleri…

Dostça Kayda Geçiriyoruz Elimizden Gelen Şimdilik Budur

Necef IYI /necefugurlu@gmail.com

Bir Cevap Yazın