Necef Hayır ‘Güldüren Kadınları’ kayda geçirdi

KAYDA GEÇSİN

Halide Pişkin ’mağara radyo skeçleriyle başlayan (Pişkin Teyze), ihtimal henüz dahi öncelere giden ‘Güldüren kadınlar ’ serüveninde  Gupse ’ye dayanmış bulunuyoruz.

Ayvaz hükümran  dünyaya kadın bakışıyla ironi getirebilmek barış demektir, erkek dünyasını dengeleyebilmek, ‘dur’ diyebilmektir bunu ancak eş kalabilen eş mizahçının zekası yapar .

Aşina,  erkeklerin değişmeyen verdiği bir dünyada, savaş çıkartmak karışma, olan bitenin sorumlularının  kadın bakışıyla  komedisinin  yapılması, hatta  alaya alınması felaketleri önleyicidir ve cesurluk icap.
Alelhusus bugünlerde cidal kıvılcımı için veliaht prenslere suikast gerekmiyor, maçlarda cinayetler çıkıyor. Aslında ayvaz hükümran ayrımsız dalaşma çıkartma  alanı görüyoruz , hakikat futbola eş seyirci kısaltmak amacıyla aşağı aynı gayret var serencam yıllarda, ukubet olarak yalnız avrat izleyicinin alındığı maçlar dangalaklığını saymazsak davranım olumlu .

Kadınları aklın, zekanın mizahta birleşimi olan toplumların yüzü güler.

Güldüren kadınlar günce yaşamın rastgele durumunda rastgele anındadırlar zaten .

Senelerce ‘Eksikli‘ yani kadın kılığına girmiş erkeklerle yönetim fail entrika dünyamıza İşkodra doğumlu  Darülbedayi ekolünden Halide Girgin ’in gelişi çocukluğumda yüzleri güldürdü, radyo skeçlerinde  sözünü esirgemeye yaşlı karı oyunuyla yıkıp geçerdi ortalığı.

‘Darülbedayi ’ Op. Cemil Topuzlu ’nun uray başkanlığı döneminde vilayete ait ‘Görk Apartmanı ’ nda açılan konservatuarın adıdır sanırım 1934‘lerde Kent Tiyatroları adını alır ve Muhsin Ertuğrul çalışmalara başlar. Tıpkısı ekolün, üslubun adıdır ve İstanbul şehrine fiyaka itibar kazandırmış birçok sanatkarın yetiştiği aynı okuldur .

Güldürü deyince ,
Mimikleriyle, grup biçimiyle izleyiciyi çirkin fail Izzet Sururi ’yi rahmetle tesmiye etmek isterim çok bir iki konuşurdu sahnede, ağzını açtığında bile öyle bomba espriler patlatmazdı, fakat haddinden fazla güldürürdü.

Hangi külah olursa olsun beklerdik çıkıp grup ayn oynatmasını ve elbette Yenmiş Hepgüler ’in da  esprisini patlatmasını ‘Kalleş başmak arkadan vuruyor‘.
Oyun hangi olursa olsun bütün tıpkı düz vardı Hepgüler ’in esprisine ve Cesamet Sururi ’nin girip çıkmasına. Günün politik, toplumsal konjonktüründe o devir gümüşgöz tıpkı cümleydi ‘Kalleş Ayakkabı ’.
Bir sahnede bizleri güldüren Popo Kara, Alaz Sururi ’yi ve Aysel Gürel ’i bahşetmek fars geçmişimizdeki kadınlara yanlışlık evet.

Oynadığı oyunlar ağırlıklı namına komedi olmamakla bu arada Gülriz Sururi ’nin Keşanlı Mürtefi ’üstelik ki Zilha ’sına daha erişilemedi, ya Zilli Zarife ’si , temsil da böyle benzeri husus, izlemeyenler amacıyla telafisi imkansız kayıptır.

Fars dünyamızda çok yetenekli kadınlar oldu , Adile Naşit, Ayşen Gruda, Perran Kutman, Yasemin Yalçın, Bent Akbağ , Nevra Serezli, Selma Sonat, Oya Aydoğan, Şark Erkan, Asuman Arsan, Ikbal Sav bütünü evvel aklıma mevrut oyunculuktan hulul ve  güldüren kadın oyuncular. İçlerinde Hakkın Rahmetine kavuşmuş olanlara yağmur kalanlara ince mıhlı ömürler dilerim.

Ben yazayım, ben oynayayım modası henüz ticari manada bu kadar medlul kazanmamıştı.
Zaten bereketli yazsa oynayamıyor, ongun oynasa ongun yazamıyor üzere bire bir format var, Ferhan Şensoy hariç o de karı değil.

Türk Fars ve Televizyon  tarihinde  kendi yazdıklarını oynayarak nazik muvaffakiyet kazanan evvel eş Seden Kızıltunç ’tu.
Ilk Defa deli dolu yayında  stüdyo izleyicileri  arasından müdahele fail rastgele hafta benzeri apayrı kadını canlandırırdı. Yanlız eş karakterler mi, Kuşadalı Gönül Avcısı Mehabetli ’si unutulur mu!
Şuayip çoook sonradır.
Alman nişanlısıyla Mütedeyyin olması şartı ile evlenmeye razı gelen benzeri kadının sünnetçi ile öngörüşmesinde  sünnetçiye ‘bunun hangi kadarı kesilir hangi kadarı kalır, geriye kalan benzeri işe yarar mı diye‘ sorması yıllar geçsede bibi akıllarda.
Seden ’in seçkin senaryosu aynı humor filmiydi, olanaklar TRT ile kısıtlıydı. Ve o günün denetim koşullarında yaptıkları bire bir mucizeydi.   

Sonuç yıllarda mizah dünyasında  görüntüye dair maskara, kabalık okkalı bastığı ahit mizahın zekasına şaibe edilmiş oluyor amma iyide şalter hasılatı yapıyor.
Dünya ayrımsız abra kurmuş bizde ölçek biraz hoyrat mizahtan yana kısık basıyor üzere sanki.

Anne kadın kayran giden çocuklardan tıpkı fars filminin haddinden fazla tutacağına iddiaya girerim . Çocuklarına   öğrettikleri küfürleri  söyletip gülmekten yerlere yatan ‘şişman kültürü ’ nden geliyoruz.
Haydi yavrum amcana tıpkı sövme vücut benzerinden…. 
Demincek bu aklı verdim filmi işleyen tamam, bundan sonra nereye saldırılacağı şaşırıldı. Keşke iri oyucuları bala kılığına sokun.

Gülmece gür ve kötünün mücadelesini akılda kalımlı, uzun nükte, şakalar, cinaslarla verirken neleri onarır, ne felaketleri önler ve uyarır herkesin malumu.

Kabalaşan, inceliğini, hatır yetisini kaybeden kahkahalar bağırsak yakar.

Yoksa güldürmek öyle zannedildiği kabilinden baskı tıpkısı işte değildir, adam doğasındaki hainliğe müteveccih kaba mizahın dünyanın iyi kalpli insanlarını dahi güldürdüğü gerçeğini kim inkar edebilir.
Kayırıcı  bok çukuruna düşer pisliğe bulanır, ayağı kayar yere yapışır duvara toslar, kafasına mebde düşer, yanlışlıkla uçurumdan yuvarlanır ve izlerken kendimizi tutamaz güleriz.
İşin ortamında bal kabil hainlik dahi vardır !

Güldürmek amacıyla arada bir şişman çaba gerekmez dünyanın yeryüzü çetin görünen adamlarına da alarga gıdı gıdı yaparsanız gülmeye başlayabilir, hatta gülmekten katılabilirler. Gıdıklanıyorlarsa gıdıklamana de gerek yok, yemeden içmeden işareti ver kâfi.
Belki Hitler ’e birisi çıkıp gıdı gıdı yapabilecek cesareti gösterseydi onca kepazeliği yapmazdı , yapamazdı  .
Mizahın kalitesini yükselten içindeki zeka ve cesurluk. Gerisi ‘gıdı gıdı ’ .

Elhak şu acılarla meşbu maltalık yokuşunda  insanlar gülmeye hazırdırlar ve vesile ararlar, ota boka gülen çoktur.

Bu hande açık bebeklikten başlar , bebekler sizin anlamadığınız benzeri hareketten, sesten dünya makaraları koyverirler , gülmekten  adeta  kendilerini kaybeder dur durak bilmezler antrparantez ‘aman yavru bilahare katılır ’ telaşı alır etrafı. 

Diyeceğim o kim, güldürüyü hoppadak ekin ve zekayla sınırlandırmak akıllıca değil.
Hep mesele seçimde.

Bakalım Gupse ‘gülmekten katıldığımıza deydi, sonrası kaldı‘ dedirtecek mi zaman gösterecek.
Yolu münhal olsun.
Dünyada evvel olan hiç benzeri molekül bulunmayan, şu ‘geçmiş ’ merakından ayrımsız vaz geçebilsek o ahit geçmişle kucaklaşabilecek, inkar, bulunmayan ittihaz ve bilumum  luzumsuz saygısızlıklardan kurtulacağız.

Sonuç yılların şalter hasılatı olan fars filimlerinin çoğunda BKM imzası var.
Liyakatli olmadıkları filimlerde var natürel olarak.

Ama komedi tarihimizde hangi ilk ne üstelik sonlar .
Gupse ’yi önceki komedi yazan ve oynayan avrat namına tarihe nakil arzuları biraz abartmalı aynı yapımcı arzusu oldu, tığ film kastediyoruz monitör sayılmaz gibilerinden iddialarla hangi devir baştan yazılır hangi esbak silinir çok bayağı benzeri reklam evet.

Benzeri filmin çekilip çekilmeyeceğine, kimin angın edilip edilmeyeceğine işkil yok ki BKM ve ortakları karar verebilir ve mahsus ki veriyorlar (Yılmayan Erdoğan – Necati  Akpınar – Zümrüd Arol Bekçe) ama tarihi yeniden yarmak bunca güçlerine karşın onları birlikte aşar.
Biraz nefes alın BKM ’ciler, münteha filimler sizin, Amerika sizin, halılar sizin, nukut sizin, gişeler sizin, jüriler sizin, roller sizin , festivaller sizin AVM ’ler sizin tarihi ve geçmişi üstelik başkalarına bırakın, bekleyin sıra tabii sizi yazacak alçalma etmeyin, hemde lacerem yazacak şaşarsınız !

Kardeş Kardeş Kayda Geçirdik
Şimdilik Elimizden Gelen Budur

Necef UĞURLU / necefugurlu@gmail.com

Bir Cevap Yazın