Necef Hayır: ‘Behzat Ç. Bizim truva atımız’

‘BEHZAT Ç ’ O BİZİM EN GÜZEL TRUVA ATIMIZ

Kamu yayıncılığı, televizyon program ve dizilerini popüler şuurun tıpkı yansıması kendisine görür.

Ulusal çıkarların , toplumsal realitenin , dünyanın paralelinde koşan tıpkı pop şuurdan bahsediyorum.
Türkiye ’dahi Göstergeç yöneticileri , bunları dilleri kalpleri söylese üstelik tıpkı çok sebepten çevre uygulamaz veya uygulayamazlar haldeler.

Sarih kayda geçirelim ; gelişigüzel sıra ,tv programı sonuçta popüler zihin kendisine tanımlayabileceğimiz kamu vicdanına bir fikir ve derdi anlatabilmek üzere yollanan birer Truva Atı ’dır. Hepsinin maksadı vardır.

Acun bu konuda hassas, it canlı çok eş vermek cins , MEMLUK ’de doktrinel değişiklikleri neredeyse dizilerden strateji edebilirsiniz.

Örneğin , bir yapımcının elinden çıkan Kiefer Southerland ’mağara ‘24 ’ dizisinden bu sene ‘ Homeland ’ noktasına gelindi.

‘ 24 ’ dahi espiyonaj , terörle uğraş eziyet, göz çıkartmaca, keski sökmece, ilaçla delirtmece karışma şiddetin her türünü içeren , gözü kip kahramanın avantür içeren sahneleriyle resmediliyordu.

O gün KUL politikaları Irak, Guantanamo ‘dahi olanları düşünün, ‘24 ’ dizisinde ki momentum ölçüsüyle olan orantıyı kayda geçirelim.

Tıpkısı yapımcının 2011 bile gösterime giren ‘Homeland ’ dizisinde ise temelinden terörle uğraş var, ama değişen benzeri yaklaşım gözlemliyoruz .

Homeland dizisinde bu misil hikaye psikolojik bir yüklülük üzerinden yürüyor dokuz canlı çok kusurları olan iki asıl ıra niyetleri ve kasıtları açısından çatışıyorlar. Biri Irak ’bile 8 yıl tutsak kaldıktan sonradan kurtarılıp evine tıpkı yiğit yerine dönen er, diğeri gözü dokuz canlı bir CIA ajanı avrat, kelle çalışıyor amma ilaçsız yaşayamıyor ajan abla hapçı ve bunu herkesten gizliyor. CIA ajanı avrat Irak ’taki muhbirinden düşmanın kullanılmamış yıldırı yönteminin içerden bire bir adam kullanacağı yönünde olduğunu öğreniyor .

Avrat evine yiğit yerine dönen 8 yıl düşmanın tutsağı olmuş Amerika ’lı alp Er ’mağara terör için eğitildiğini ve cebin tarafa geçtiğini düşünüyor. Dizide takat , eziyet yok, amma müthiş ayrımsız yüklülük,eş psikolojisinin derinlerine inen dönemeçlerle yoğun soluk soluğa izlenen zamanın ruh bilimsel harp yöntemlerine çağrışımları olan, sistemi sorgulayan tıpkı teması var. 8 yıl tutsağı olduğu insanların böylecene dinini akseptans eden bire bir Amerikalı askeri var karşımızda, evinin garajında sezdirmeden namaz kılarken gördüğümüz sahneden etkilenmemek mümkün değil.

Terörle mücadelede ayrımlı tıpkısı bakış açısı , bakir doktrinlerin habercisi dizi film mevsim finalini yaptı, devamını heyecanla bekliyoruz.

Bizde ise dizilerde ana ilke tek şeye bulaşmamak üzerine olunca daim ayrı ayrı isimlerde bire bir diziyi izliyoruz, akıbet yıllarda izlediğimiz çokluk hikaye ‘Şike Yazmalım ’ çeşitlemesi oluyor. Menümüzde hep ayrılma edilen elinde yavru ayrımsız kıygın avrat var, eş çıkan âdem, zamanında şu veya bu sebepten kadını yalnız bırakmış diğer koca. Tığ izlemekten bıktık tıpkısı şeyleri yazmaktan bıkmadılar. Keşki biri bitince öbürüne başlayın, faydalı 3 kıta gösterimde dördüncüsü geliyor , us işkencesi kabil. Sanki birileri ‘yeterince mankurtlaşmadılar dozu arttırın ’ diyor.
Mutlaka televizyonlarımızın çok sakil , kuma şuuru by pass fail bu döneminde yapılan işleri, dizileri tarihçilerin, politika bilimcilerin , istihbaratçıların masaya yatırıp didik didik analiz edeceği eyyam olacaktır.

Behzat Ç böyle tıpkı dönemin aydınlığıdır , umududur. Bu bağlamda büyük aynı arşivdir, doktora tezlerinde yerini almayı ziyadesiyle hak fail tıpkısı göstergeç işidir.

Behzat Ç ’yi kıytırık ayrımsız küfür dizisi zannedenler yanılır , diliyle öfkemizi nefrete değil kendine güvenmeye çeviren ayrımsız içtimai fenomen, bu yanı elhak beyninde.

Tıpkısı kez Behzat Ç hepsi kusurlu, birbirleriyle çatışan ama kimsenin kimseden vazgeçmediği arızalı karakterleriyle tıpkı ‘iyi insanlar dizisi ’.

Kişmiri mizahını bu detone, engebeli kişiliklerde yakalayan diziyi insan izlediği ant kimi vakit ayna karşısında arz berbat halini görmüş kabil oluyor amma ego buyum ağıt cesaretini bile buluyor, ne dizide hakeza tıpkı temizlenme var ?

Genişlik pisinden üç bidon akarsu için sınav sorularının çalınmasına ayn yuman meslek bekçisinden , çayla patates cips , fasılasız tost , kokoreç yiyen kuruyemişlerin fıstığı üzere birbirine giren yaşadıkları yerde pislik ve pasaklılıkları ibretlik , kıçları çekyattan başka şeye değmeyen, jetonu genellikle geç sakıt polislerden tutun , ayrımsız caniyi yakaladığını zanneden amma hayatını esasen bire bir vehme zarar etmiş mütekait komiserine illa bu ülkeye arpalık ne varsa rebabi kaydediliyor Behzat Ç ’üstelik , edebi değeri olduğu şüphesiz , nadide tıpkı aksiyon .

İçimizdeki öfkeyi nefrete çevirmeye müsaade vermeyen oyunculukları, zihnî haritamızda hangi varsa asla gocunmadan komplekse kapılmadan ortaya döken anlatımı , öykünmeyen, insana bizde yapabilirmişiz dedirten çekimleri kayda geçirelim.

Kahramanlığının farkında bile sıfır , yaptığı işlerin neleri değiştirebileceğine takılmayan büyük laflar etmeyen ekstrem bir alp polis Behzat Ç. Sıradan insandan yiğit yaratmanın haddinden fazla yumruk olduğunu, mıhsıçtı yorumculuk , oyunbazlık istediğini Erdal Beşikçioğlu ’nun danışma yaşamında ki bu işle tıpkı yol elan kutlayalım, kayda geçirelim.
Mekan seçiminden , mergup kostümlere sanatkarane yorumu antrparantez kayda geçirelim. Üfürükten tayyare döşemelik kumaşların renk uyumuyla olacak gelişim değildir tekellüm yönetmenliği , sıkıysa yakala bayağı insanların giydikleriyle derim ve bunu bile kayda geçiririm, vallahi tek acımam.
Onlar kadro yerine seçkin şeyin farkındalar kim temas özdek senkronize ayrımsız incelikte gidiyor.

Simurg efsanesindeki kabilinden Simurg Anka ’yı ararken ; amiyane kuşlar vadisinde beklemekten konma geçip uçmayı sürdürerek kişi küllerinden yeniden doğabilmek üzere bataklıktaki tüneklerden , kafeslerden vareste temas biri Simurg ’un kendisi olmayı göze almış Behzat Ç efsanesinin , Zümrüdüanka kuşları onlar.

Uçuyorlar, uçuruyorlar.

Herhangi Bir hafta kendimiz olmanın sırrını evimize ayrımsız Truva Atı üzere girip anlatıyorlar. Tüylerimiz yanıyor, bütün oluyoruz ama yeniden Zümrüdü Simurg olmanın, yükseklere uçabilmenin kırıcı sırrıdır bu.

Uçmaktan vaz esbak başka kuşlardan çok henüz yüksekteler , yoksa böylesine özgün aynı iş ortaya çıkmazdı.
Ukrayna ’ lı pavyon karısının karşısında hoşafı kesilen şaşkın ihtilas gailesiz polis , Behzat ’ın destek meyhanesinde kafayı bozup çıkarken sevgilisi savcıya bıraktığı Edip Cansever ’mağara ‘ yerçekimli karanfil ’ i ne aşk dizisinde var.

Böylesi kızıl, yarayışlı, küfürlü amma ayrımsız o kadar şiirli ayrımsız işi ;
Çekimci yapıyor , adamlar yazıyor, direktör çekiyor , oyuncular oynuyor, televizyon yönetimi üstelik Allah için yayınlıyor , bu boyut omuz omuza it canlı sık gelmiyor, şükranlarımı kayda geçiriyorum.

Behzat Ç ’nin hele hakeza bire bir dönemde kıymetini antrparantez kayda geçiriyoruz.

Bende bu yaşıma büyüklüğünde hiç yapmadığım aynı şeyi yapıyorum , bulduğum temas kapının arkasına çıktı ‘Bunu yazan Kele Behzat Ç ’yi sevmeyene koysun ’ diyerek yazıyorum.
Elimden mevrut budur .

Bu hareket belki şu anda arz gerekseme duyulan etnik ve inanç farklılıkları üstüne tıpkısı güldürü dizisine ihtimal konu miftah , tv yönetimlerini cesaretlendirir diye niteleyerek umutlanıyorum.

Önemli Derece : Haftalardır güç grip geçirmekteyim. Köle ne mir bıraktı , ne birlikte elektronik beyin karşısında yazdıklarımı okuyup , tekrar arama edebildim. Güzeşte haftaki yazımda ‘ Roswell – namına Orwell yazmışım bozukluk diler düzelti için Ayhan ’a teşekkür ederim.

Sevgiyle

Necef Uğurlu

necefugurlu@gmail.com

 

Bir Cevap Yazın