Necef Hayır: Barışa katkımdır

Barışa katkımdır

Kayda geçsin

O hangi demek, bu ne gelmek ?
On Paralık benzeri öz , tek aynı özdek almak değil teferruatlı süredir.
Para kazanmakla nüsha yapılan tıpkı ülkede,  bu uğurda kendilerini  helak fail insanların saçmalamalarında meal beklemek zaman kaybı, beyhude.
Çünkü biricik anlamları var sözlerinin  , para yok etmek , kendini sağlama kabul etmek  böyle olunca ağırlık, inandırıcılık olmuyor.
Bu bile hayata sitemimdir kayda geçsin.

Mazmun peşinde koşmaktan çoktan vazgeçtim diyeceğim umudumu tefrik etmek istemiyorum , domuzuna sözler namevcut ,
sözler kamu olmuşlar birisi üflese türap olacağız, sözler yoksa bizde yokuz.

Sözler, kelimeler herşeydir, adamlık  sözlerle başlar, mutasavver, kalpten söylenmiş sözlerle.

Dostluklar ise dialogla.
Bunun amacıyla diziler önemlidir, dramalar dialog barı sanatıdır derler, gerilimi beğenmek kadar önemlidir. Hastalıklı bir noktamızdır ekranlarda.

Savaşları sözler başlatır, sözler bitirir.

Söylenenin  ayrımsız anlamı yoksa, yalansa, boşsa, ve   sözleri belirten ağızlara konuşmak şiddetli olmuşsa  ekranlarda açılıp  kapanırlar, Nazım’dan benzeri dize, Kısakürekten bire bir tekmil patlatırlar amma  barış gelmez.

Hazar süreci öz sözlerini belirten insanlara gerekseme mahsus bir proses, ve sözleriyle yaşamları birbirine kefil olan .

Parasıyla yiğit olan yoktur, bakmayın eskimemiş dünyanın bildirişim dehalarının oynattığı atlara, insanlar daha ruhlarını, kalplerini yitirmediler.

Diyeceğim o ki;  hoşumuza gitmeyen  ikiyüzlülüğe  alın elimizden bire bir öz gelmiyorsa    abuk sabuk konuşmalarda  mana arayarak kendimizi enayi yerine koydurmayalım , ama barıştan vaz geçmeyelim  derim. Kayda geçsin.

Benzeri yere misafirliğe giderken bu ülkenin insanları mutlaka  ‘gelirken ayrımsız molekül geçişsiz mı, hangi getireyim ‘ diye niteleyerek sorarlardı.

İçinde santimantalite , misafir çağıranın halinden derk, paylaşma olan bu sözleri bibi kullanan bu ülkenin temel direği, arsızlığa karşı direnen  aristokrat insanlarını   kayda geçirelim.

Samimilik, dostluklar  kaybolmadan önce  bizleri anlatan bire bir cümleydi, ‘Gelirken tıpkı madde lazım mı, ne  getireyim’ sorusu.

Geldiğimiz dideban yıldırı örgütü giderken hangi götürecek…

Yakışıyor mu  bu toprakların insanlarına ?

Silahlar kalacak mı, gidecek mi ?

‘Gelirken hangi getireyim’den , ‘Giderken ne götüreyim ? ‘ noktasındayız.

Bu sorunun  ekranlarda bodoslama tartışıldığı tıpkı ülkede ‘o’ silahların hangi yapılacağı sorusuna  ‘verenlerin aynı tarafına sokulsun  ‘cevabım haddinden fazla mu incelik dışı olur? 

Edepsizliğim kayda geçsin.

Barış istiyorum, silahlar kalsa kullanacak değilim bu de kayda geçsin.

Silahların kalması veya gitmesinde mi düğümleniyor barış ?

Barış amacıyla beyazlatılmak, temizlenmek lazım.

Silahlar pisliğin ateşin olanı, ana  silahlar büyüklüğünde âdem öldüren , yaşamını cehenneme çeviren hangi varsa, kim varsa çekip gitmeli.

Ama bunları giderken yıldırı örgütü da almaz.

Ana hazar bu toprakların insanlarının getirecekleriyle gelir .
Bozulan kenar tadımız, neşemiz namına  gabi gelirse hazar dirimsel.
İçimizi ısıtan şarkılar, iş sonrası kutlamalarımız halaylar,
ve nicedir inceliğinden yoksun kaldığımız yüzgörümlüğümüz takılarımızın dünyaya çökmüş  ustalarından ,  kuyum işçiliğinden, yediğimiz kaplara işlenen sanata ferasetsiz gelirlerse sulh dirimsel.
Diyebiliyor muyuz;

Ülen bu toprakların sürülmüş, aşağılanmış oyuna mevrut, getirilmiş insanları siz eş, gelirken sanatınızı şarkılarınızı, damak tadınızla hasretinizi üstelik kavrayışsız getirin  ,hücre alalım herhangi bir şeyi bir henüz konuşmayı , ve  aynı daha felaketler  başımıza gelmesin.
Bunu söylebilmek üzere akıllı olmaya lazım namevcut, hemen az buçuk cesaret kafi.
Gidenlerin giderken  ne götüreceğini bırakalım , gelenler gelirken ne getiriyor ona bakalım.

Bu topraklarda gelişigüzel üremek mı, yeniden bükülmek mı ?
Yoksa çözülmek mı, biz seçeceğiz.
Barıştan, toplanmaktan yanayım.
Korku uyandırmanın sevilmekten haddinden fazla henüz hamaset verici olduğunu zanneden ve hoppadak mülk kazanmaktan ayrıksı şey bilmeyen  ülkemizin  kıytırık Machiavelli’lerine  aldırmayın. Sinirimizi bozuyorlar doğrudur, çünkü barış sürecine herkesten çok eklemlendiler, olsun kırk yılda bir akla yatkın iş yapıyorlar diyelim geçelim, sabotaj ederlerse, bambaşka planları varsa o ant düşünürüz.

Sevgiyle
Necef Hayır /
necefugurlu@gmail.com

Bir Cevap Yazın