Necef Hayır: ‘Ekranlardan hayatı ızdırap etmek’

Ekranlardan hayatı kırıcı söylemek

KAYDA GEÇSİN

Medyamızın tafsilatlı süredir ağzından çıkanı kulağı duymuyor , amme yayıncılığı açısından moraliteyi yükselten benzeri eşkal değil.

Oldukça kaba, hoyrat , yarıştıran, bağırtan, çağırtan,  bire bir minval oluştu.
Hangi tuhaftır kim bu sulh üzere , silahların bırakılması için gayret sarfedilen bire bir dönemde oluyor.

Medya aktörlerinin   birbirlerine karşı hoyratlıktan bahsetmiyorum, o zat bilecekleri aksiyon, üste kamu yararına zira haberlerde uygulayamadıkları şeffaflığı birbirlerine uyguluyorlar, kendileri için  gerçekleri anlatmaları de ayrımsız esas  tıpkı umuttur .

Ama  benzeri süredir  ‘gazeteci’, ‘sanatçı’, ‘yorumcu’, ‘yazar’  ülkemizde çok çarpık çurpuk ihsan edilen titrler oldu medyada .

Yetersiz kasaba herkesi gazeteci, yazar, yorumcu, sanatçı yaparak  hakeza mi yıkılır , insaf , kayda geçsin.

Bu büyüklüğünde  basit mı , on paralık mi evrensel büyüklük, mesai istemez bu amal ?

İştir , emektir  mesleği belirleyen, yoksa titrlerin canı cehenneme , Machiavelli üstelik insanları titrleri onurlandırmaz,  insanlardır titrlerini manidar kılan demiş  .

Kimi görüntülük müdavimleri paraların üzerindeki resimlere döndüler, kimin resmi olursa olsun paraya ayar katmayan elden resimler.  
Ekranlar burada para oluyor metaforda, kayda geçsin.

Daha güzeşte yıl ekranlarda anide bire beliren  bire bir dinç adamın , şehir idaresi hakında fikirler bildirme ederken ‘ben gazeteci değilim ‘ emretmek sığınağıydı  nasıl oldu de  bu sene değişimin öncülerinden gazeteci transferi listesine girdi , aceleye geldi mahdut yer yıkımı haddinden fazla aceleye , kayda geçsin.

Medyamız zat söyler, kendi dinler, öz çeker, kendi izler ağıl geldi , bibi rekor falan kırdıklarından bahsediyorlar .
Artık bir dahi yetmiyor  iki Amerikalı dizisini tıpkısı edip Türkiye’yi mekan yerine kullanıp   Türkleştirmeye çalışıyorlar , ecnebi diziler Türk’leştikçe   biz yabancılaşıyoruz ,  çok Türkifikasyon gördük tarihte ama böylesi ilk kez oluyor, yabancı diziler Türk’leştirilmeye çalışıldıkça  , Türk kızına araklama olup , için  Müslümanlığı seçip sünnet olan  Amerikan erkeklere dönüyorlar.
Biz izleyiciler ise yabancılaşıyoruz.

Tuhaf bire bir ebat, tuhaflıklar kayda geçsin.
 

Ve bu yabancı apartması dizilerin  hep gayrete karşın yerlileşememe sorunu var, tarihi olanlar de  bu trajediyi yaşıyor  ben onca  çabaya yanıyorum,   İlber Hoca’dan  yiyorlar azarı , hakeza değildi deyip bitiriyor işi yakın yerine.

Medya alanında  meslekleri bulunmayan ederek  bu canım ülkeyi  ucuzlaştırmıyor muyuz ?

Birde  gündemde olma telaşıyla seçkin Allahın haset medya sathında saçmalamak zorunda olanlar var.
Akım kakım laflar yazar  gündemde kalanlarla mı ayakta kalacak medyamız, ne hesaptır bilemem amma zor kabilinden görünüyor.

Bunlarında başlıkları belli, bazıları durumu askere muhalefetle dalavere ediyor, vurun askere paketlemek paraları olmuş . 
Durup dururken  benzeri spor kulübü başkanıyla çalıştırıcı ilişkisini hiyeyarşiye bağlayıp askere diskur temizlemek, kıssadan nasip atfetmek hangi menem iştir.
 
Bu saçmalığa cebin çıkanlar  inkılap mi istiyor oluyorlar  , hayır çabucak bu saçmalığa faydalı   diyorlar  .

Kürt düşmanlığından savuşturmak yiyende çokça gördük, bugünlerde Kürt sevmeyi çokça daha karlı buluyorlar kim dönmüş vaziyetteler, meğerse yıllardır hangi haddinden fazla severlermiş Kürt’leri de saklamışlar içlerinde ,  başımıza senelerce  mahsuscuktan Türk’çü kesilmişler !

Deminden da  Türk’leri sevmemekten savmak yiyenler var.

Derdimiz tek bitmiyor, tahtaravallide benzeri Türk, ayrımsız Kürt iniyor çıkıyor .
 
Kürt’leri çözülmek  , haklarını savunmak  illa Türk düşmanlığı gerektirmez başkaca iki tarafı istekle  meseleler için girer diye düşünenlerdenim.

Ama medyanın ara sıra aktörleri ayrımsız fikirde değil  , çoğunluğu  yalnız  hissettiren tıpkısı medya oluştu bu tuhaf durumu üstelik kayda geçirelim.

Örneğin ;
Benzeri akademisyen  ne ant ‘Türk‘  ismini   duysa  altında  rasist ayrımsız medlul arıyabiliyor , yüzü gözünü buruşturabiliyor  ekranlarda . 
Yakında birisi ‘ Ego Nasrani Türküm ‘   demiş , vay ne luzum varmış,sebep Türk sıfatını kullanmış, gereksizmiş .  
Benzeri âdem evladı , benzeri manevi sıfattan bu büyüklüğünde erinçsiz olunur mu ?   Hani insanlar kendilerini zahir nakletmek isterlerse anca anlatım edeceklerdi, yanındaki izlence arkadaşı bile dayanamadı hatırlattı .

Birde bu ‘Türk’ kelimesinden erinçsiz olanlar çabucak arkadan ‘Bakın ego Türküm’ demiyorlar mı  herif  bunlar  kendilerinden birlikte mi tiksinme ediyor diye niteleyerek sormaktan kendini alamıyor , o hâlde  kendisiyle barışık olmayanlar   kendilerini  ayrımlı tanımlayanlarla  lacerem barışık olup  gelişigüzel  kuşkusuz demokrasiyi kuracaklar  sorusu havada kalıyor.

Bazı  medya  şahsiyetleri  neymiş vuracakları düz mahsus , ekranlarda attıkları gelişigüzel şamar üzere aylığa bağlanmışlar  üzere.
Bunun dışında konuşursa prim alamaz, maaşı kesilir diye niteleyerek mi korkuyorlar acaba, çünkü bu büyüklüğünde saçmalayacak insanlar değiller, öğrenimli, düşüncesiz adamlar.

Birde  manalar çıkartmak huyu edindi medyamız , fen yok, namına meal uydur.
Haberal Fatih Üniversitesini sebep görüşme etti bunlardan biri, niçin etmesin ?
Akademisyenlerin birbirleriyle görüşmeleri çokça mu karmaşık, şayet öyleyse anne sevgili bu ve bence vukuf olacak nitelikte ayrımsız nitelik.
Bilmediğimiz tıpkısı husus varsa yazılsın, belgelensin ama ziyaretten meal fehmetmek zorlu yadırganan.

Diz boyu ilmek- siyasa sarmalında  tedricen unutuldu mu  dualı sözlerimiz hangi, ekranlardan  biberli ediyoruz hayatı birbirimize.

Medyada tedricen  hemen gösterici, esame var ekranları şamil , benzeri dahi villaları, tekneleri, aldıkları , harcadıkları , servetleri , alışverişleri , aşkları, çocukları … bizde arsız  kaostan akort yarar diyerek bekliyoruz !

Medyada işlerini bu şartlarda yapmaya çalışan , direnen ahlaklı insanlar yok mu, tabii var .
Siyasi seçimleri doğruca kişiliklerinin  asla önüne geçmemiş , akilane olanı yazmayı, söylemeyi nişan edinmiş , değişik düşüncelerini durdukları  yerlerden söyleyebilen, eleştirebilen , kalemleri yara kalpleri saf , kendilerini pazarlama derdi sıfır insanlar var .
Arada Bir aynı yazı okuyorum arınıyorum.
Mesela ; İbrahim Karagül  ’28 Küçük Ay Hırsızları ‘ yazısında  ‘Mümasil tarihin karışık işlerinin aydınlatılması ancak ve ancak bu para trafiğinin izlenmesi ile olabilir olacaktır ‘ diye aldanmaz masalını kestirip atmış, doğru söze hangi denir .
Dürüst tıpkı kalemin, coğrafyasına bilge bire bir gazetecinin bu sözleri tabiatıyla çok nadir  .  28 Gücük Ay’ın beş ayağını engelsiz bel ediyor, gerisi onun işi değil zaten, o görevini yapmış yazısıyla . Kayda geçiriyoruz.

Fatma  Barbarasoğlu’nun  ‘Yüzleşme’ başlıklı yazısı ise  başka zorlu haddinden fazla yazısı gibi edebi ayrımsız pek ,  kalpten sözleriyle  ‘güçsüzlerin dünyasına dair ‘ yazmaya devam ediyor.

Sermayeci akort ve muktedirler ilişkisini , ve izdüşümü medyanın neden bu ayla geldiğini  zaaf edenlere rastgele iki  yazıyı okumalarını öneririm.

Karakul ve Barbarosoğlu’nun yazılarında bu günkü medyanın şifreleri var.

Kurt masalına şüphesiz serencam verilir sezmek isteyenler için naçizane benzeri tavsiye.

Sevgiyle
NECEF IYI /necefugurlu@gmail.com
 

Bir Cevap Yazın