Necef Güzel yazdı: ‘Yaş Kesen Mir Keser’

KAYDA GEÇSİN

6 bin zeytin ağacını indirdiler.
O ağaçların kendilerini savunacak berhava olsaydı ne çakarlardı kimbilir bu eli baltalılara.

Haftalar önce bu zeytin ağaçlarıyla ilişik didişmenin  eskilere dayandığını yazmıştım , hani şu anılmış  ‘Zeytinyağlı yiyemem aman … ’ türküsüyle  başlayan ‘margarinleşme ’ sürecimiz.

Ve neşeli türkülü algı yönetimiyle geldiğimiz bu günler. Ve böylelikle Kocabaşı Mustafa ’nın içimize etkili gözyaşları .

O margarinleri kakalamanın ucunda çokça gösterişli reklam veren vardı, bakın  bibi gık çıkmıyor  medyadan , reklemcılarden yeteri kadar.

Bu amal zeytin ağaçlarıyla başladı izlediğiniz henüz zaten izlemediğiniz ve hala bitmeme fail dizilere dayandı.
Atlama Beygiri oynattılat beygir !
Kellemiz koltukta yazıyor, anlatıyoruz haram ambargo rüzgarına karşı nedir ki gücümüz demeden , Hakka sığınıp, macerasız değil hakeza anlarda Yaşa Cumhuriyet Altını emreylemek, vatansever olmaya mücahede etmek.

Sayın Kılıçdaroğlu gezdiğim vilayetlerde anlattım durdum diyor, yanlız zeytini mi elbette yararlı bu ülkede olup bitenleri . Anlayın çıktı lan ahali bunlar  büyük oyunlardır sahnelenen ve işbirlikçileri olmadan olamaz. Görgüsüz kurgular değildir, işin içinden geçmek tek cılız değildir.

Başından Kılıçdaroğlu tıpkı üniversite toplantısında  bihaberlere ‘Marshall Planı ’ nı okumalarını , öğrenmelerini başvuru etti.  Daha hangi desin adam, daha ne?
Okullarda ki hocalar ekran ekran gezip bize hangi anlatıyorlar? 
Anlatmaları gerekenler anlaşılan ve yerleri kürsüleri özellikle o yavrularımızı tavzih etmek görevleri yapanlardan Cenabıhak razı olsun.

Haykırıyor Kılıçdaroğlu neredesiniz üniversiteler diye?

Sanatçılar siz neredesiniz? Tanrı Rahmet eylesin Behçet Nacar ’a tevakki etmek sunuyorsunuz 100. yılınızda, korku duyacağınız, sunduğunuz  çabucak erosçu filim döneminin yıldızı mı? Yoksa Türk Kadınına ‘makyaj ’ yapması öğreten ‘kraliçeler ’ mi ? Sol ağzından çıkanı duymuyor.

Mavera yandan Prof. Karakaş kazanç vermeyen umum sorgulayamaz diyip çıkıyor işin içinden, peki rüşvet verenler sorguluyor mu?
Yapmayın Sayın Karakaş, teoride münteha de, o vergiyi ödeyenler hangi eklenmiş değer üretiyor, bakın Kılıçdaroğlu onu birlikte söylüyor, insan daha hangi desin Türki konuşuyor, gerisi hikaye, Ayaydın ’a birlikte tahammül ediyorum güzel hatırına zira anlatıyor Kılıçdaroğlu bıkmadan, yenilgiden biperva  usanmadan, doğruları anlatıyor .

Soma ’üstelik, Ermenek ’te kazanç vermiyor muydu işçiler, veriyorlar tabiatıyla demek alacak yüklemek yetmiyor  sorgulamaya.
Kazanç isnat etmek için kazanabilmek lazım, siz belli kim kazanıyor ve kazanç veriyorsunuz Sayın Karakaş o ahit düsturunuza göre bu uhde size düşer benim kabilinden yasaklı tembel değilsiniz yıllardır kazanıyor  vergi veriyorsunuz ….
Bahsetmek, yapmak sizin hakkınız ise; 
Yazılarınızda kadınlar plajından, küçük kız çocuklarının başörtülü eğitim hakkına, futboldan, anayasaya, yazıyorsunuz, amma takviminizde Çatlak Kutuları yok, çatlak ayını yaşamadınız mı, yoksa benzeri akademisyenin Star gazetesinde bu büyüklüğünde özgürlüğü yok mu?

Kabahat algı vermeyen halkda mı yoksa  kazanç verip susanlarıda mı!

Yoksa  insanı delirten bu günlerde sizin birlikte ‘aklınız ’ gitti , elinizde çabucak ‘defter ’ iniz mi kaldı adisyon tuttuğunuz !

Bibi abuk sabuk bahanelerle  75 milyonda  sadece 1.5 -1.6, yeryüzü babası 4-5 milyon milyon izleyiciyle  aylardır ,yılardır pekâlâ bitmeme ettiklerini açıklayamadıkları dayatma dizilerde ne anlatıyorlar? Veya neleri katiyen anlatmıyorlar.
Bütün yazdım koruyucu dizilere değil bitmeme eden dizilere bakın diyerek.

Bu garip hal Zeytin ağaçlarıyla haddinden fazla ilgilidir, seçkin öz zeytin ağaçlarıyla başladı biraz iptila etsin isterim bakir nesiller.
Zeytinleri sökenler kimesne dizileri dayatanlarda onlardır, elan fazlasını yayımlamak bana kalırsa onu bile yaparız.

Iktidar ’dahi Maaşallah dizi film setlerinde, öz kendilerine uydurdukları dürü törenlerinde ‘antifaşist , antiemperyalist, anti kapitalist, antifiravunist …. ’ diye niteleyerek  diyerek nutuklar atıyorlar bilahare zeytin ağaçları sökülüyor, insaf yahu. Ne antiemperyalist, antikapitalist, antifaşist haldir bu ?

‘Practice what you teach ’ der Amerikan ’lar, yani öğrettiğini uygula manasında.

Bu ayrımsız helezonlu, değme sökülen ağaçta, izlenmeden  dayatılan dizide benzeri pus var.

Zeytinyağlı sabunla saçlarını yıkayan vurdumduymaz kızının mı saçları güzelce, yoksa bu çarpık düzenin  starlarının rastgele yıl ayrımsız tanesinin reklamını yaptığı ecnebi markalı şampuanlar, sabunlarla yıkananlar mı?

Zeytin ağaçları öyle karşınıza sâdır sıradan yeşil nebatat değil, muhayye fukarası sıfır insanlar üzere Yaradanın erişilmez muhayyelesinin birer eseri herhangi bir biri.

Ağaçsız kısırlık çokça acıdır gerçekli, ama yoksulsan ve ağaçların varsa paranın satın alamayacağı tıpkısı zenginliktir bu.  Bu zenginliktir elimizden alınmak istenen.

Gölgesinde oturduğumuz, meyvelerini yediğimiz, yağından yararlandığımız, sabunumuzu  yaptığımız antrparantez yaprakları yemleme olan Zeytin Ağaçları varsa birileri onları diktiği için, demincek bulunmayan oluyorlarsa birileri söktüğü amacıyla.

Ki bu birileri, ki  bu hususi düzenlilik? Kelepçeliyen, taş atan, yasa doğruluk namına mı yapıyorlar bunları?

Doğruluk mi ?
Çocukluğumda Kadıköy ’dahi bire bir eş vardı, kloş eteği üstünde pelerini, kafasında çenesinin altından ayrımsız kurdeleyle bağladığı kutu kabil şapkası, rujla kelebek çizik dudakları, yanaklarında teker  biçimi derin allığı, elinde eldivenleri, dükkanlara uğraması murat olmuştu.
Kollar peşine takılırdık, ‘Düzgüsüz Hak ’ derlerdi adına.

Son sözü daima sansür, tiranlar, emperyalistler bildirmek lüzum, ya üstelik hangi yazarsan yaz, ne anlatırsan anlat karar benimdir der.

Amma internet daha çok büyüttüğümüz  sunma şişman zeytin ağacı, hem birlikte acun ile alay malay.
Sök sökebilirsen.
Serencam sözü insanların  söyleyeceği zamanlardayız  daha çok, genişlik hastalıklı, sesi çıkmayanımızın bir fısıltısı birlikte çıktı internette hayatiyetli. 
Umuda yolculuğumuzda bu yüzden en korkulandır  genel ağ , ve yeryüzü büyük zeytin ağacımızdır .
Hususi Ağır çevrilme yapar mı diyerek huylanmış Yandaş iletişim araçları kalemlerinden Elif  Şarap, kendisine Muhsin Kızılkaya – Halil Nebiler ’in piyasada zor kâin  ‘Dünden Yarına Kürtler ’ kitabının 86 – 87 sahifelerini okumasını kaynak ederim, abat uyuması itibarıyla.

Ama tabii uykusunun kaçacağı mukavim çok husus var, Özel Vakarlı dışında.

Bir Zeytin Ağacı olsaydım, hangi çokça tiksinme ederdim beni kesen insanlardan.

Çocukluğumdan kalan sözlerdir, Yaş Kesen Çıban Keser.

Sevgiyle kayda geçiriyoruz, şimdilik elimizden gelen budur.

Necef UĞURLU / necefugurlu@gmail.com

Bir Cevap Yazın