Necef Hayır ‘bilim adamlarımız’ı kayda geçirdi

KAYDA GEÇSİN

Tafsilatlı zamandır ara sıra profesörlerimiz ekranlarda tuhaflaştılar .

Sağlıklarından keder etmeye başladım.

Akademia konuşmalıdır derken ,  kâffesi partilerini seçsinler malumat, incelik bir tarafa  fırka çıkarlarına  göre konuşsunlar almak istememiştim.

Onlar değme koşulda hukuktan, aracısız, bilimden, ilimden yana olmalılar,   Profesörlerin olayları nüfuz ve aykırılık partisinin siyasetine bakarak değerlendirmesi onları ve mensubu oldukları üniversiteleri sığlaştırıyor, bu bire bir şiddetli nesep.

İçlerinde  mebus oluşmak , siyasete atılma isteği  olanlar tabii gibi .

Profesörler ekranları  ilgilendikleri partilerin liderlerine ve kadrolarına eylem sahnesine dönüştürdükleri antlaşma  doğal namına  bilim adamı kimlikleri ve üniversiteleri keder alıyor. Çekilme etsinler ekranlara anca buyursunlar.

Ama üniversiteler da  hangi efsus kim  bünyelerindeki görüntülük profesörlerinin afiyet durumları ile hiç ilgilenmiyorlar .

‘Hocam bu hafta televizyonlarda kökeninden neler söylediniz, gür misiniz  , revire görünün , sesiniz tutuk  , biraz dinlence yapın, ilaçlarınızı alıyor musunuz , ekranlara az buçuk açıklık verin , kortej elan mebzul hissedince sizi gine çıkaracağız ‘ diye niteleyerek soran namevcut  buyurmak ki, adamlar ekranlarda  parçalanmamış gaz bitmeme.

Üniversite yönetimleri proflarının can kuşu sağlı ile ilgilenmez mi, kolay mı yetişiyor söz gelimi Izzet Bayar Üniversitesinden Prof. Mehmet Çelik , YÖK dahi mi ilgilenemez  , yoksa elinizde böyle olgun adamlar çokta umurunuzda mı değil ?

Ekran müdavimi profesörler arasından yeryüzü coşkulusu Büyüklük Bayar Üniversitesinden Prof. Mehmet Polat  geçen hafta Turgay Güler ’in programında temas hafta olduğu gibi adamakıllı coştu . Kişi  bire bir herif ancak haddinden fazla efdal sesle konuşuyor ve yeryüzü haddinden fazla kullandığı lügat ‘öz ’ .

Ferhan Şensoy ’un  yazdığı karakterlerden tıpkısı ‘Madde Komutan ’ vardı acaba mı diye içimden geçiriyorum kendisini rastgele gördüğümde .

Marifet adamları  ‘öz ’ kelimesini birkaç kullanır aşina ‘madde ’ belgisiz, anlamı anlatım edemeyenlerin  kullandığı benzeri sözdür  , hani  ‘adını sen getir ‘  familyasından .

Bırakın Haber Adamlarını lisede gökçe yazın dersinde ‘özdek ’ i kullandığımız üstelik ‘Ne  şeyi ?  ne konuştuğunu bilmiyor musun diyerek ’ saparta işitirdik.

Muazzam Zaman profesörü ve Müslümanlık Bilgini olarak maruf  Prof.  Mehmet Çelik sıklıkla  ‘Özdek ’  kullanınca, bu kadar birikime dursuz duraksız  ‘Madde ’ daha bile kasıyor ! 

Antrparantez bu kadar haddinden fazla ‘öz ’ diyerek saha okunmaz ki , vadi okurken ne dediğini saymak geçişsiz  yoksa neye vadi okuduğu çorba oluyor.

Eskiden Toygar Güler ’birlikte üslubuna katılır gelişigüzel ilbay, ilçebay daha çok o hafta ellerine ne geçirirlerse kayran okurlardı , amma bugünlerde Turgay Güler sakinleşmiş hocamız sunturlu heyecanlanmış vaziyette.

Bu hafta Prof. Mehmet Polat kulvarında Anzak ayiniyle yıldızlaştı.

Özlük ifadesiyle gitmediği ritüel kalmamış ama bu Anzak ayini kabilinden ruhani, yüksek, etkileyicisini görmemiş ve etkilenmiş ,  etkilendiği yetmiyormuş kabil öyle tıpkı anlattı ki izleyenleri birlikte etkiledi, içerikleri ipe izbe gelir kabilinden değil  ama  dokuz canlı tatlı sözlü benzeri profesör, anca tıpkısı anlattı ki ayini , devrisi sabahleyin Isevi kalkmaktan korktum, gecem aklımdan geçenlere tövbe ile geçti.

Kendisi ne yaptı bilmiyorum, düpedüz zül ediyorum haddinden fazla etkilendiğine göre hani acaba ….neyse bura laik tıpkı talih ne yaparsa yapsın.

Amma coşkusu bununla da  kalmadı Çanakkale ’lilerden seneye naklen yayın arabası kiralamalarını istedi, Anzak ’lar ayin yaparken bizimkilere de namaz kıldıracakmış !  Sarıklı yapım tasarımına  başladı yanlız Çanakkale finanse etsin istiyor .

Naklen yayınlayacağı ise haddinden fazla enteresan ayrımsız dizayn ;

Hocam iki ibadeti  birlikte kaynaştırmak, yöneltmek istiyor, ayrımsız tarafta Anzak Ayini  başka tarafta bizim Müslümanlar  salat kılıyor ilahiler okuyor , ancak kendisi daha gani bilir Anzak ’lar ayini beş vakte mi bölecekler kim denk düşelim ?

Yok bundan sonra tığ onlara uyarız hangi de olsa misafirler derse hangi halt edeceğiz acep ?

Birde bununla uğraştım  sabaha büyüklüğünde.

Tün hocamızın incileri bu tuhaf dinî fantazisi ile bitse öp başına körfez , nerdee…

Arkadan Anzak ’ları benzer gösterip Çanakkale Şehitlerine benzeri yakarış okumayan Müslümanlara saydırdı.

Burada koptum, nereden agâh dua etmediklerini !

Hoca  Müslümanları azara okazyon kolluyorsa  azarlanacağımız çok öz var ilkin kendisinin    ekranlarda sağlık sebebinine samut dikilmek görünmek için fakat  Çanakkale Şehitlerine dua etmemekle suçlanmak çokça gücüme gitti.

Kafası elinin körü hocanın ;  eş ritüel Anzaklar, birlikte ayin yapacağız zaten biz dua etmiyoruz böyle Mutekit olunmaz Anzak ’lardan öğreneceğimiz haddinden fazla özdek var tallahi bozuk TGRT dizilerine döndü hocanın kafası !

Hani yabancı gelin Mutekit evet ve herkesten çokça Dindar olup aileye İslamiyeti öğretir konulu diziler…

Ezcümle; öğretmen kullanılmamış Çanakkale kuramları  tedarik etmek isterken Sinan Ağır ’den beter duruma düştü çünkü anlaşılan kim yorgun , kelle muğlak.

Profesörler ekranlarda bu kadar yorulmaz ki sonraları derste uyurlar, kim şu halde uyusun dinlensin derste konuşmaması elan iyi

Sinan Sakil ’mağara filminde  Osman ve James anneleri Avustralyalı İngiliz  babaları İttihatçı Teşrinisani Beydir ve iki ahi  Çanakkale ’üstelik karşı karşıya varidat. beraber esas cepheye dirimsel, İngiliz esas …görülmemiş Kraliçe cepheye gelsin, sömürgeleri devam etmek varken…metaforik adına tabiii…

Tığ Çanakkalede emperyalizme cebin uğraş verdik, Behişt Mekan Şehitlerimiz  Kraliçenin yüz yüze getirdiği  iki kolonisinin   çocukları filan değillerdi .

Hani bire bir anneden iki çocuk durumu yok, bu dünyada olmasa ahirette şehitlerimizin  bu yanlış metaforun hesabını soracağına  inancım  tamdır.

Cumhuriyetin Çanakkalede kanları pahasına ‘önsöz ’ ünü yazan 250 bin ruh Cenabıhak ayrıntılı mülk versin Sinan ’ı bekliyor , Cenabıhak Kolay versin Sinan ’a .

Ahirette dengeler ,

iletişim araçları, reklam , zart zurt dengeleri kadar değil aşina, kodular mı oturuyorsun.

Orada soracaklar  elbette bizim hikayelerimiz aklına gelmedi üstelik İngiliz  kadın nereden aklına  geldi , tığ hastalık savaştık anlamaya çalışmadın da , bizi  efendisinin elinden kamçıyı alıp kendisini kamçılamaya başlayan eşşekler mi sandın diyecekler elbet.

Çıktı İngiliz ’lerin  Rusya ’ üstelik ki Ekim Devrimini obstrüksiyon, hanedan akrabalıklarına , Çar ’a arkalama , gayret ve taktiklerine girmiyorum  dangadak dokunaklı gelebilir kızıl Yönetmenimize Ermiş Üstel sütununda anlatsın ego uğraşamam.

Zinhar filimler ve televizyonlarda  ‘Nenem derdi kim.. ’ veya evet gayrimümkün yerde bilhassa  intihap zamanlarında ‘Kurban olayım Bayrağına ’ tarzı çıban ulusculuk , Atatürk ’çülük fail sahnelere bayıldığım sanılmasın , asla.

Anzac ’lar    Avustralya Yeni Zelanda  Ordusunun  askerleri   ama  işin kötü yanı bu askerler  İngiltere ’nin kolonileri, sömürgeleri yerine  kavga alanına sürdüğü  kurbanları gerçekte.

İngiltere sömürgelerine   ben ağırlık durumdaysam savaşacaksın diyor  yani  neden bu (ipso Facto) bu arada  aynı çoğuda paralı asker.

Bizimkiler ise  lütfen arıştırmayalım , vatan  savunmasında canlarını ortaya koyan ve Osmanlı ’nın yeryüzü elem döneminde dahi sömürge olmamaya yeminli insanlar.

İngiltere sömürgelerine, efendileri namına git benim için Çanakkale ’üstelik cenk demiş   bunlarda buralara gelmişler, daha zahir anlatayım ulus devleti sıfır  sömürgeler .

Durumu belirtik koyalım ortaya, karıştırmaya icap yok , Anzak ’lar buraya turistik amaçla mevrut öğün  onarım çalışması yüzünden otobüsleri devrilmiş, trafik kazası geçirmişte Hakkın Rahmetine kavuşmuş filan değiller, resmen işgalci düşmanlar.

Ölen binlerce Anzak askerinin nakli yumruk, ‘Geldikleri kabil masraflar ‘ denilecek  benzeri nitelik değil , zira adamlar elbet gidecekler ölmüşler  ve Atatürk akıbet rütbe albenili , insani  bire bir çözümle  hemde ölenlerinin annnelerini muhatap alarak meseleyi bitirirken amacının ‘Yurtta Sulh, Cihanda‘ hazar olduğu mesajınında altını çiziyor. 

Henüz sonra  Anzak ’ların defnedildikleri mezarlıklarla ait hükümetlerinin  çirkin teklif ve pazarlık teşebbüslerini  geçiyorum meraklısı okuyucu devletimiz  akıl ve sağlıklı duyum ile gayet güzel cevabı vermiştir.

Esasta Arıburnu, Çanakkale emperyalizme cebin   nazik zaferimiz , tadını çıkarın yahu filimlerde niye özellikle başka kahramanlar arayıp uyduruyorsunuz aa bire bir değil iki değil tepem attı bundan sonra.

Kazanamıyorlar, geçit vermiyor bizimkiler  .

Ve tıpkısı çok baziçe bozuluyor , hesapta olmayan , ayrı ayrı budunsal üs, dinden bizler birleşip  kazandık , bunu almak çok mu tahakküm ?

Bu yıl nedense  sinemamızın  uzun süredir  meselesi ağıl mevrut ‘Anzak ’larla ,  Başbakanımızın Ermenilere taziyetlerini bildirmesi biraraya gelince, üste  Anayasa Mahkemesi Başkanımız Haşim Tığ ’ın konuşması hepsini bastırınca  ekranlarda filhakika aynı apaz noksan kanaat teknisyenlerimizin kafası âdeta karıştı ve bu aheste meselelere  bakışları komedi halini aldı.

Bu incitici mizahı kayda buyurmak mecburiyetindeyiz.

Sinemamız  Çanakkale üstüne çoktan kafayı yedi acaba vakit bilim adamlarımızda  mı ?

Meslektaşlarının  domuzuna zıvanadan çıktığı marifet insanlarına yaraşıksız şahıslarını ilgilendiren muhtemel beklentileri için  kuvvet şakşakçılığı yaptığı bu ortamda zinde ayakta duranları bittabi kutlarım .

Böyle haddinden fazla bulunmaz profesörlerde var, adamlar kişisel politik duruşlarını âlim kimliklerinin önüne geçirmeden aslan kadar fikirlerini paylaşıyorlar onları konunun dışında tutuyoruz  bittabi.

Aklıbaşında bellediğimiz Mualla Bayramoğlu ’üstelik yakında cesamet kurumları arasındaki ‘nesiç uyuşmazlığı ’ diye  tutturdu , neymiş kurumları evlendireceğiz, doku uyuşmazlığı varsın olsun , henüz iyi  check-balans imkânsız mı !

Ekranlarda bunlar  geveze konuşacak , itiraz fail mümteni  amma Temel Başbuğ ’ı zinhar konuşmayacak

Öyle mi ?
Esasen Belgit Kuzu ’ nun söylence tweeti geliyor akla, sunma hafifinden ‘Haydii Oradan ’ !

Kardeş Kardeş

Necef Uğurlu / necefugurlu@gmail.com

Bir Cevap Yazın