Necef Hayır: ‘Aile Boyu Erener’ler Cephesi ve Demir Demirkan’

Türk Medyası sürdürebilir benzeri kargaşa ve iki yüzlülükten kurtulamıyor.

Iletişim Araçları ülkenin umumi durumuyla paralel koşuyor! Ana bu paralele dikkate emreylemek durumundayız.

Medya dünyası demokratikleşememenin sıkıntısını yaşıyor.

‘Dayatmacı Medya Tarzan ’ları pres durumda, sallanıyor diziler, dökülüyorlar ve reklamların durumu anbean tuhaflaşıyor, ratingler anca birlikte böylede yapsalar durumu berrak ediyor. Lacerem ayakta duracaklar, el birliği lazım, bağış geceleri lazım paylaşmak geçişsiz sıkı sıkıya Menderes Samancılar ‘paketlemek parası diziler kalkmasın ’ diyor safiyane duygularla, amma onların bazıları hasrolunmak üzere yapılıyorlar canan kardeşim!

Osman Fecir ’ı, ve yeni programı Goggle Box öncesi verdiği röportajını daha sonradan masaya yatıracağız, şifreler orada.

Demokratikleşmeyi başı boş girdiği mecliste direnmek namına gören kadınlarlardan başlayıp medyamıza dayanan demokrasiyi yanlış anlamaklık başımıza haddinden fazla ağrı açıyor ve esas konumuz Medya ’dır.

18 yıllık maltalık arkadaşından ayrılan Sertab Erener tabii üzülmüştür, pekâlâ Demir Demirkan ’de üzülmüştür aralarındaki bir iş. 18 yılı düğümlemek kimesne için kıytırık değildir, yalınç mı onca yılı çıkarmak.

Oğlan tarafı dahi, kız tarafı bile ünlü amma Sertab Erener medyanın çokça daha önünde ve ortamında bire bir unvan. Antrparantez Başkumandan Erener ’in kardeşi, Başkomutan Erener yıllar evvel TBMM ’yi müzakere, adeta teftiş edip bu hangi nakız bu ortamda çalışılmaz falanca deyip Milletvekillerini tırstırmış yüce kibir, henüz sonradan Seyahat ’dahi gurur koyup sonra demokrasi gereği öyle yaptığı fakat anca düşünmediği ortaya daha çok, iktidarla sorunu olmadığını söylüyor neticede hep ayrımsız durumunda duruyor reklam, iletişim araçları Yıpranmamış, Eski Türkiye dünyasının.

Nil Karaibrahimgil ise Sertab Erener ’in yengesi, Başkomutan Erener ’mağara eşi ; yani Erener ailesinde iletişim araçları, reklam dünyası ‘pir ’ su dolu!

Nil Karaibrahimgil ’in jingle ’ını söylemediği TV kanalı yoktur herhalde, belki Film Yıldızı gibi o ant belki doğmamıştı ondan, derken sabun ’a öykülü besteler yapar, derken köşesinde yazılar edip , bilahare anketler çocukların bildirme haddinden fazla onu sevdiğini söyler … çokça yönlü bire bir sanatkar.

Örtüsüz söyleyecek olursak Erener Ailesi haddinden fazla dalda hep kalburüstü. Nedeniyle Sertab Erener ’in arkası kuvvetli, kendisini ‘Nüfuz ’ de sever…

Sayın Reisicumhur gece yarısı bakir albümü kutlama amacıyla arar, Sertab ’tan mevrut kâm konusunda Başbakanlık ’ta içeriğini bilmediğimiz tıpkısı müzakere amacıyla sayın Recep Tayyip Erdoğan ona 1 saat ayırır.

Ayrıca gördüğümüz kadarıyla Erener Ailesi arasında akva el birliği de vardır falsolu hatırlamıyorsam ailecek makarna reklamında oynadılar Sertab kötü ayrımsız şekilde melodi söylerken annesi makarna pişiriyordu , abisi mi çekti bu ev albümünü onu bilemiyorum.

Makarna markası bile aklımda değil amma Sertab isminin ‘p‘ değil ‘b‘ harfiyle yazıldığını güzel belletmişti reklam , bu durumda makarna firması Sertab ’ın bereketli reklamını yapmış olduğundan ihtimal ayrıca mülk almıştır.

Sertab Erener bu kilolu, görelik çemberi içre olmasına karşın arkadaş arkadaş tesellisine gerekseme duyabilir, herkesin teselliye ihtiyacı vardır bilinmeyen saklı ağlanır, veca yanılır falanca.

Beni şaşırtan bu kadar ülke meselelerinde baştan sona Sezen Aksu ’nun eş gezinti halleri. ‘Söylemezsem Olamaz ’ programının iddiasına bakarak; mübayenet kararından bilahare Sertab Erener ’e Sezen Aksu ‘ehil çıkıyor‘ ve ‘Gel kızım ben sana kol angıç gereceğim‘ diye eskimemiş albümünde söylemesi için tıpkı terane veriyor ve ‘Sertab, bu üzüntü senin sesinle Tüm Tükiye ’yi ağlatacak ’ diyor.

Tığ elhak ağlıyoruz, analarımızla alay malay, hele akıbet yıllarda yolda tanışıklığı olmayan insanlar dahi ağlamsı ne olacak halimiz diyerek birbirlerine soruyor, ayrımsız Sezen Katarakt ’nun şarkısı mı fazla!

Sertab Erener ’mağara cemaat çıkılması lüzumlu eden kimsesiz kimsesiz açık birlikte bulunmayan, hasıl o ki Çıpa Demirkan kabadayı bire bir kayırıcı, bilcümle bu cepheler karşısında hadi bana eyvallah demiş Vallahi korkar kayırıcı ! Bu ne düzgüsüz kalpgâh çocukmuş yahu! ‘Every Way That I Can ’ i diyebilenden bu beklenir tabii, sanatkar tıpkısı âdem.

Birde nedir bu ağlayan metrukiyet edilmiş kadın halinden uzunçalar kırıp sarıp melodi hazırlığı.

Yazılanlar, söylenenler doğruysa tabii, çokça içtenliksiz kötü ayrımsız çözme.

Bir apayrı samimiyetsizlik örneğide ‘Yılın Erkeği ’ ödülleri oldu.
Iletişim Araçları, Monitör patronu aynı zamanda yıllık çıkarırsa kişi grubunda olan yahut olma ihtimali olan sanatçıyı bittabi ayrıntılar, kocaman tıpkısı ‘asset ’ tir. Yıllık gecesinde benzeri AVM Halit Ergenç ’i yılın erkeği seçmiş, olağanüstü bire bir durum yok, amma Eşi Hatıra Korel ’mağara konuşmasında nedir o abartı , Meryem Uzerli ’nin diz çökmeleri falan, çok içtenliksiz.

Yeni Türkiye ’nin oyuncu ünlüleri rollerinden artış film yıldızı olmayı oynuyorlar.

Görüntüde Hollywood yaşıt alınıyor, al halılar sponsorlu mücevherler, marka reklamı giyim kuşam, falan filan. Seçkin halt tükenik fakat içindekiler Holywood starları değiller ee bu büyüklüğünde eksiklik kadı kızında bile bulunur!

Geceler, törenler bitmiyor… Bu sistemin parçası oldun mu orada olacaksın, bu oyun böyle  Amma ağızlarını açıp, bu matruşka kabilinden birbirinin içinden sâdır maskarılığa inandıkları ve büyük laflar ettikleri zaman karizmaları çiziliyor.

Bazıları üstelik çaplı insanlar yaptıklarına değiyordur İnşaallah.

Neyse siz sunma iyisi Çıpa Demirkan ’ın ‘Öfkem ve Ego ’ şarkısını dinleyin ve ayrıksı şarkılarını…

‘Zaferlerim ’ birlikte tahammülfersa, bütünü sürekli. Çünkü “Olur ’ de “Hayatta Tutunacak Bire Bir Tek Dalın kalmazsa, Ego Kırdığın Yerdeyim” şarkısını yazabilmiş tıpkısı kompozitör. Şarkısında ‘Bilcümle Zaferlerim Senin ’ diyen aynı adamla 18 yıl….

Yeri yalın kat dolmaz biberli tıpkı aşk , âdemiyet zifos olmalı. Çarpık Çurpuk sıfır bir firak.

‘Belki tıpkısı araya gelir ’e ’, cepheler okazyon bırakmadılar.

Canan Ergenç ’e gelince, hepimiz biliyoruz kim 10 yıldır bu ülkenin medyasının tek benzeri ‘yılın erkeği ’ var o dahi ‘Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, kime ne yutturuluyor?

Dostça kayda geçiriyoruz…

Şimdilik elimizden gelen budur.

Necef GÜZEL / necefugurlu@gmail.com

Bir Cevap Yazın